Субота

С Википедије, слободне енциклопедије
Датум измене: 12. мај 2015. у 01:11; аутор: MilicevicBot (разговор | доприноси) (Бот: исправљена преусмерења)

Субота је шести дан седмице, који се налази између петка и недеље.

По традицији изведеној од старих Јевреја, субота је последњи дан седмице. Та конвенција је остао универзални стандард у Сједињеним Америчким Државама, али у модерној Европи многи људи сматрају суботу шестим (претпоследњим) даном седмице, док је недеља последњи. Модерну европску конвенцију је дефинисана у стандарду ISO 8601. Са друге стране, у многим исламским државама субота је први дан седмице, где је петак празник.

У старој јеврејској традицији, субота је сабат. Многи језици немају различите речи за „суботу“ и „сабат“. Источне Православне цркве разликују сабате (суботе) од Господових дана (недеље). Римокатолици слабо наглашавају ту разлику да многи прате - бар у колоквијалном језику - протестантску праксу звања недеље сабатом.

Модерно Маори име, Rahoroi, има значење „дан прања“.

У многим државама где су недеље празници, субота је део викенда и традиционално је дан за одмарање. Многе забаве се одигравају суботом, јер она претходи недељи, још једном дану за одмор. Често је за клубове, барове и ресторане да се отварају касније суботом увече него осталим ноћима.

Субота је уобичајени дан за изборе у Аустралији и једини дан на Новом Зеланду када избори могу да се одрже.

Спољашње везе