Пређи на садржај

Шин Ћићи

С Википедије, слободне енциклопедије
Шин Ћићи
Статуа Шин Ћићија у Чангшау, Кина, Хунан
Лични подаци
Датум рођења(1140-05-28)28. мај 1140.
Датум смрти1207

Шин Ћићи (кин: 辛棄疾; пин: Xīn Qìjí; 11401207) је био кинески песник, војсковођа, и државник Јужног Сунга.

Шин Ћићи је рођен у Тинану у Шантунгу.[1] У том периоду, Џурџи су окупирали северну Кину, номадски народ пореклом из данашње северно-источне Кине, тада сматрани као варвари. Само је јужна Кина била под влашћу Хан кинеске Јужне Сунг династије. У његовом детињству деда му је причао о времену када су Хан Кинези владали севером и причао му да буде поштен човек и да тражи освету против варварске нације.

Године 1161, као добровољац, Шин Ћићи се придружио Кенг Ћингу које је у Шантунгу подигао устанак против татара који су држали северну Кину. Устанак није успео али се он истакао као војсковођа.[1]

Једно време је био у државној служби. Стално је упућивао молбе престолу да крене у поход против Татара и поврати изгубљену централну равницу, али двор није обраћао пажњу на његове захтеве.

Постоји око 620 његових песама, све написане када је отишао на југ.[2] Његова туга и озлојеђеност су нашли свој израз у ц-песми. Певао је о патриотским идеалима и подстицао народни отпор против најезде Ђина. Написао је и неколико песама пејзажа и пасторалних песама. Није се држао строгих правила ц-песме па је његов технички израз прилично слободан. Кроз ц-песме успео је да изрази богатији и сложенији садржај.[3] Својим снажним стилом је утицао на касније песнике.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б Ђурђевић & Зечевић 1995, стр. 443.
  2. ^ Лију, Џонгмеи, Издање Шин Ћићи. Пекинг: Wuzhou Chuanbo Chubenshe, (2005). стр. 9-14
  3. ^ Ђурђевић & Зечевић 1995, стр. 26.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Ђурђевић, Мирјана; Зечевић, Ада (1995). Антологија старе Кинеске поезије. Београд: Српска књижевна задруга. ISBN 86-379-057104.