Димитрије Данић — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м zamena kutijice; козметичке измене
Autobot (разговор | доприноси)
м Бот: исправљена преусмерења
Ред 19: Ред 19:
|напомене =
|напомене =
}}
}}
'''Димитрије Данић''' ([[Београд]], [[21. јануар]] [[1862]] — [[Београд]], [[21. март]] [[1932]]) је био српски математичар, професор [[Војна академија|Војне академије]], први Србин доктор математичких наука.
'''Димитрије Данић''' ([[Београд]], [[21. јануар]] [[1862]] — [[Београд]], [[21. март]] [[1932]]) је био српски математичар, професор [[Војна академија (вишезначна одредница)|Војне академије]], први Србин доктор математичких наука.


== Биографија ==
== Биографија ==

Верзија на датум 15. мај 2013. у 09:02

Димитрије Данић
Лични подаци
Датум рођења21. јануар 1862.
Место рођењаБеоград, Кнежевина Србија
Датум смрти21. март 1932.
Место смртиБеоград, Краљевина Југославија

Димитрије Данић (Београд, 21. јануар 1862Београд, 21. март 1932) је био српски математичар, професор Војне академије, први Србин доктор математичких наука.

Биографија

Рођен је 1862. у Београду од оца Данила Данића и Катарине, рођене Симић.

Докторирао је у Јени 1885. године, са титулом доктора филозофије. Тема доктората је била Конформно пресликавање елиптичног параболида на раван. Године 1885. одлучено је да као професор за вишу математику остане Димитрије Нешић, а за наставника новоосноване катедре за нижу математику расписан је конкурс на који су се пријавила четири кандидата. Веће Природно-математичког одсека предложило је првог дотора математичких наука код нас Димитрија Данића, али га Академски савет Велике школе није изабрао. Ипак га је Министарство просвете поставило у звање хонорарног професора 1886. године. Као приправници у настави су помагали Петар Вукићевић и Ђорђе Петровић, који су 1887. године завршили са одличним успехом Природно-математички одсек Велике школе. Обојица су ускоро отишли на специјализацију. Ђорђе Петровић докторира 1893. у Бечу, а Петар Вукићевић у Берлину 1894. године. Године 1887. поново је расписан конкурс са професора ниже математике. Од пријављена три кандидата, међу којима је био и Димитрије Данић, изабран је Богдан Гавриловић. Димитрије Данић је касније предавао математику на Војној академији и био је писац познатих уџбеника.

Спољашње везе