Пређи на садржај

Anopoli

Координате: 35° 13′ С; 24° 05′ И / 35.22° С; 24.08° И / 35.22; 24.08
С Википедије, слободне енциклопедије
Anopoli
Ἀνώπολις
Pogled na Anopoli sa Bele Gore
Административни подаци
Држава Грчка
ПериферијаЈонска острва
ОкругКрф
Становништво
Становништво
 — 2011.334[1]
Географске карактеристике
Координате35° 13′ С; 24° 05′ И / 35.22° С; 24.08° И / 35.22; 24.08
Временска зонаUTC+2 (EET), лети UTC+3 (EEST)
Површина99,632 km2
Anopoli на карти Грчке
Anopoli
Anopoli
Anopoli на карти Грчке
Регистарска ознакаΚΥ

Anopoli (na grčkom : Ἀνώπολις ) nekada polis drevne Grčke na južnoj obali ostrva Krit, danas selo severno od Lutroa koje administrativno pripada opštini Sfakija. Zajedno sa četiri manja naselja, selo formira istoimenu lokalnu zajednicu (Topiki Kinotita Anopoleos Τοπική Κοινότητα Ανωπόλεως).

Sa 99.632 km², Anopolis je najveća zajednica u opštini Sfakia. Graniči s općinama Chania i Apokoronas na sjeveru . Susjedne lokalne zajednice u općini Sfakia su Agia Roumeli i Agios Ioannis na zapadu i Askyfos i Chora Sfakion na istoku.

Selo se nalazi na visoravni južno od Lefke Orije u blizini klisure Aradene . Cestovna je veza do Chora Sfakion, preko korita Aradena do Agiosa Ioannisa.

Selo Anapoli je smešteno 13 km zapadno od Lefke Orije u blizini klisure Araden, na visoravni, površini od 99.632 km², na nadmorskoj visini od oko 600 metara, u jednom od najnepristupačnijih područja u Europi, u podnožju Bele planine. Graniči sse sa Hanijom i Apokoronasom na severu. Susedne lokalne zajednice u opšini Sfakia su Agia Rumeli i Agios Joanis na zapadu i Askifos i Hora Sfakion na istoku.

Put od Hora Sfakion do sela Anopoli prilično je strm sa brojnim serpentinama što zahteva veliku pažnju vozača.

Ovo selo terba posetiti u proleće, kada je cela visoravan prekrivena brojnim vrstama cveća, tako da pogled na obronke Bele planine sa jedne strane i južne obale Krita sa druge strane verovatno nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Geografski položaj
  • Severna geografska širina: 35° 13' 06"
  • Istočna geografska dužina 24° 05' 13"
  • Nadmorska visina: 600 m

Stefano di Bisanzio navodi da je Anopoli bilo zapravo drugo ime za grad Araden, pa se oba toponima mogu naći u zapisima za isti grad, verovatno uzrokovane zabunom nastale zbog malog rastojanja između oda dva grada.[2]

Nazivi Oba, Araden i Anopoli, u svojim zapisima navedi drevni sudija (teorodoko) iz Delfija.

Naziv Anopoli je takođe dokumentovan i u ukazu proksena od Lapa u drugom veku nove ere.[3]

Ne treba ga mešati sa gradom Anopoli koji se nalazi u severnom delu Krita.

Na osnovu arheoloških istraživanja sprovedenih od 1987. do 1988. godine u provinciji Sfakion u saradnji sa Kanadskim arheološkim institutom na širem području Anopolisa, na visinama od 600 do 800 m, otkriveno je nekoliko lokaliteta iz kasnog neolitika (ranog minojskog doba).[4]

Apoloni se prvi put pominje kao Anopolis u popisu kritskih gradova koji su potpisali savez s Eumenesom II iz Pergamuma 183. godine p. n. e, druga dva grada bila su Aradena i Poikilaso.[5]

U prošlosti je Anopoli bio uspešan grad sa vlastitom morskom lukama u Loutru. Grad je čak imao i svoj novac, a njegovi su se stanovnici bavili plovidbom, trgovinom i poljoprivredom. Tokom vizantijskog razdoblja on je bio još dobro razvijen, na što ukazuju mnoge crkve u tom području.[6]

Mesto je bilo centar revolucionarnog ustanka i žestoke borbi u 14. veku protiv Mlečana, koji su u znak osvete 1365. godine grad u potpunosti srušili.

Kasnije, za vreme Osmanlije, Anopolis i cela provincija Sfakia , zbog kršovitog i neplodnog planinskog terena, nije bila naseljena od strane Osmanlija.[6]

Bista Janisa Vlahosa u centru sela

U vreme okupacije Krita od strane Turaka, 1770. godine trgovac, rođen i odrastao u selu Anopoli, Daskalogiannis, Janis Vlahos (Yannis Daskaloyannis), pobunio se protiv turskih osvajača. On je okupio grupu pobunjenika, koja se nadala da će uz pomoć trupam a kopna, koje tada fizički nisu bile u stanju da se podrže revoluciji, da osvoji Sfakiu i protera Turke.

Oko 500 pobunjenih stanovnika Sfakije nekoliko meseci se herojski borila za svoju neovisnost protiv nekoliko hiljada turskih vojnika. Mešutim ogromna i brojčano superiorniornija turske vojske ubrzo je porazila ustanike. Selo Anopoli bilo je potpuno uništeno, a Janis Vlahos se predao Turcima uz uslov da Turci oslobode taoce. Godinu dana kasnije brutalno je pogubljen. Ista sudbina zadesila je selo Anopoli u julu 1867. godine, kada je turska vojska potpuno opustošila celo područje Sfakije.[6][7]

Uprkos svim razaranjima, selo se svaki put obnavljao, a otpor ovdašnjih stanovnika nikada nije bio slomljen. Anopoli je oduvek među krićanima smatran jednim od poslednjih uporišta Sfakije, a njegovi stanovnici proglašeni su za najupornijim borce za nezavisnoz Krita. Na kraju krajeva, niko nije uspeo podčiniti regiju Sfakija, najviše zahvaljujući selu Anopoli.

Opšte informacije

[уреди | уреди извор]

Selo je slabo naseljeno i sastoji se od devet naselja razbacanih po visoravni ispod Bele gore. Iz sela puca panoramski pogled na Libijsko more i najjužniju tačku Grčke i Evrope, ostrvo Gavdos, južno od Krita, koje pripada okrugu Hanija u okviru Periferije Krita.[7]

Plodna visoravan na kojoj je smešteno selo vekovima hrani stanovnike Anopolisa koji se pretežno bave poljoprivredom, pčelarstvom proizvodnjoim mleka, meda vina i rakije.

  1. ^ „Wayback Machine”. web.archive.org. 27. 6. 2015. Архивирано из оригинала 27. 06. 2015. г. Приступљено 16. 5. 2020. 
  2. ^ Tsigou, Angeliki. „Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού | Ανώπολις Σφακίων”. odysseus.culture.gr. Архивирано из оригинала 07. 02. 2018. г. Приступљено 15. 5. 2020. 
  3. ^ Mogens Herman Hansen; Thomas Heine Nielsen (2004). „Creta”. An inventory of archaic and classical poleis. New York: Oxford University Press. стр. 1150. ISBN 0-19-814099-1. 
  4. ^ Vanna, Niniou. „Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού | Ανώπολις Σφακίων”. odysseus.culture.gr. Архивирано из оригинала 15. 08. 2021. г. Приступљено 15. 5. 2020. 
  5. ^ „IC IV 179 - PHI Greek Inscriptions”. epigraphy.packhum.org. Приступљено 15. 5. 2020. 
  6. ^ а б в „Anopolis Plateau at Sfakia - Travel Guide for Island Crete, Greece”. www.cretanbeaches.com (на језику: енглески). Приступљено 15. 5. 2020. 
  7. ^ а б „Anopolis village - Sfakia, Chania Crete, Greece”. www.chania-crete-greece.com. Архивирано из оригинала 13. 06. 2020. г. Приступљено 15. 5. 2020.  Невалидан унос |dead-url=dead (помоћ)

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]

Медији везани за чланак Anopoli на Викимедијиној остави