Главна страна
Јован Цвијић
Јован Цвијић (Лозница, 11. октобар 1865 — Београд, 16. јануар 1927) био је српски научник, оснивач Српског географског друштва, председник Српске краљевске академије професор и ректор Београдског универзитета, почасни доктор Универзитета Сорбоне и Карловог универзитета у Прагу. Од оснивања Београдског универзитета 12. октобра 1905, постао је један од осам првих редовних професора на Универзитету.
Цвијић је почео да се бави науком још као студент Велике школе и тада је настао његов рад Прилог географској терминологији нашој, а наставио као средњошколски професор и бечки студент проучавајући крашке појаве у источној Србији, Истри и Јадранском приморју. На основу тих проучавања написао је више радова као и своју докторску дисертацију. Читав живот посветио је проучавању Србије и Балканског полуострва путујући скоро сваке године по Балкану. Током живота, односно за преко тридесет година интензивног научног рада, објавио је пар стотина научних радова. Једно од најважнијих дела је „Балканско полуострво“.
Бавио се подједнако друштвеном и физичком географијом, геоморфологијом, етнографијом, геологијом, антропологијом и историјом. Сматра се утемељивачем српске географије.
Псковско-печерски манастир
Псковско-печерски манастир Успења Пресвете Богородице (рус. Свя́то-Успе́нский Пско́во-Пече́рский монасты́рь) православни је мушки манастир Руске православне цркве, и један од најстаријих и најважнијих манастирских комплекса РПЦ. Манастир је основан 1473. године на маленом пешчарском узвишењу препуном пећина (на староруском печори), недалеко од града Печорија, на крајњем западу данашње Псковске области Руске Федерације. Централни део узвишења на коме се налазе Успењска црква и подземне пећине у народу се назива и Псковском Светом гором.
Године 2013. манастир је званично обележио 540. годишњицу од оснивања. Један је од ретких православних манастира на тлу Русије који никада није затваран, чак ни у периоду комунистичке власти. Од фебруара 1920. до јануара 1945. манастир се налазио у границама тадашње независне Естоније, и у том периоду словио је за најважнији религијски центар православних Сета (етничке групе Естонаца). Манастир се налази на листи културног наслеђа Руске Федерације и заведенн је под бројем 6010185000.
Списак песама групе Led Zeppelin
Led Zeppelin је био енглески рок бенд који је снимио 108 песама између 1968. и 1980. године. Бенд је био пионир албумски конципираног рока и често је одбијао да објављује своје популарне песме као синглове. Посматрали су своје албуме као недељива, потпуна искуства слушања и нису желели да издавачке куће преуређују њихове песме за појединачна издања.
Од распада бенда, објављено је 26 песама. На Led Zeppelin Boxed Set-у (1990) објављена је обрада песме Роберта Џонсона „Travelling Riverside Blues”, „White Summer/Black Mountain Side” и први албум песме Hey, Hey, What Can I Do?; У другом бокс сету (1993) објављена је песма „Baby Come On Home”. Нове песме су такође објављене на BBC Sessions (1997) потоњем ремастеру, The Complete BBC Sessions (2015), Led Zeppelin DVD из 2003. и уживо албуму How the West Was Won (2003).
Вести
- 4. октобар — Кредитна агенција S&P доделила Србији инвестициони рејтинг BBB-, као првој на Западном Балкану и једином кандидату за пријем у ЕУ.
- 4. октобар — Преминуо је генерал-пуковник и последњи Народни херој Југославије Петар Матић Дуле (на фотографији).
- 4. октобар — У поплавама и клизиштима у Федерацији Босне и Херцеговине страдало најмање 20 особа; Влада Федерације БиХ прогласила је стање природне несреће.
- 29. септембар — На парламентарним изборима у Аустрији , Слободарска партија освојила 29,2% гласова и постала најјача странка у аустријском парламенту.
- 27. септембар — Вођа Хезболаха, Хасан Насрала, убијен је у нападу израелског ратног ваздухопловства на штаб Хезболаха у Бејруту.
- 27. септембар — Ураган Хелена је погодио САД. Преко шездесет особа је умрло, четири милиона људи је остало без струје и причињена је материјална штета.
- 23. септембар — Израелска војска је извела нападе на преко 1000 циљева у Либану.
11. октобар
- 1531 — Војска швајцарских католичких кантона поразила је код Капела снаге града Цириха и његових протестантских савезника.
- 1871 — Аустроугарске власти су угушиле Раковичку буну и убиле вођу Еугена Кватерника.
- 1882 — Јелена-Илка Марковић је покушала да убије српског краља Милана Обреновића у Саборној цркви.
- 1899 — Почео је Други бурски рат између јужноафричких бурских држава Трансвал и Орање и Велике Британије.
- 1942 — Америчка морнарица је у бици код рта Есперанс код северозападне обале Гвадалканала пресрела и поразила јапанску флоту послату да уништи Хендерсоново поље.
- 1962 — Папа Јован XXIII отворио је у Риму Други ватикански сабор, први такав скуп од 1870.
- 1976 — У Кини је, под оптужбом за заверу ухапшена Четворочлана банда - удовица Мао Цедунга Ђанг Чинг и три бивша висока функционера.
Да ли сте знали
- … да је ураган „Денис” подигао потопљени десантни брод дугачак 455 метара, око кога се образовао корални гребен?
- … да је сликарка Катарина Ивановић била прва српска академкиња?
- … да за псе постоје електронски „преводиоци” и захваљујући њима господари могу тачно да знају како се њихов љубимац осећа?
- … да се некада веровало да се епилепсија може излечити испијањем крви убијених гладијатора?
- … да je преко четири милиона људи широм света заражено ХИВ-ом (на слици) или болује од сиде?
- … да Шкоти имају 421 речи за снег?
- … да надимак Чикага ветровити град нема никакве везе са временским приликама у граду?
Википедија
Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете мењати без обавезне регистрације.
Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 63,7 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 695.000 на српском.
Доприноси
Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати усвојена правила и смернице.
Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају или користе слике и друго. У било којем тренутку можете да затражите помоћ других уредника или да се обратите свом изабраном ментору.
Заједница
До сада су на Википедији на српском језику 385.773 корисника отворила налог, а од тога је 738 активно. Сви уредници су добровољци који улажу радне напоре у оквиру различитих тематских целина.
Посетите нашу Радионицу и Портале и сазнајте како ви можете помоћи. Конструктивне дискусије и сувисли коментари о садржају чланака су увек добродошли. Странице за разговор користите за размену мишљења и указивање на мањкавости у садржају чланака.
Сродни пројекти
- Викиречник слободни речник
- Викицитат слободни цитати
- Викикњиге слободне књиге
- Викизворник слободна библиотека
- Викиновости слободне вести
- Викиверзитет слободни материјали за учење
- Викиврсте директоријум врста
- Медијавики развој вики софтвера
- Википодаци слободна база знања
- Викиостава слободно складиште медија
- Википутовање слободни водич за путовања
- Метавики координација заједнице