Википедија:Шта значи „Занемарите сва правила” — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 13: Ред 13:
#[[Википедиа:Викиадвокатура|Викиадвокатура]] не функционише. Рупе у закону и формализам не постоје на Викију. Википедија није ни [[збор]] [[правник]]а, ни [[nomic]], ни [[Мао (игра)|Мао]].
#[[Википедиа:Викиадвокатура|Викиадвокатура]] не функционише. Рупе у закону и формализам не постоје на Викију. Википедија није ни [[збор]] [[правник]]а, ни [[nomic]], ни [[Мао (игра)|Мао]].
#Дух правила адутира оно што пише у тексту правила. Уобичајена сврха прављења енциклопедије адутира оба.
#Дух правила адутира оно што пише у тексту правила. Уобичајена сврха прављења енциклопедије адутира оба.
#Придржавање правила је мање битно од коришћења доброг расуђивања и настојања да се буде промишљен и пажљив. (види и [[Википедија:Цивилизованост]])
#Придржавање правила је мање битно од коришћења доброг расуђивања и настојања да се буде промишљен и пажљив. (види и [[Википедија:Учтивост]])


==Шта “Игнориши сва правила” не значи==
==Шта “Игнориши сва правила” не значи==

Верзија на датум 2. август 2007. у 06:22

“Игнориши сва правила” је једно од основних начела Википедије. Ово је допунска страна, направљена да би се избегла погрешна тумачења тог начела.

Не треба да осећате обавезу да прочитате ово, или било које друго правило, пре него што почнете да доприносите Википедији. Уколико радите оно што мислите да је разумно, углавном ћете бити у праву, а ако не, грешке се лако дају исправити. То је добро, зато што их сви ми правимо. Без обзира на то колико је грешка велика, стара верзија остаје у историји ревизија и без проблема се може вратити. Уколико као резултат наиђемо на неслагање, причаћемо о томе разумно и љубазно, па ћемо схватити шта нам је чинити. Због тога не брините, будите одважни, и уживајте у доприношењу прављења слободне енциклопедије.

Ево листе неких од ствари шта “Игнориши сва правила” значи, односно шта не значи:

Шта “Игнориши сва правила” значи

  1. Нисте дужни да научите правила пре него што почнете да доприносите. Да, већ смо то рекли, али је вредно поновити још једном
  2. Немојте безумно следити писана упутства, већ радије размислите на који начин је енциклопедија побољшана или оштећена при свакој измени. (види и Википедија:Будите разумни)
  3. Правила имају своју снагу принуде, не због тога што су записана на страни названој “смернице” или “политика”, већ зато што су одраз заједничких мишљења и знања великог броја добрих уређивача. (види и Википедија:Консензус)
  4. Правила су на крају крајева ‘’описна’’, а не ‘’прописана’’, и понекад заостају за практичним стварима које описују. (види и Википедија:Резултат, процес, политика)
  5. Викиадвокатура не функционише. Рупе у закону и формализам не постоје на Викију. Википедија није ни збор правника, ни nomic, ни Мао.
  6. Дух правила адутира оно што пише у тексту правила. Уобичајена сврха прављења енциклопедије адутира оба.
  7. Придржавање правила је мање битно од коришћења доброг расуђивања и настојања да се буде промишљен и пажљив. (види и Википедија:Учтивост)

Шта “Игнориши сва правила” не значи

  1. ”Игнориши сва правила” не значи да је сваки поступак оправдан. Оно није адут у картама.
  2. ”Игнориши сва правила” не значи да не можете да некоме укажете на правило које је прекршио, али имајте на уму да је њихов суд можда исправан. (види и Википедија:Претпоставите добру вољу)
  3. ”Игнориши сва правила” није одговор уколико вас неко пита због чега сте прекршили неко правило. Већина правила проистиче из пажљивог размишљања и постоји из веома добрих разлога; због тога се могу кршити само из добрих разлога.
  4. ”Игнориши сва правила” није ослобађање од одговорности. Још увек сте одговорни за разумљиво предвидљиве последице ваших поступака на енциклопедију и друге уређиваче.
  5. ”Игнориши сва правила” није позив да се Википедија користи у сврхе супротне изградњи слободне енциклопедије. (види и Википедија:Опис и Википедија:Шта Википедија није)

Види још