Пређи на садржај

Slađana Milošević

С Википедије, слободне енциклопедије
Slađana Milošević
Slađana Milošević, 2005. godine
Lični podaci
Ime po rođenjuAleksandra Milošević
Druga imenaSlađana
Datum rođenja(1955-10-03)3. oktobar 1955.
Mesto rođenjaBeograd, FNR Jugoslavija
Datum smrti26. mart 2024.(2024-03-26) (68 god.)
Mesto smrtiBeograd, Srbija
Zanimanjepevačica
Muzički rad
Žanrpop-rok, novi talas
Izdavačka kućaPGP RTB, Jugoton, PGP RTS
Slađana Milošević na koncertu u niškoj hali Čair, 80-ih godina 20. veka

Aleksandra „Slađana“ Milošević (Beograd, 3. oktobar 1955 — Beograd, 26. mart 2024) bila je srpska pevačica. Smatra se muzičkom ikonom novog talasa 1980-ih u Jugoslaviji.[1]

Slađana je pokazivala interesovanje za muziku još u detinjstvu. U svojoj petoj godini je primljena u muzičku školu na odsek klavira. Doprinos modernoj muzici dala je već u svojoj dvanaestoj godini života svirajući i pevajući u grupama kao što je Nebeska konjica, Epitaf8, Džentlmeni.

Svoj prvi solo nastup je imala na festivalu "Studentsko ljeto" u Maglaju, 1974. godine, gde je osvojila "Grand Prix".

Godine 1977, isplivala je na površinu jugoslovenske pop-rok scene, sa pesmom "Au, Au" i iste godine imala svoj prvi veći nastup na koncertu kod Hajdučke česme, gde je nastupala pre Bijelog Dugmeta. Slađana je počela da ruši tabue, kad je izdala pesmu pod nazivom "Seksi dama", koja je bila zabranjena za emitovanje na brojnim radijskim i televizijskim programima.[2]

Godine 1979, promovisala je pesmu "Amsterdam". 1981. godine nastupila na izboru za jugoslovenskog predstavnika na Pesmi Evrovizije u Beogradu i osvojila osmo mesto sa kompozicijom "Recept za ljubav".

1983. godine otišla je u Nemačku, gde je osnovala grupu "Neutral Design", sa kojom je izdala album, veoma uspešan u Nemačkoj i Švedskoj. 1984. godine se rodila pesma pod nazivom "Princeza", duet sa Dadom Topićem, koja je prevedena i na engleski jezik ("Starlight"). 1989. godine je otišla u Sjedinjene Države, gde je neko vreme svirala sa grupom "Baby Sister", ali je takođe radila i druge poslove. Jedno vreme je bila broker na berzi, a radila je i u marketinškim agencijama. 1995. godine se vratila se u Beograd i poslednjih godina živi na relaciji Beograd — Los Anđeles.

Njeni najveći hitovi do danas na domaćim prostorima su pesme "Au, Au", "Seksi dama", "Simpatija", "Upali svetlo", "Amsterdam", "Očigledno nije mi svejedno", "Klovn i smrt", "Srećan ti rođendan", "Moj brat po pesmi", "Baby", "Pusti neka stvari teku svojim tokom", "Ko će reći ljudima", "Neko je tu", "Nad tobom anđeli imaju moć", "Samsara", "Fantastično putovanje", "Dolazi zima", "Bez nade", "Tokata", "Miki, Miki Veliki", "Svetla Kaira", Njujork", "Recept za ljubav", "Ja sam neka čudna vrsta", "Čuvaj me", "Princeza", "Hey, Little Boy", "No, No, No (Toy Boy)".

Preminula je 26. marta 2024. u 69. godini nakon kraće bolesti u Zemunskoj bolnici.

Godine 2001, zajedno sa Jasminom Malešević, Slađana Milošević je izdala knjigu pod nazivom "Adame ne ljuti se", koja je predstavljena u "Aeroklubu" pored istaknutih ličnosti književnosti i kritičara kao što su, prof. dr Ratko Božović, Velja Pavlović i Dušica Milanović.[3] Knjigu je izdao, "Draslar partner", a Slađana i Jasmina pišu novu knjigu - "Pastirice", i to, kako kaže, iz navike.

  • Au, au - Hit leta '77, pobednička pesma
  • Simpatija - Beogradsko proleće '78
  • Srećan ti rođendan - Beogradsko proleće '81 (sa grupom Ljudi, veče pop - rok muzike)
  • Srećan ti rođendan - Beogradsko proleće '91 (Veče posvećeno hitovima Beogradskog proleća povodom 30 godina od osnivanja festivala)
  • Recept za ljubav - Jugoslovenski izbor za PE, Beograd '81, osmo mesto
  • Princeza - Jugoslovenski izbor za PE '84 (duet sa Dadom Topićem), Skoplje '84, šesto mesto

Opatija

  • Samsara - Opatija '84, nagrada za najbolju interpretaciju
  • Fantastično putovanje - MESAM '85
  • Bez nade - MESAM '87, pobednička pesma
  • Kad' reči zastanu (Verujem u nas) - Budva 2010 (duet sa Dadom Topićem), pobednička pesma

Od kraja 2021. godine se lečila od autoimune Sjegrenove bolesti nakon čega je jedno vreme bila vezana za krevet i invalidska kolica. Krajem 2023. je javno govorila o težini svoje bolesti i borbe protiv iste. U martu 2024. je primljena u zemunsku bolnicu zbog simptoma COVID 19. Nakon teških komplikacija usled osnovne bolesti i upale pluća Slađana Milošević je preminula 26. marta 2024. godine u Zemunu.[4]

  1. ^ Blic Žena:Ne želim dete − treba li me osuđivati zbog toga? Архивирано на сајту Wayback Machine (9. август 2011) Pristupljeno 10. 4. 2013.
  2. ^ „Aleksandra Slađana Milošević – biografija”. Svatamuzika. Архивирано из оригинала 26. 10. 2019. г. Приступљено 18. 1. 2020. 
  3. ^ „Alexandra-Books”. 
  4. ^ https://www.novosti.rs/scena/poznati/1349218/infekcija-pluca-kovid-19-evo-zbog-cega-sladjana-milosevic-zavrsila-bolnici-gde-preminula.  Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]