Blu-ray — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот Додаје: et:Blu-ray Disc Мења: zh:藍光光碟
Ред 66: Ред 66:
[[en:Blu-ray Disc]]
[[en:Blu-ray Disc]]
[[es:Blu-ray]]
[[es:Blu-ray]]
[[et:Blu-ray Disc]]
[[eu:Blu-ray]]
[[eu:Blu-ray]]
[[fi:Blu-ray]]
[[fi:Blu-ray]]
Ред 92: Ред 93:
[[ur:شعاع نیل قرص]]
[[ur:شعاع نیل قرص]]
[[vi:Đĩa Blu-ray]]
[[vi:Đĩa Blu-ray]]
[[zh:BD]]
[[zh:藍光光碟]]

Верзија на датум 21. јул 2007. у 16:59

Датотека:IFA 2005 Blu-ray Disc Logo (by HDTVTotalDOTcom).jpg
Блу-реј Лого
Блу-реј Диск


Blu-ray Disc је поред HD-DVDа вероватан наследник DVDа. Технологија и припадајући уређаји су конципирани за приватне кориснике. За виша очекивања подузетничких корисника постоје варијанте Professional Disc for Data (PDD) и Professional Disc for Broadcast (PDB).

Blu-ray Disk постоји у 3 формата: као BD само за учитавање, као BD-R за учитавање и једноструки запис и као BD-RE за учитавање и вишеструки запис података.

Девет предузећа окупљених у Blu-ray Groupe, Matsushita, Pioneer, Philips, SONY, Thomson, LG Electronics, Hitachi, Sharp и Samsung су фебруара 2002. одредили спецификације за Blu-ray Disc. Овој асоцијацији су се крајем јула 2004. додатно још прикључили Dell и Hewlett-Packard као и средином марта 2005. Apple. Hewlett-Packard је међутим 2005. иступио из овог конзорциjума након одбијања њихових предлога за побољшање, те се на крају прикључио HD-DVD групи. Захваљујући Blu-ray форуму Blue-ray Disc има виткију организацијску надградњу од DVD forumа с њиховим конкурентским форматом HD-DVD као наседником DVDa.

Како за Blu-ray Disc тако и за HD-DVD предвиђена заштита против незаконитог умножавања је Advanced Access Content System (AACS) из подручја Digital Rights Managementa. Такође се размишља о кориштењу VEIL протукопирне заштите.

SONYјева нова играчка конзола PlayStation 3 поседује Блу-раy читач. То јој поред игара омогућује и репродукцију филмова у овом формату.


Порекло имена

Име је енглеског порекла и значи дословно диск плавог зрака, при чему се диск односи на медије, а плави зрак на примењени плави ласер. Ортографски исправно писање Blue-ray Disc је вероватно било промењено да би се појам могао лакше регистровати као робна марка.

Технологија

Blu-ray Disc се темељи, као и HD-DVD, на плаво-љубичастом ласеру с 405 нм. Blu-ray Disc с могућношћу вишеструког записа података заснива се na phase-change-технологији.

Диск величине 12&нбсп;цм обухвата с једним слојем до 27&нбсп;ГБ (25,1&нбсп;ГиБ), а с два слоја до 54&нбсп;ГБ (50&нбсп;ГиБ) података. Алтернативни извори спомињу као бруто капацитет 23,3&нбсп;ГБ (21,7&нбсп;ГиБ). TDK је представио четворослојну верзију Blu-ray Disca која на једној страни може сачувати око 100&нбсп;GB података. Како се чини, у међувремену је TDKу пошло за руком на шестослојном диску забележити 200 ГБ података. При томе је капацитет једног слоја повишен на 33 ГБ.

Надаље би нова, phase-change, техника требала омогућити двоструку брзину преноса података од 9,0&нбсп;МБ/с (72&нбсп;Мб/с) уместо некадашњих максимално спецификованих, једноставних 4,5&нбсп;МБ/с (36&нбсп;Мб/с). Важан део спецификације је заштита против незаконитог умножавања у облику једнозначног идентификацијског броја. Тиме би Blu-ray дискови били нарочито погодни за телевизију високе јасноће HDTV (чак у Full HD формату), која нуди бољу слику од уобичајених система попут PALа и NTSCа, али и у складу с тим захтева већу запремину за похрану података. У будућности ће Blu-ray плејери вероватно подржавати и од стране Panasonica и SONYja најављени AVCHD фoрмат.

Једна даљња новина у односу на DVD је, слично као код HD-DVDa, смањен размак између ласера и податковног медија као и мања таласна дужина (друга боја) ласерског снопа. Осим тога је заштитни слој на страни ласера с 0,1&нбсп;мм у поређењу с 0,6&нбсп;мм DVDа и HD-DVDа знатно тањи. Мањи размак између носиоца података и ласера као и тањи заштитни слој омогућује коришћење оптимизованог ласера, који ефективније фокусира сноп. На тај начин се редукују грешке у запису и распршење зрака.. Тањи заштитни слој и на мању тачку фокусиран ласерски сноп такође омогућава у поређењу с HD-DVDом већу запремину бележења података. Надаље је из тог разлога лакше могуће за нпр. војне намене или дигитални биоскоп високе различитости произвести BD од метала или других стабилних, непрозирних материјала који дозвољавају већи број обртаја од диска од поликарбоната, што резултира већом брзином преноса података. Компанија Вербатим је представила на IFAи 2005 DVD "Blue Ray Disc Rewriteable". Овај медијум за вишеструки запис података дозвољава, према изјави произвођача, капацитет записа од 25 гигабајта (дакле ца. 135 минута видео записа у MPEG2 HD квалитет). Осим тога тврде да BD-RE поседује нарочито интензивну заштиту од удараца и огреботина.

Интерактивни апликацијски слој

У оквиру Blu-ray Disc спецификације дефинисан је интерактивни апликацијски слој који би, између осталог, требао да замени досадашњи DVD. Тај наменски слој се зове BD-J и програмиран је у Blu-ray-Disc-Javi која се темељи на програмском језику Јава и једној варијанти Multimedia Home Platforme односно GEM спецификације (Globally Executable MHP). Он ће дозволити интеграцију интерактивних апликација као нпр. интерактивних филмова (избор једног од више могућих расплета радње или завршетака филма), инсерата, игара, веб понуда или додатних мултимедијалних информација.

Проток података

Назнака "1x" одговара протоку података од 36&нбсп;Мб/с (ца. 4,5&нбсп;МБ/с) што је око четири пута брже од DVDa при истој брзини окретања (1&нбсп;x). Погони за кориштење у уређајима за репродукцију филмова ће функционисати том брзином при чему је истовремено максимални проток података content streama, укључујући све перспективе камере и траке звучног записа, ограничен том вредношћу. Погони за рачунарску намену односно за играчке конзоле су међутим планирани до 8&нбсп;x (дакле 288 Мбит/с; ца. 36МБ/с).

Варијанте

  • Professional Disc for Data (PDD) - професионалан диск компаније Sony с квалитетнијом финалном обрадом и једним другим начином чувања датотека; доступан у Јапану од марта 2004.
  • Professional Disc for Broadcast (PDB) – професионалан диск компаније Sony с квалитетнијом финалном обрадом и различитим начином чувања датотека

Ове варијанте не припадају у производе за крајње кориснике. Оне су намењене искључиво за предузећа и производе се у малим количинама.

Алтернативе

  • HD-DVD (некадашњи: Advanced Optical Disc)
  • Terrabyte-DVD јапанских компанија Hitachi и Maxwell је још у развоју, а уз помоћ једне друге технике омогућује чување до једног терабајта по диску.
  • T-VRD - Холографски DVD с 1,2 терабајта јапанске компаније Optware је још у развоју, а требао би омогућити чување 1,0 до 1,2 терабајта брзином од 1Гбит/с што значи 125 МБyте/с.
  • HVD - Holographic Versatile Disc
  • Iomega REV - Iomega REV технологија изменичних плоча

Спољашње везе

Шаблон:Link FA