Шамил Басајев — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот: уклоњен шаблон: Link FA
м Бот: исправљена преусмерења
Ред 10: Ред 10:
| година_рођења = 1965.
| година_рођења = 1965.
| место_рођења = [[Дишне Ведено]]
| место_рођења = [[Дишне Ведено]]
| држава_рођења = [[Совјетски Савез]]
| држава_рођења = [[Савез Совјетских Социјалистичких Република|Совјетски Савез]]
| дан_смрти = 10.
| дан_смрти = 10.
| месец_смрти = јул
| месец_смрти = јул
Ред 30: Ред 30:
== Види још ==
== Види још ==
* [[Ичкерија]]
* [[Ичкерија]]
* [[Чеченски ратови]]
* [[Чеченски рат]]ови


== Референце ==
== Референце ==

Верзија на датум 16. мај 2015. у 03:14

Шамил Басајев
Шамил Басајев
Пуно имеШамил Салманович Басајев
Датум рођења(1965-01-14)14. јануар 1965.
Место рођењаДишне Ведено
 Совјетски Савез
Датум смрти10. јул 2006.(2006-07-10) (41 год.)
Место смртиЈекажево
 Русија

Шамил Салманович Басајев (рус. Шамиль Салманович Басаев; Дишне Ведено, 14. јануар 1965Јекажево, 10. јул 2006) је био потпредседник непризнате сепаратистичке владе у избеглиштву Чеченске републике Ичкерије, вођа исламистичке гериле и самодекларисани терориста. Почевши од 2003. године користи псеудоним и титулу Абдулах Схамил Абу-Адрис, емир бригаде шехита 'Ријадус Салихиин'.

Шамил Басајев је одговоран за бројне терористичке нападе на цивиле и герилске нападе на снаге безбедности на територији Русије и ван ње. Најпознатији су опсада Московског позоришта и талачка криза у Беслану[1]. Сматран је неспорним вођом радикалног крила чеченског побуњеничког покрета против присуства руских безбедносних снага и локалне власти коју подржава званична Москва.

Смрт

Шамил Басајев је 10. јула 2006. године убијен у селу Екажево у Ингушетији, републици суседну Чеченији. Према чеченским изворима Басајев је возио једна од кола која су пратила камион пун експлозивом намењен нападу на руске снаге када је камион налетео на рупу и изазвао детонацију од које је погинуо Басајев. Руски званичници наводе да је експлозија резултат планиране операције. Према овој верзији је у камион постављен детонатор са даљинским активирањем и активирао га је један агент федералних снага када је приметио ауто Басајева у колони, пратећи цео ток догађаја видео-камерама са извиђачке беспилотне летелице. Руски званичници су послали његове остатке на ДНК анализу и потврдили идентитет.

Новинска агенција Интерфакс је навела изјаву заменика премијера Ингушетије Башира Аушева да је експлозија резултат детонације камиона бомбе који се налазио близу конвоја а извели су га руски агенти.

Чеченски извори поричу убиство и тврде да је експлозија несрећан случај.

Види још

Референце

  1. ^ Осуђено од већине влада укључујући и сепаратистичку владу у избеглиштву Аслана Масхадова, која је порицала одговорност за злочин

Спољашње везе