Пређи на садржај

GHS izjava o opasnosti

С Википедије, слободне енциклопедије

Izjave o opasnosti čine deo Globalno harmonizovanog sistema klasifikacije i obeležavanja hemikalija (GHS). Njihova namena je da formiraju skup standardizovanih fraza o opasnostima hemijskih supstanci i smeša koje se mogu prevesti na različite jezike.[1][2] Kao takve, one služe istoj svrsi kao i dobro poznate R-fraze, koje treba da zamene.

Izjave o opasnosti su jedan od ključnih elemenata za označavanje kontejnera prema GHS-u, zajedno sa:[3]

  • identifikacija proizvoda
  • jedan ili više piktograma opasnosti (gde je potrebno)
  • signalnu reč – bilo Opasnost ili Upozorenje – gde je potrebno
  • izjave o merama predostrožnosti, koje ukazuju na to kako treba rukovati proizvodom da bi se smanjili rizici za korisnika (kao i za druge ljude i opšte okruženje)
  • identitet dobavljača (koji može biti proizvođač ili uvoznik).

Svaka izjava o opasnosti je označena šifrom, koja počinje slovom H i nakon njega slede tri cifre. Izjave koje odgovaraju srodnim opasnostima grupisane su zajedno po kodnom broju, tako da numerisanje nije uzastopno. Šifra se koristi u referentne svrhe, na primer za pomoć pri prevodima, ali to je stvarna fraza koja treba da se pojavi na etiketama i bezbednosnim listovima.[4]

  1. ^ The United Nations has published the list of GHS hazard statements in all UN official languages (Arabic, Chinese, English, French, Russian, Spanish): it can be found in Annex 3 of GHS Rev.2 for the corresponding language.
  2. ^ A list of translations into all the European Union official languages can be found in Annex III to the CLP Regulation, on pages 146–91 of the official English-language version for the GHS statements and pages 192–209 for the EU-specific statements.
  3. ^ Part 1, section 1.4.10.5.2, GHS Rev.2
  4. ^ Part 1, section 1.4.10.5.2(b)(ii), GHS Rev.2

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]