Ашкалије — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Ред 2: Ред 2:


== Распрострањеност и бројност популације ==
== Распрострањеност и бројност популације ==
Ашкалија има око 120.000 [http://www.ashkali.org/activities.html] и настањени су у [[Србија|Србији]], [[Република Македонија|Македонији]] и још неким земљама [[Балканско полуострво|Балкана]] и [[Европа|Европе]]. Иако су претежно настањени на [[Косово и Метохија|Косову]], део Ашкалија се, као расељена лица са Косова и Метохије, населио и у друге делове Србије, нарочито у [[Нови Сад]], где су 1998. године основали [[Матица Ашкалија|Матицу Ашкалија]], прву организацију створену са циљем очувања и неговања националне културе Ашкалија. Према попису становништва из 2002. године у Републици Србији (без Косова и метохије) било је 584 припадника ашкалијског народа, а на попису 2011. године као Ашкалија се изјаснило 997 лица<ref>[http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/userFiles/file/Aktuelnosti/Etnicke_zajednice_sa_manje_od_2000_pripadnika_i_dvojako_izjasnjeni.pdf Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији: Становништво према националној припадности - „Остали“ етничке заједнице са мање од 2000 припадника и двојако изјашњени]</ref>.
Ашкалија има око 120.000 [http://www.ashkali.org/activities.html] и настањени су у [[Србија|Србији]], [[Република Македонија|Македонији]] и још неким земљама [[Балканско полуострво|Балкана]] и [[Европа|Европе]]. Иако су претежно настањени на [[Косово и Метохија|Косову]], део Ашкалија се, као расељена лица са Косова и Метохије, населио и у друге делове Србије, нарочито у [[Нови Сад]], где су 1998. године основали [[Матица Ашкалија|Матицу Ашкалија]], прву организацију створену са циљем очувања и неговања националне културе Ашкалија. Према попису становништва из 2002. године у Републици Србији (без Косова и Метохије) било је 584 припадника ашкалијског народа, а на попису 2011. године као Ашкалија се изјаснило 997 лица<ref>[http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/userFiles/file/Aktuelnosti/Etnicke_zajednice_sa_manje_od_2000_pripadnika_i_dvojako_izjasnjeni.pdf Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији: Становништво према националној припадности - „Остали“ етничке заједнице са мање од 2000 припадника и двојако изјашњени]</ref>.Док на Космету живи 15.436 Ашкалија, према попису из 2011. године који су организовале привремене институције.


== Порекло, историја и идентитет ==
== Порекло, историја и идентитет ==

Верзија на датум 11. фебруар 2015. у 13:35

Ашкалије су етничка заједница, која претежно живи у Србији, углавном у аутономној покрајини Косово и Метохија. Већином су исламске вероисповести, а говоре албанским језиком, који чини посебан огранак индоевропске породице језика.

Распрострањеност и бројност популације

Ашкалија има око 120.000 [1] и настањени су у Србији, Македонији и још неким земљама Балкана и Европе. Иако су претежно настањени на Косову, део Ашкалија се, као расељена лица са Косова и Метохије, населио и у друге делове Србије, нарочито у Нови Сад, где су 1998. године основали Матицу Ашкалија, прву организацију створену са циљем очувања и неговања националне културе Ашкалија. Према попису становништва из 2002. године у Републици Србији (без Косова и Метохије) било је 584 припадника ашкалијског народа, а на попису 2011. године као Ашкалија се изјаснило 997 лица[1].Док на Космету живи 15.436 Ашкалија, према попису из 2011. године који су организовале привремене институције.

Порекло, историја и идентитет

Ашкалије су раније сматрани делом ромског народа, али су од стране државе Србије признати као посебан народ (први пут су исказани као засебна националност на попису из 2002. године).[2] Постоји више мишљења о њиховом пореклу. Према једном мишљењу, Ашкалије су потомци албанизованих косовских Рома, док су према другим тврдњама, они пореклом или из Ирана (одакле су се доселили на Балкан у 4. веку), или са подручја Палестине односно из града Ашкелона у данашњем Израелу (од чега је и настало име Ашкалија).

Роми тврде да су Ашкалије у ствари део Рома, Косовски Египћани тврде да су у ствари део њиховог народа, док саме Ашкалије сматрају да и једни и други хоће да их асимилују.

Види још

Референце

Спољашње везе

Шаблон:Етничке групе Косова и Метохије