УЕФА Лига нација 2018/2019. је прва сезона УЕФА Лиге нација, међународног фудбалског такмичења у којем учествују фудбалске репрезентације, тренутних 55 чланица УЕФА-е. Такмичење, које се одржало од септембра до новембра 2018. (у групној фази) и јуна 2019. године (финално такмичење), такође је служило као део квалификација за Европско првенство 2020.
Формат и распоред УЕФА Лиге нација формално је одобрен од Извршног одбора УЕФА-е 4. децембра 2014. [1][2] Према одобреном формату, 55 репрезентација чланица УЕФА-е подељено је у четири дивизије (названих "лиге") које су распоређене на следећи начин: 12 тимова у лиги А, 12 тимова у лиги Б, 15 тимова у лиги Ц и 16 тимова у лиги Д. У сезони 2018/19. тимови су распоређени на основу УЕФА коефицијента након завршених квалификација за Светско првенство 2018.[3][4] the 55 UEFA national teams will be divided into four divisions (called "leagues"):[3][5]
Свака лига подељена је у четири групе са по три или четири тима, тако да ће сваки тим у својој групи играти четири или шест утакмица (користећи Бергеров систем такмичења), играјући утакмице у септембру, октобру и новембру 2018.
У најјачој лиги; лиги А, тимови ће се такмичити како би постали шампиони УЕФА Лиге нација. Четири победника сваке групе лиге А квалификоваће се у финално такмичење лиге нација које ће се одиграти у јуну 2019. Полуфинални парови, заједно са административним домаћим тимовима за треће место и финале, одређују се помоћу жреба. Држава домаћина биће изабрана међу четири квалификована тима у децембру 2018.
Тимови ће се такође такмичити за промоцију или испадање у вишу или нижу лигу. У свакој лиги биће промовисано четири победника групе (осим лиге А), док ће последњи тимови сваке групе (изузев лиге Д) испасти у нижу лигу. Међутим, у лиги Ц, због различитих величина група, неке групе имају три а неке четири тима, најлошија трећепласирана екипа из све четири групе лиге Ц такође ће испасти у лигу Д.
Уколико две или више екипа буду имали исти број бодова на завршетку групне фазе такмичења, примењиваће се следећи критеријум:
Већи број освојених бодова у одиграним утакмицама између екипа које су у питању;
Боља гол-разлика која произлази из одиграних утакмица између екипа које су у питању;
Већи број постигнутих голова у одиграним утакмицама између екипа које су у питању;
Већи број постигнутих голова у гостима између екипа које су у питању;
Ако и даље, након што су примењени критеријуми од 1 до 4, тимови и даље имају исти ранг, критеријуми 1 до 4 ће се поновити искључиво за утакмице између екипа које су у питању како би се утврдила коначна ранг листа. Ако овај поступак не доводи до одлуке, примењиваће се критеријуми од 6 до 10:
Боља гол-разлика укључујући све утакмице у групи;
Већи број постигнутих голова укључујући све утакмице у групи;
Већи број постигнутих голова у гостима укључујући све гостујуће утакмице у групи;
Већи број остварених победа укључујући све утакмице у групи;
Већи број остварених гостујућих победа укључујући све утакмице у групи;
"Фер-плеј" (1 бод за један жути картон, 3 бода за црвени картон као последица два жута картона, 3 бода за директан црвени картон, 4 бода за жути картон након којег следи директан црвени картон);
Након завршетка квалификација за Светско првенство 2018. репрезентације чланице УЕФА-е распоређене су на основу УЕФА коефицијента у четири групе, односно лиге. Најбоље пласиране репрезентације, њих 12, распоређене су у лигу А, следећих 12 у лигу Б, затим од 25-ог до 39-ог места у лигу Ц, а остале репрезентације у лигу Д. Шешири су одређени 7. децембра 2017.
Жреб за групну фазу одржан је 24. јануара 2018. у 12:00 у Лозани, у Швајцарској.
Из политичких разлога, Јерменија и Азербејџан (конфликт у Нагорно-Kарабаку), као и Русија и Украјина (због руске војне интервенције у Украјини), нису могле да буду извучене у истој групи. Због временских ограничења зиме, једна група могла је да садржи највише два од следећих тимова: Норвешка, Финска, Естонија, Литванија. Због великих ограничења путовања, свака група могла је да садржи највише један од следећих парова: Андора и Казахстан, Фарска острва и Казахстан, Гибралтар и Казахстан, Гибралтар и Азербејџан.