Internet Society

С Википедије, слободне енциклопедије

Интернет друштво (ISoc) је међународна, непрофитна организација, основана је 1992. године са циљем да обезбеди вођство у Интернет везаним стандарима, образовању и политици. Наводи се да је његова мисија „да промовише отворени развој, еволуцију и коришћење Интернета за добробит свих људи широм света“.[1]

Интернет друштво има своје седиште у Reston, Virginia, САД, (у близини Вашингтона, D.C.), и канцеларије у Женеви (Швајцарска).[2] Она има чланску базу у више од 130 организација и више од 55.000 појединачних чланова. Чланови такође имају облик „поглавља“ заснованих на основу заједничког географског положаја или посебних интереса. Постоји преко 90 поглавља широм света.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Интернет Друштво је званично формирано 1992, а један од његових циљева је био да се обезбеди корпоративна структура за подршку у процесу развоја Интернет стандарда. Vint Cerf, Bob Kahn, Lyman Chapin објавили су документ, под називом „Најављујући ISoc , који је објаснио разлоге за успостављање Интернет Друштва. Овај документ се дефинише у изворном статуту организације на следећи начин:

Друштво ће бити непрофитна организација која ће радити за међународне образовне, добротворне и научне сврхе, међу којима су:

  • Да би олакшао и подржао техничку еволуцију Интернета као истраживачке и образовне инфраструктуре и да се стимулише ангажовање академских, научних и инжењерских заједница (између осталог) у еволуцији интернета.
  • Да образује академске и научне заједнице и јавности у вези са технологијом, коришћењем и применом интернета.
  • Да промовише научну и образовну примену Интернет технологија за добробит образовних институција на свим нивоима, индустрија и јавности у целини.
  • Да обезбеди форум за истраживање нових интернет апликација и да се подстакне сарадња међу организацијама у њиховом раду и коришћењу Интернета. [3]

Једна од главних снага Интернета је Internet Engineering Task Force (IETF), и даље веома неформална организација са правног становишта. Постојала је растућа потреба за финансијском подршком и организационом структуром. Интернет Друштво је основано као непрофитна организација образовања којом би се обезбиједила структура за подршку, као и промовисање других активности које су важне за развој Интернета.

Интернет Друштво је родитељ корпорација IETF; ауторска права Интернет Друштва (доступани су свакоме, укључујући и не-чланица, без накнаде). Међутим, интернет друштво расло је из IETF-a, да подржава оне функције које захтевају корпоративну форму. У стварности, интернет Друштво је формирано јер IETF Секретаријат, који је радио под National_Science_Foundation|NSF Уговором од стране особља у корпорацији за националне истраживачке иницијативе [CNRI) неће бити подржани преко 1991 од стране NSF. Затим Одбор интернет активности је настојао да створи непрофитну институцију која може да пружи финансијску подршку за Секретаријат ИЕТФ између осталог. CNRI је служио као први домаћин за Интернет Дрштво.

У 2012, на 20. годишњици ISOC-а, је основана "Internet Hall of Fame", годишња награда чија је сврха да „јавно призна, истакне и изабере групу визионара, лидера и просветитеља који су дали значајан допринос развоју и унапређењу глобалног Интернета ". [4][5]

Интернет друштво данас[уреди | уреди извор]

Интернет друштво спроводи велики низ активности у три главне категорије, односно стандардима, јавној политици, и образовању. Под категорију стандарда, интернет Друштво подржава и промовише рад тијела за стандардизацију за које је: Internet Engineering Task Force (IETF), Internet Architecture Board (IAB), Internet Engineering Steering Group(IESG), и Internet Research Task Force (IRTF). Интернет Друштво такође настоји да промовише разумевање и уважавање "Internet model" отворених, транспарентних процеса и консензуса на бази одлучивања. [6]

Под категоријом јавне политике, интернет Друштво ради са владама, националним и међународним организацијама, цивилно друштво, приватним сектором, и другим странкама за промоцију политике на интернету који је у складу са својим основним вриједностима. Следећа изјава илуструје основу за политичке позиције везане за Интернет Друштво:

"Ми предвиђамо будућност у којој људи у свим деловима света могу да користите Интернет да се побољша њихов квалитет живота, јер стандарди, технологије, пословне праксе, и политике владе држе отворену и универзално доступну платформу за иновације, креативност, и економске прилике“. [7]

Интернет Друштво такође подстиче иновације и свеже мишљење пружањем награда релевантним иницијативама и напорима на терену које се баве хуманитарним, образовним и друштвеним контекстима онлајн повезивања.

ISOC има заједничке канцеларије у Reston, Virginia, САД и Женеви у Швицарској. Такође је успоставио „Регионална бирое“ за Латинску Америку и Карибе, Африци, Азији, Северној Америци и Европи. Интернет Друштво је помогао организовању World IPv6 Day који је окупио компаније, као што су Facebook, Google, Yahoo, да се подигне свест о IPv6 питањима као што су фрагментација. [8]

Одбор повереника[уреди | уреди извор]

Одбор повереника Интернета друштва је његов орган управљања. Тренутни списак поверилаца и њихових одбора чланарина може се наћи на сајту организације.

Поглавља[уреди | уреди извор]

У наставку, локални огранци су наведени у алфа редоследу по националним државама.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ а б Internet Society (ISoc) - Introduction to ISoc
  2. ^ „Contact”. Архивирано из оригинала 16. 11. 2011. г. Приступљено 02. 10. 2014. 
  3. ^ „Internet Society (ISoc) All About The Internet: History of the Internet[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 27. 11. 2011. г. Приступљено 02. 10. 2014.  Сукоб URL—викивеза (помоћ)
  4. ^ About page, Internet Hall of Fame website. Last accessed April 24, 2012
  5. ^ „Internet gets Hall of Fame, Al Gore honored”. CBS News. 24. 4. 2012. Архивирано из оригинала 03. 07. 2013. г. Приступљено 24. 4. 2012. 
  6. ^ „Internet Society (ISoc) - ISoc's Standards Activities[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 13. 12. 2011. г. Приступљено 02. 10. 2014.  Сукоб URL—викивеза (помоћ)
  7. ^ „Internet Society - Public Policy - ISoc's Public Policy Activities"[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 13. 12. 2011. г. Приступљено 02. 10. 2014.  Сукоб URL—викивеза (помоћ)
  8. ^ „World Internet Society IPv6 Day”. Архивирано из оригинала 23. 06. 2011. г. Приступљено 02. 10. 2014. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]