Средње школе у Републици Српској
Средње школе у Републици Српској обухватају све регистроване институције које средљошколски наставни образовни програм изводе према законски прописаном наставном плану и програму Педагошког завода Републике Српске, односно Министарства просвјете и културе Републике Српске. Уџбенике за средљошколско образовање издаје Завод за уџбенике и наставна средства Републике Српске. Највећи број средњих школа у Републици Српској су јавне образовне установе Републике Српске, а постоје и три нове приватне средње школе. Оснивач свих 88 јавних средњих школа је Република Српска, и то највећим дијелом реструктуром југословенског образовног система од 1992. године па наовамо. Осим подјеле на јавне и приватне, средње школе се дијеле и према врсти законски прописаног наставног плана и програма који је у употреби. Влада Републике Српске је у складу са Уставом Републике Српске, и према „Закону о средњем образовању и васпитању Републике Српске“ у Народној скупштини Републике Српске у новембру 2009. установила „Стратегију развоја образовања Републике Српске за период 2010–2014“, која се односи на цјелокупно образовање у Републици Српској, а између осталог и на средње школе.
Јавне и приватне средње школе[уреди | уреди извор]
У Републици Српској постоји 91. средња школа, од чега 88 јавних школа које оснива Република Српска у складу са законом о образовању, и три приватне средње школе. Приватне средње школе се оснивају на иницијативу оснивача, а уз одобрење Министарства просвјете и културе Републике Српске.
Врсте средњих школа[уреди | уреди извор]
Поред подјеле на јавне и приватне средњошколеске образовне установе, Педагошки завод Републике Српске, односно Министарству просвјете и културе Републике Српске врши подјелу средњих школа према врсти законски прописаног наставног плана и програма на:
- гимназије,
- умјетничке школе,
- стручне техничке школе,
- стручне школе (трогодишње образовање),
- вјерске школе,
- школе за ученике са посебним потребама,
- школе за образовање одраслих
У Републици Српској постоји десет самосталних гимназија и 30 гимназија у саставу мјешовитих средњих школа.
Наставни планови и програми за срење школе[уреди | уреди извор]
Педагошки завод Републике Српске, односно Министарству просвјете и културе Републике Српске прописује тринаест основних планова и програма за средњошколско образовање у Републици Српској, а према којима се изводи настава у средњим школама у зависности коју врсту образовања одређена средња школа нуди.
- Пољопривреда и прерада хране
- Шумарство и обрада дрвета
- Геологија, рударство и металургија
- Машинство и обрада метала
- Електротехника
- Хемија, неметали и графичарство
- Текстилство и кожарство
- Геодезија и грађевинарство
- Саобраћај
- Угоститељство и туризам
- Економија, право и трговина
- Здравство
- Остале дјелатност
Средње школе Републике Српске[уреди | уреди извор]
Види још[уреди | уреди извор]
Извори[уреди | уреди извор]
- Министарство просвјете и културе Републике Српске: Педагошки завод Републике Српске: Средље школе у Републици Српској[мртва веза] (језик: српски)
- Педагошки завод Републике Српске (језик: српски)
- Агенција за информационо друштво Републике Српске: Е-Српска Портал јавне управе Републике Српске: Средње образовање (језик: српски)