Списак носилаца Ордена народног ослобођења

Из Википедије, слободне енциклопедије
Иди на навигацију Иди на претрагу
Орден народног ослобођења

Орденом народног ослобођења, који је био пето одликовање у важносном реду одликовања Социјалистичке Федеративне Републике Југославије одликовано је 283 лица — од чега су њих 262 југословенски, а 21 страни држављани. Оредном су такође одликоване и јединице НОВ и ПОЈ. Сви одликовани су одликовани за заслуге током Народноослободилачког рата народа Југославије.

Југословенски држављани[уреди]

Неки од 262 југословенских држављана носилаца овог одликовања су:

  1. Виктор Авбељ - одликован 4. фебруара 1974. године
  2. Јакоб Авшич
  3. Предраг Ајтић
  4. Бане Андреев - одликован 26. фебруара 1945. године
  5. Србислав Андрејевић
  6. Вицко Антић - одликован 16. маја 1977. године
  7. Методије Антонов Чентоодликован 1944. године
  8. Риста Антуновић Баја
  9. Љупчо Арсов - одликован 29. јула 1945. године
  10. Антун Аугустинчић - одликован 26. фебруара 1945. године
  11. Љубо Бабић
  12. Спасенија Цана Бабовић - одликована 26. фебруара 1945. године
  13. Филип Бајковић
  14. Владимир Бакарић - одликован 26. фебруара 1945. године
  15. Митар Бакић - одликован 11. јула 1945. године
  16. Алеш Беблер - одликован 16. маја 1977. године
  17. Франце Бевк - одликован 29. јануара 1945. године
  18. Марко Белинић
  19. Анка Берус
  20. Антун Бибер
  21. Џемал Биједић
  22. Јаков Блажевић
  23. Андрија Божанић - одликован 16. маја 1977. године
  24. Иван Божичевић
  25. Момир Бошковић
  26. Томо Брејц
  27. Маријан Брецељ Миха - одликован 29. јануара 1945. године
  28. Јоже Брилеј - одликован 12. јануара 1945. године
  29. Звонко Бркић
  30. Хасан Бркић - одликован 12. јануара 1945. године
  31. Саво Брковић
  32. Јосип Броз Тито - одликован 26. фебруара 1945. године
  33. Срђан Брујић
  34. Васо Бутозан - одликован 18. јануара 1945. године
  35. Јован Веселинов - одликован 25. септембра 1944. године
  36. Јосип Видмародликован 1944. године
  37. Димитар Влахов - одликован 26. фебруара 1945. године
  38. Вељко Влаховић
  39. Јоже Вилфан
  40. Боривој Врачарић
  41. Тодор Вујасиновић - одликован 18. јануара 1945. године
  42. Марко Вујачић - одликован 26. фебруара 1945. године
  43. Светозар Вукмановић - одликован 11. јула 1945. године
  44. Сретен Вукосављевић - одликован 26. фебруара 1945. године
  45. Фрањо Гажи
  46. Драго Гиздић - одликован 26. јула 1945. године
  47. Иван Гошњак - одликован 26. јула 1945. године
  48. Михаило Грбић
  49. Павле Грегорић - одликован 26. фебруара 1945. године
  50. Никола Груловић - одликован двапута, 6. јула 1945. године
  51. Радивој Давидовић Кепа
  52. Угљеша Даниловић - одликован 12. јануара 1945. године
  53. Пеко Дапчевић - одликован 11. јула 1945. године
  54. Стјепан Дебељак Бил
  55. Владимир Дедијер - одликован 12. јануара 1945. године
  56. Нијаз Диздаревић - одликован 27. маја 1980. године
  57. Стеван Дороњски
  58. Илија Дошен
  59. Ратко Дугоњић - одликован 27. октобра 1945. године
  60. Драгојло Дудић - одликован постхумно 25. септембра 1944. године
  61. Милован Ђилас - одликован 26. фебруара 1945. године
  62. Спасоје Ђаковић
  63. Блажо Ђуричић
  64. Павле Жауцеродликован 1953. године
  65. Раде Жигић - одликован 26. јула 1945. године
  66. Сретен Жујовић - одликован 26. фебруара 1945, али му је одликовање одузето 1948. године
  67. Отон Жупанчич - одликован 19. јануара 1948. године
  68. Борис Зихерл - одликован 2. јуна 1947. године
  69. Вељко Зековић - одликован 11. јула 1945. године
  70. Влада Зечевић - одликован 25. септембра 1944. године
  71. Радован Зоговић - одликован 12. јануара 1945. године
  72. Велимир Јакић - одликован 25. септембра 1944. године
  73. Владо Јанић Цапо
  74. Едуард Јардас
  75. Блажо Јовановићодликован 25. септембра 1944. године
  76. Иса Јовановић
  77. Павле Јовићевић
  78. Нико Јуринчић
  79. Анте Јурјевић
  80. Стане Кавчич
  81. Хајрудин Капетановић
  82. Чедо Капор
  83. Осман Карабеговићодликован 12. јануара 1945. године
  84. Јевстатије Караматијевићодликован 19. јуна 1945. године
  85. Никола Карановић
  86. Едвард Кардељ
  87. Војислав Кецмановићодликован 25. септембра 1944. године
  88. Борис Кидричодликован 29. јануара 1945. године
  89. Зденка Кидрич
  90. Ђуро Кладарин
  91. Стане Ковач
  92. Вељко Ковачевићодликован 7. маја 1947. године
  93. Милија Ковачевић
  94. Борисав Ковачићодликован 26. јула 1945. године
  95. Лазар Колишевскиодликован 29. јула 1945. године
  96. Славко Комар
  97. Драгутин Косовац
  98. Никола Котле
  99. Едвард Коцбекодликован 29. јануара 1945. године
  100. Иван Стево Крајачићодликован 12. јануара 1945. године
  101. Борис Крајгеродликован 25. септембра 1944. године
  102. Сергеј Крајгер
  103. Антон Кржишникодликован 26. фебруара 1945. године
  104. Владимир Кривиц
  105. Вицко Крстуловићодликован 25. септембра 1944. године
  106. Филип Лакушодликован 26. фебруара 1945. године
  107. Воја Лековићодликован 25. септембра 1944. године
  108. Франц Лескошек
  109. Франц Лубеј - одликован 29. јануара 1945. године
  110. Никола Љубичић
  111. Божо Љумовић - одликован 25. септембра 1944, али му је одликовање одузето 1948. године
  112. Шефкет Маглајлић
  113. Срећко Манола - одликован 7. маја 1947. године
  114. Пашага Манџић - одликован 12. јануара 1945. године
  115. Миха Маринко - одликован 29. јануара 1945. године
  116. Драгослав Марковић - одликован 27. новембра 1953. године
  117. Мома Марковић - одликован 26. фебруара 1945. године
  118. Божидар Масларић
  119. Иван Мачек - одликован 12. јануара 1945. године
  120. Саво Медан
  121. Цвијетин Мијатовић - одликован 18. јануара 1945. године
  122. Метод Микуж - одликован 29. јануара 1945. године
  123. Милорад Милатовић
  124. Нико Миљанићодликован 1944. године
  125. Чедомир Миндеровић
  126. Милка Минић
  127. Милош Минић - одликован 6. јула 1945. године
  128. Никола Минчев
  129. Васо Мискин Црни - одликован 6. децембра 1944. године
  130. Митра Митровић
  131. Вељко Мићуновић - одликован 12. јануара 1945. године
  132. Карло Мразовић
  133. Андрија Мугоша - одликован 11. јула 1945. године
  134. Душан Мугоша
  135. Владимир Назородликован 1944. године
  136. Мара Нацева - одликована 29. јула 1945. године
  137. Радисав Недељковић Раја
  138. Благоје Нешковић - одликован 25. септембра 1944. године
  139. Џавид Нимани
  140. Дане Олбина
  141. Станко Опачић Ћаница - одликован 25. септембра 1944. године
  142. Саво Оровић
  143. Ђорђије Ђоко Пајковић - одликован 11. јула 1945. године
  144. Лепа Перовић - одликована 27. новембра 1953. године
  145. Пуниша Перовић
  146. Душан Петровић Шане - одликован 6. јула 1945. године
  147. Никола Петровић - одликован 26. фебруара 1945. године
  148. Миле Перуничић - одликован 25. септембра 1944. године
  149. Моша Пијаде - одликован 26. фебруара 1945. године
  150. Нурија Поздерац - одликован постхумно 25. септембра 1944. године
  151. Крсто Попивода - одликован 2. јуна 1947. године
  152. Зоран Полич - одликован 29. јануара 1945. године
  153. Владо Поповић - одликован 15. новембра 1947. године
  154. Коча Поповић - одликован 6. јула 1945. године
  155. Милентије Поповић - одликован 6. јула 1945. године
  156. Елисије Поповски
  157. Миле Почуча
  158. Раде Прибићевић - одликован 26. фебруара 1945. године
  159. Срђа Прица - одликован 17. септембра 1975. године
  160. Карел Прушник - одликован 18. марта 1980. године
  161. Ђуро Пуцар Стари - одликован 25. септембра 1944. године
  162. Добривоје Радосављевић Боби - одликован 2. јуна 1947. године
  163. Александар Ранковић - одликован 26. фебруара 1945. године
  164. Иван Регент
  165. Петар Релић
  166. Иван Рибар - одликован 26. фебруара 1945. године
  167. Владислав С. Рибникар - одликован 26. фебруара 1945. године
  168. Пашко Ромац
  169. Иван Рукавина - одликован 7. маја 1947. године
  170. Јосип Рус - одликован 29. јануара 1945. године
  171. Павле Савић
  172. Ђуро Салај
  173. Едуард Сантини - одликован 5. априла 1979. године
  174. Мира Светина
  175. Кемал Сејфула
  176. Никола Секулић
  177. Душан Сернец - одликован 26. фебруара 1945. године
  178. Видоје Смилевски - одликован 2. октобра 1947. године
  179. Јосип Смодлака - одликован 26. фебруара 1945. године
  180. Златан Сремец - одликован 26. фебруара 1945. године
  181. Петар Стамболић - одликован 25. септембра 1944. године
  182. Драги Стаменковић
  183. Синиша Станковићодликован 1944. године
  184. Ристо Стефановић
  185. Светислав Стефановић Ћећа - одликован 12. јануара 1945. године
  186. Маријан Стилиновић
  187. Франц Сушник
  188. Борко Темелковски
  189. Мијалко Тодоровић
  190. Вида Томшич - одликована 29. јануара 1945. године
  191. Јован Ћетковић - одликован 11. јула 1945. године
  192. Тоне Фајфар - одликован 29. јануара 1945. године
  193. Крсто Филиповић
  194. Сулејман Филиповић - одликован 26. фебруара 1945. године
  195. Фране Фрол - одликован 26. фебруара 1945. године
  196. Синан Хасани - одликован 13. маја 1982. године
  197. Андрија Хебранг - одликован 25. септембра 1944, али му је одликовање одузето 1948. године
  198. Већеслав Хољевац
  199. Фадиљ Хоџа
  200. Јанез Хрибар Тоне
  201. Јосип Хрнчевић - одликован 3. септембра 1945. године
  202. Авдо Хумо - одликован 12. јануара 1945. године
  203. Јосип Цази
  204. Богдан Црнобрња
  205. Ђуро Чагоровић - одликован 10. септембар 1974. године
  206. Душан Чалић - одликован 26. јула 1945. године
  207. Родољуб Чолаковић - одликован 26. фебруара 1945. године
  208. Емануел Чучков - одликован 26. фебруара 1945. године
  209. Милан Шакић Мићун - одликован 7. маја 1947. године
  210. Исмет Шаћири
  211. Михаило Швабић
  212. Владо Шегрт - одликован 26. јула 1945. године
  213. Лидија Шентјурц
  214. Милан Шијан - одликован 13. марта 1945. године
  215. Мика Шпиљак
  216. Али Шукрија
  217. Јефто Шћепановић Чајо

Страни држављани[уреди]

Неки од 21 страног држављанина носиоца овог одликовања су:

  1. Алексије I, Патријарх московски и све Русијеодликован 1945. године
  2. Николај Александрович Булгањин, генерал-армије и херој Совјетског Савеза (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  3. Александар Михајлович Васиљевски, маршал Совјетског Савеза и двоструки херој Совјетског Савеза (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  4. Михаил Петрович Воробљев, маршал инжињеријских јединица (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  5. Николај Николајевич Воронов, главни маршал артиљерије Совјетског Савеза и херој Совјетског Савеза (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  6. Владислав Гомулка, први секретар Пољске радничке партије (НР Пољска) — одликован 1947. године
  7. Клемент Готвалд, потпредседник Владе (Чехословачка Република) — одликован 8. маја 1946. године
  8. Иван Степанович Исаков, адмирал флоте и херој Совјетског Савеза (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  9. Николај Димитријевич Јаковљев, маршал артиљерије (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  10. Анисим Федорович Кисељов, генерал-мајор (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  11. Антони Козачки, потпредседник Владе (НР Пољска) — одликован 1947. године
  12. Николај Герасимович Кузнецов, адмирал флоте и херој Совјетског Савеза (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  13. Иван Терентијевич Пересишкин, маршал јединица за везу (СССР) — одликован 8. јуна 1946. године
  14. Нако Спиру, министар просвете (НР Албанија) — одликован 25. јуна 1946. године
  15. Здењак Фирлинген, председник Владе (Чехословачка Република) — одликован 8. маја 1946. године
  16. Јозеф Циронкијевич, председник Владе (НР Пољска) — одликован 1947. године

Војне јединице[уреди]

Војне јединице одликоване овим одликовањем су:

  1. Прва пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  2. Трећа пролетерска санџачка ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  3. Тринаеста пролетерска ударна бригада „Раде Кончар“ - одликована 24. јула 1944. године
  4. Прва крајишка пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  5. Друга личка пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  6. Трећа личка пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  7. Друга пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  8. Четврта пролетерска црногорска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  9. Пета пролетерска црногорска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  10. Друга далматинска пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  11. Шеста пролетерска источнобосанска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  12. Друга крајишка ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  13. Седма банијска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  14. Четврта кордунашка бригада - одликована 24. јула 1944. године
  15. Пета крајишка козарска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  16. Пета словеначка ударна бригада „Иван Цанкар“ - одликована 24. јула 1944. године
  17. Прва далматинска пролетерска ударна бригада - одликована 24. јула 1944. године
  18. Шеснаеста омладинска ударна бригада „Јожа Влаховић“ - одликована 24. јула 1944. године
  19. Хрватска ударна бригада „Браћа Радић“ - одликована 24. јула 1944. године
  20. Прва словеначка пролетерска ударна бригада „Тоне Томшич“ - одликована 24. јула 1944. године
  21. Прва војвођанска пролетерска ударна бригада - одликована 15. новембра 1944. године
  22. Друга војвођанска ударна бригада - одликована 15. новембра 1944. године
  23. Трећа војвођанска ударна бригада - одликована 15. новембра 1944. године
  24. Прва личка пролетерска ударна бригада
  25. Пета кордунашка бригада
  26. Трећа далматинска ударна бригада
  27. Прва истарска бригада „Владимир Гортан“ - одликована 14. октобра 1946. године
  28. Двадесетпрва славонска ударна бригада
  29. Друга словеначка удрана бригада „Љубо Шерцер“
  30. Трећа словеначка удрана бригада „Иван Градник“
  31. Четврта словеначка удрана бригада „Матија Губец“
  32. Прва македонско-косовска пролетерска бригада
  33. Трећа македонска бригада
  34. Десета крајишка ударна бригада
  35. Седамнаеста мајевичка бригада
  36. Прва мославичка бригада
  37. Девета крајишка ударна бригада „Симо Шолаја“ - одликована 6. јула 1973. године

Организације и места[уреди]

Организације и места у СФРЈ одликоване овим одликовањем су:

  1. Антифашистички фронт жена Југославије - одликван 29. јануара 1945. године
  2. Управа државне безбедности - одликована 13. маја 1959. године
  3. Уједињени савез антифашистичке омладине Југославије (УСАОЈ) - одликован 18. новембра 1944. године
  4. острво Вис - одликовано 5. априла 1979. године

Литература[уреди]