Краљевина Шкотска — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот: козметичке измене
Ред 69: Ред 69:
}}
}}


'''Краљевина Шкотска''' ({{јез-ен|Kingdom of Scotland}}, [[Шкотски језик|шкотски]]: Kinrick o Scotland) била је држава на северном делу [[Велика Британија|Велике Британије]] која је постојала од 843. до 1707. године.
'''Краљевина Шкотска''' ({{јез-ен|Kingdom of Scotland}}, [[Шкотски језик|шкотски]]: Kinrick o Scotland) била је држава на северном делу [[Велика Британија (острво)|Велике Британије]] која је постојала од 843. до 1707. године.


== Историја ==
== Историја ==

Верзија на датум 24. децембар 2014. у 21:12

Краљевина Шкотска
Kinrick o Scotland
Химна
'In My Defens God Me Defend'

Краљевина Шкотска
Географија
Континент Европа
Регија Британска острва
Главни град Единбург (након 1452. године)
Друштво
Службени језик Шкотски, гелтски, енглески, француски, латински
Религија Католицизам, презвитеријанство
Политика
Облик државе Краљевина
 — Краљ
Историја
Историјско доба Средњи и нови век
 — Оснивање 843.
 — Укидање 1707.
Географске и друге карактеристике
Површина  
 — укупно 78,778 km² (1482–1707) km²
Становништво 1,250,000 (око 1700. године)
Валута Шкотска фунта
Земље претходнице и наследнице
Шкотске
Претходнице: Наследнице:
Краљевство Велика Британија

Краљевина Шкотска (енгл. Kingdom of Scotland, шкотски: Kinrick o Scotland) била је држава на северном делу Велике Британије која је постојала од 843. до 1707. године.

Историја

Краљевина је, према традицији, основана 843. године. Краљ Кенет Мек Аплин поразио је племена Пикта и наметнуо им се као владар. Племенски савез Пикта већ је био ослабљен нападима нордијских племена. Основана је нова, краљевина Алба, са средиштем у источној Шкотској. Дункелд је постао религијски центар краљевине. Већина становништва Албе још увек је говорила келтским језиком. До англизације је дошло освајањем Шкотске од стране Енглеза. Смрћу краља Александра III који није имао мушких наследника, наступиле су борбе и отимања за шкотски престо. Енглески краљ Едвард III желео је свога сина удати за Александрову кћер. Међутим, Маргарета је умрла приликом доласка у Шкотску. Наступила је вишедеценијска борба између краљевих присталица и Роберта Бруса, вође Шкота. Шкотски ратови за независност завршени су 1357. године миром у Бервику. Шкотска и Енглеска биле су у персоналној унији све до 1603. године када је краљ Џејмс VI Шкотски постао и краљ Енглеске као Џејмс I Стјуарт. Овакво стање потрајало је до 1707. године када су се законом о Унији Шкотски парламент и Енглески парламент ујединили су се да формирају Парламент Велике Британије, смештен у Палати у Вестминстеру у Лондону, дому Енглеског парламента.

Види још

Извори

  • Војна енциклопедија, том 9 (569-570)
  • Историја Енглеске, кратак преглед - др Иванка Ђуковић КОВАЧЕВИЋ (70-74)
  • Историја средњег века 2- А. Д. Удаљцов, Ј. А. Космински и О. Л. Вајнштајн
  • Историја Шкотске - Енциклопедија Британика