Главна страна
Фудбалска репрезентација Грчке

Фудбалска репрезентација Грчке (грч. Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ελλάδας) представља Грчку у међународним фудбалским такмичењима, под управом Фудбалског савеза Грчке. Наступили су три пута на Светском првенству, први пут 1994. године у Сједињеним Америчким Државама. Најбољи резултат репрезентација је остварила пласманом у осмину финала на Светском првенству у Бразилу 2014. године.
Прво појављивање Грчке на великим такмичењима је било на Европском првенству 1980. у Италији, али су били без победе до првог сусрета на Европском првенству 2004. у Португалији када су поразили домаћина Португалију резултатом 2:1. Грчка је изненађујуће освојила првенство. Тадашњи капитен репрезентације Теодорос Загоракис је био проглашен за најбољег играча финалне утакмице и на првенству. Грчка је једна од десет националних тимова који су били победници Европског првенства у фудбалу. Највиши пласман Грчке на Фифиној ранг-листи је осмо место у априлу 2008. године. Утакмице као домаћин углавном игра на стадиону Караискакис у Пиреју. Највише наступа у репрезентацији има Јоргос Карагунис са 139 одиграних утакмица, а најбољи стрелац је Никос Анастопулос са 29 постигнутих голова.
Избори у Републици Српској

Избори у Републици Српској се одржавају у складу са уставима и изборним законима Републике Српске и Босне и Херцеговине. Грађани тајним гласањем на директним изборима бирају српског члана Предсједништва Босне и Херцеговине, једну трећину посланика Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, предсједника и потпредсједнике Републике Српске, народне посланике Народне скупштине Републике Српске, одборнике скупштина градова или општина, начелнике општина или градоначелнике, те чланове савјета мјесних заједница. Делегати Дома народа Парламентарне скупштине БиХ из Републике Српске, делегати Вијећа народа РС, одборници Скупштине града Источног Сарајева, градоначелници Источног Сарајева и Брчко Дистрикта бирају се индиректно од стране изабраних народних посланика или одборника.
Први избори на простору данашње Републике Српске и БиХ одржани су за вријеме аустроугарске власти 1910. године за Земаљски сабор Босне и Херцеговине. Први вишестраначки избори након Другог свјетског рата одржани су тек 1990. године. Тада су бирани чланови предсједништва и скупштине на републичком нивоу, те одборници скупштина општина и града Сарајева. Након рата (1992—1995) у Босни и Херцеговини, 1996. године су одржани први избори на којима су грађани Републике Српске директно бирали своје представнике за институције овог ентитета.
Списак репрезентативних голова Александра Митровића

Александар Митровић је српски фудбалер који је за репрезентацију Србије од 2013. године постигао 50 голова на 76 одиграних утакмица и по томе је на 1. месту листе најбољих стрелаца репрезентације. Јуниорску каријеру започео је 2011. године у мечевима Квалификација за Европско првенство 2012. на којима је постигао 4 гола, а проглашен је најбољим играчем првенства на којем је Србија освојила златну медаљу. За репрезентацију до 21 године наступао је у квалификацијама за ЕП 2015. где је био најбољи стрелац заједно са Мичијем Батшуајијем и Андреом Белотијем са 4 гола.
Митровић је за сениорску репрезентацију дебитовао 7. јуна 2013. године против Белгије када је био члан Партизана. У Квалификацијама за Светско првенство 2018. постигао је 6 голова, док је у Лиги нација 2018/19. са истим бројем погодака био најбољи стрелац такмичења. На Светском првенству 2018. постигао је једини гол на утакмици против Швајцарске. У Квалификацијама за Светско првенство 2022. је на прве две утакмице постигао три гола чиме је постао најбољи стрелац репрезентације свих времена.
Вести
- 29. септембар — Као посљедица војне акције Азербејџана, преко 100.000 од 120.000 Јермена избјегло је из Нагорно-Карабаха у Јерменију (на слици) и најављено је укидање Нагорнокарабашке Републике од 1. јануара 2024.
- 24. септембар — У сукобу припадника Полиције Косова и локалних Срба у селу Бањска код Звечана, убијена су три Србина, један полицајац, а још један је рањен.
- 20. септембар — Потписано је примирје по окончању азербејџанске војне операције у Нагорно-Карабаху.
- 16. септембар — Одбојкашка репрезентација Пољске освојила је Европско првенство победивши у финалу Италију.
- 15. септембар — У Србији, Српској и дијелу Црне Горе обиљежен је Дан српског јединства, слободе и националне заставе.
- 13. септембар — 2.900 људи је преминуло у поплавама а преко 10.000 се води као нестало, након урушавања бране у граду Дерни, Либија.
- 10. септембар — Новак Ђоковић је освојио 24. титулу на гренд слем турнирима победивши у финалу Отвореног првенства САД Данила Медведева.
3. октобар
- 382 — Окончан Готски рат склапањем споразума о савезу између римског цара Теодосија I и Гота.
- 1906 — На Радио-конференцији у Берлину СОС установљен као међународни сигнал за помоћ, уместо до тада најчешће коришћеног ЦеКуДе (CQD). Конвецнија ступила на снагу у јулу 1908.
- 1929 — Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца променила назив у Краљевина Југославија, а државна територија подељена на девет бановина.
- 1932 — Ирак после истека британског мандата стекао независност и постао члан Лиге народа.
- 1941 — Премијерно је приказан филм Малтешки соко.
- 1990 — Источна и Западна Немачка се после 45 година званично поново ујединиле.
- 1995 — Председник Бивше Југословенске Републике Македоније Киро Глигоров повређен у атентату експлозијом аутомобила-бомбе у центру Скопља.
Да ли сте знали

- … да човек у просеку изговори око 31.500 речи дневно?
- … да се McDonald's-и у Индији не служе хамбургере, због хиндуистичког веровања да је крава света животиња? Уместо хамбургера, служи се „махараџа мек”, сендвич с јагњетином.
- … да је британска краљица Викторија (на слици), како би онемогућила шпијунирање својих писама и краљевских аката, користила за упијање мастила посебну црну хартију?
- … да сваки човек дневно направи око 2,5 килограма отпада?
- … да је Марсељ најстарији град у Француској? Основали су га Грци око 600. године пре н. е. као град Масалија.
- … да се Филипини састоје од 7.641 острва?
- … да је прва употреба псовке „ф*к“ на филму била у остварењу М*А*S*H из 1970. године?
Изабрана слика

Википедија
Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете слободно мењати.
Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 61,8 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 674.000 на српском језику.
Доприноси
Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати правила и смернице које је усвојила заједница.
Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају и користе слике итд. У било којем тренутку можете да затражите помоћ или да се обратите свом ментору.
Заједница
До сада су на Википедији на српском језику 340.952 корисника отворила налог, а од тога је 677 активно. Сви уредници су добровољци који улажу радне напоре у оквиру различитих тематских целина. Посетите нашу Радионицу и сазнајте како и ви можете помоћи.
Дискусије и коментари о садржају чланака су увек добродошли. Странице за разговор користе се за размену мишљења, аргумената и указивање на грешке како би се постојећи чланци побољшали.
Википедијом руководи Задужбина Викимедија, некомерцијална организација која управља и низом других пројеката:
Викиречник слободни речник
Викицитат слободни цитати
Викикњиге слободни уџбеници
Викизворник слободна библиотека
Викиновости слободне вести
Викиверзитет слободни материјали за учење
Викиврсте директоријум врста
Медијавики развој вики софтвера
Википодаци слободна база знања
Викиостава слободно складиште медија
Википутовање слободни водич за путовања
Метавики координација заједнице