Војска Слободне Француске — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
липња?
Ред 4: Ред 4:
== Назив ==
== Назив ==


Неријетко се под називом Слободна Француска или Слободне француске снаге мисли само на [[Шарл де Гол|Шарла де Гола]] и његов покрет отпора, но овим именом називају се и снаге под заповједништвом [[Анри Жиро|Анрија Жироа]], који није имао никакве повезаности с Де Гауллеом. Укратко, ово се име може дати свим оружаним јединицама које се повезују с француским ослободилачким ратом против [[силе Осовине|сила Осовине]] у вријеме Другог свјетског рата.
Неријетко се под називом Слободна Француска или Слободне француске снаге мисли само на [[Шарл де Гол|Шарла де Гола]] и његов покрет отпора, но овим именом називају се и снаге под заповједништвом [[Анри Жиро|Анрија Жироа]], који није имао никакве повезаности с де Голом. Укратко, ово се име може дати свим оружаним јединицама које се повезују с француским ослободилачким ратом против [[силе Осовине|сила Осовине]] у вријеме Другог свјетског рата.


== Настанак ==
== Настанак ==


Након кратке битке за Француску и након [[Филип Петен|Петенових]] преговора с [[Хитлер]]ом око мира и стварања Слободне Француске, Шарл де Гол је преко радија [[ББЦ]]-а објавио апел којим позива све Французе на борбу против окупатора. Дана 25. липња 1941. преговори су завршили и створена је Вишијска Француска којој је на челу био Филип Петен. У одсутности је де Гол осуђен на смрт на Врховном суду Вишијске Француске због "велеиздаје“. де Гол је у иностранству окупио француске колонијалне снаге и јединице Француске [[Легија странаца|Легије странаца]]. У почетку су колонисти чинили већину Слободних француских снага, но послије чине 65 посто Де Голових припадника покрета отпора.
Након кратке битке за Француску и након [[Филип Петен|Петенових]] преговора с [[Хитлер]]ом око мира и стварања Слободне Француске, Шарл де Гол је преко радија [[ББЦ]]-а објавио апел којим позива све Французе на борбу против окупатора. Дана 25. јуна 1941. преговори су завршили и створена је Вишијска Француска којој је на челу био [[Филип Петен]]. У одсутности је де Гол осуђен на смрт на Врховном суду Вишијске Француске због "велеиздаје“. де Гол је у иностранству окупио француске колонијалне снаге и јединице Француске [[Легија странаца|Легије странаца]]. У почетку су колонисти чинили већину Слободних француских снага, но послије чине 65 посто Де Голових припадника покрета отпора.


[[Категорија:Француска у Другом светском рату]]
[[Категорија:Француска у Другом светском рату]]

Верзија на датум 15. мај 2013. у 10:55

Застава Слободне Француске.

Слободна Француска (франц. France libre) или Слободне француске снаге (франц. Forces françaises libres) био је назив за француски покрет отпора у Другом светском рату, дио Француза који је наставио борбу против Трећега рајха након француске капитулације. Насупрот њима стајала је Вишијевска Француска која је након завршетка рата осуђена као издајничка или колаборационистичка држава.

Назив

Неријетко се под називом Слободна Француска или Слободне француске снаге мисли само на Шарла де Гола и његов покрет отпора, но овим именом називају се и снаге под заповједништвом Анрија Жироа, који није имао никакве повезаности с де Голом. Укратко, ово се име може дати свим оружаним јединицама које се повезују с француским ослободилачким ратом против сила Осовине у вријеме Другог свјетског рата.

Настанак

Након кратке битке за Француску и након Петенових преговора с Хитлером око мира и стварања Слободне Француске, Шарл де Гол је преко радија ББЦ-а објавио апел којим позива све Французе на борбу против окупатора. Дана 25. јуна 1941. преговори су завршили и створена је Вишијска Француска којој је на челу био Филип Петен. У одсутности је де Гол осуђен на смрт на Врховном суду Вишијске Француске због "велеиздаје“. де Гол је у иностранству окупио француске колонијалне снаге и јединице Француске Легије странаца. У почетку су колонисти чинили већину Слободних француских снага, но послије чине 65 посто Де Голових припадника покрета отпора.