Дејства српске авијације у окупираној територији (1916—1918) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 10: Ред 10:
* Борис Циглић, (2009.), Крила Србије Ваздухопловна команда и авијатика српске војске 1912 – 1920, Београд,
* Борис Циглић, (2009.), Крила Србије Ваздухопловна команда и авијатика српске војске 1912 – 1920, Београд,


[[Категорија:Српски пилоти]]
[[Категорија:Четници]]
[[Категорија:Војска Краљевине Србије]]
[[Категорија:Војска Краљевине Србије]]
[[Категорија:Србија у Првом светском рату]]

Верзија на датум 10. април 2014. у 21:59

Српски Врховна команда је , у три наврата употребила авионе да би са Солунског фронта , у делове Србије захваћене побуном , пребацила своје официре са одређеним задацима .

  • Војвода Василије Трбић,први је послат авионом ,на планину Бабуна (планина), да би организовао герилски отпор окупатору .
  • 28. септембра 1916, са аеродрома у Грчкој , пут Топлице полетео је војвода Коста Миловановић Пећанац .Апаратом " њупор " пилотирао је Француз Рене Корнемон . Они нису слетели , како им је било наређено , на ратни аеродром код Косанчића близу Бојника , јер је Пећанац , као искусни четник , знао да ће и авион и они бити лак плен за окупаторску војску . Док су прелетали линију фронта , више од 40 граната испаљено је на авион , али га нису погодиле . Пећанац , који је знао тек покоју француску реч , споразумевали се са пилотом гестикулацијом .Па ипак , за дивно чудо , успео је да покаже пилоту да наведе авион на Равне ливаде , близу села Механе , подно планине Радан , где су се спустили . Пошто су истоварили нешто опреме ( где је било и 25 килограма експлозива ) , савезници су се братски изљубили , пилот је сео у авион , Пећанац је завртео елису и Француз је наставио лет у Румунију . Ка том месту појурили су бугарски војници , али су четници , које је предводио наредник Радисав Тошић , стигли пре и прихватили војводу.
  • Да би " извршила инспекцију о догађањима на југу Краљевине " , Врховна команда 29. октобра 1917. шаље опет авион . Њиме пилотира наредник Синиша Стефановић , један од најбољих српских пилота тог доба . Са капетаном Јованом Илићем он успешно прелеће линију фронта и упућују се ка Косанчићу поред Бојника .Међутим, не зна се због чега, они спуштају авион код места Пусто Шилово,на Радан планини, на врло непогодан терен и ударају у дрво.Остали су неповређени,али су их заробиле бугарске јединице.[1]

Референце

Литература

  • Борис Циглић, (2009.), Крила Србије Ваздухопловна команда и авијатика српске војске 1912 – 1920, Београд,