Зоотроп — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
→‎Оптичке играчке: dopuna otpickih uredjaja
м Бот: Мењање поруке за ботовски генерисани назив у шаблон због лакше категоризације у категорију Ботовски наслови. Ово није ништа контроверзно, а корисно је за разлику од пуког преименовања рефлист у reflist које не доприноси ничему
Ред 1: Ред 1:
[[Датотека:Zootrop.gif|мини]]
[[Датотека:Zootrop.gif|мини]]
'''Зоотроп''' или '''Зоетроп''' (потиче од грчке речи "зое"- живот и "тропос" - окрет - што би се могло превести као точак живота)<ref>[http://www.acmi.net.au/acmi-channel/2014/elaborate-illusions/ Elaborate Illusions | ACMI<!-- Botovski generisani naziv -->]</ref><ref>[http://wernernekes.de/00_cms/cms/front_content.php?idart=525 Glossary - Z<!-- Botovski generisani naziv -->]</ref><ref>[http://themachinestarts.com/read/2013-01-the-wheel-of-the-devil-vine-gifs-idea-of-loop "The Wheel of the Devil": On Vine, gifs and the power of the loop - The Machine Starts<!-- Botovski generisani naziv -->]</ref> је један од првих уређаја који је направљен да би стварао покретне слике.
'''Зоотроп''' или '''Зоетроп''' (потиче од грчке речи "зое"- живот и "тропос" - окрет - што би се могло превести као точак живота)<ref>[http://www.acmi.net.au/acmi-channel/2014/elaborate-illusions/ Elaborate Illusions | ACMI{{Ботовски наслов}}]</ref><ref>[http://wernernekes.de/00_cms/cms/front_content.php?idart=525 Glossary - Z{{Ботовски наслов}}]</ref><ref>[http://themachinestarts.com/read/2013-01-the-wheel-of-the-devil-vine-gifs-idea-of-loop "The Wheel of the Devil": On Vine, gifs and the power of the loop - The Machine Starts{{Ботовски наслов}}]</ref> је један од првих уређаја који је направљен да би стварао покретне слике.


То је једноставна оптичка [[играчка]] која је настала у процесу узастопних фаза технолошког развоја током [[19. век]]а у којима су једноставне оптичке справе, које су коришћене за забаву, прерасле у савршене машине које могу уверљиво да представе емпиријску стварност у покрету. Илузије које је је пружао зоотроп зависио је од интерактивних оптичких феномена познатих под именом ретинална перзистенција<ref>[http://www.buzzle.com/articles/history-of-zoetropes.html History of Zoetropes<!-- Botovski generisani naziv -->]</ref> или постојаност слике на мрежњачи и фи ефекат. Заједно, ретинална перзистенција и фи ефекат нам омогућавају да видимо низ статичних слика као један непрекидни покрет, пружајући нам илузију непрекидног покрета на којој је кинематографија заснована. У 19. веку велику пажњу привукао је зоотроп и постао је претеча анимације и филмова. Данашња анимација управо се заснива на зоотропу и осталим оптичким играчкама викторијаснког доба.
То је једноставна оптичка [[играчка]] која је настала у процесу узастопних фаза технолошког развоја током [[19. век]]а у којима су једноставне оптичке справе, које су коришћене за забаву, прерасле у савршене машине које могу уверљиво да представе емпиријску стварност у покрету. Илузије које је је пружао зоотроп зависио је од интерактивних оптичких феномена познатих под именом ретинална перзистенција<ref>[http://www.buzzle.com/articles/history-of-zoetropes.html History of Zoetropes{{Ботовски наслов}}]</ref> или постојаност слике на мрежњачи и фи ефекат. Заједно, ретинална перзистенција и фи ефекат нам омогућавају да видимо низ статичних слика као један непрекидни покрет, пружајући нам илузију непрекидног покрета на којој је кинематографија заснована. У 19. веку велику пажњу привукао је зоотроп и постао је претеча анимације и филмова. Данашња анимација управо се заснива на зоотропу и осталим оптичким играчкама викторијаснког доба.


[[Датотека:Zoetrop konstrukcija.jpg|мини|десно]]
[[Датотека:Zoetrop konstrukcija.jpg|мини|десно]]
Ред 9: Ред 9:
[[Датотека:Papar sa slikama za zoetrop.png|мини|центар]]
[[Датотека:Papar sa slikama za zoetrop.png|мини|центар]]
== Конструкција зоотропа ==
== Конструкција зоотропа ==
Састоји се од бубња или цилиндра<ref>[http://www.reframingphotography.com/content/animating-photographs How to make a zoetrope | Reframing Photography<!-- Botovski generisani naziv -->]</ref>који на једнаким размацима има прорез кроз који се гледа. Унутар њега се поставља дугуљасти папир са сличицама које имају фазу разних покрета. Окретањем бубња и гледањем кроз прорезе уочавају се живи покрети као једна непрекидна анимација.
Састоји се од бубња или цилиндра<ref>[http://www.reframingphotography.com/content/animating-photographs How to make a zoetrope | Reframing Photography{{Ботовски наслов}}]</ref>који на једнаким размацима има прорез кроз који се гледа. Унутар њега се поставља дугуљасти папир са сличицама које имају фазу разних покрета. Окретањем бубња и гледањем кроз прорезе уочавају се живи покрети као једна непрекидна анимација.


== Оптичке играчке ==
== Оптичке играчке ==

Верзија на датум 4. јул 2018. у 15:00

Зоотроп или Зоетроп (потиче од грчке речи "зое"- живот и "тропос" - окрет - што би се могло превести као точак живота)[1][2][3] је један од првих уређаја који је направљен да би стварао покретне слике.

То је једноставна оптичка играчка која је настала у процесу узастопних фаза технолошког развоја током 19. века у којима су једноставне оптичке справе, које су коришћене за забаву, прерасле у савршене машине које могу уверљиво да представе емпиријску стварност у покрету. Илузије које је је пружао зоотроп зависио је од интерактивних оптичких феномена познатих под именом ретинална перзистенција[4] или постојаност слике на мрежњачи и фи ефекат. Заједно, ретинална перзистенција и фи ефекат нам омогућавају да видимо низ статичних слика као један непрекидни покрет, пружајући нам илузију непрекидног покрета на којој је кинематографија заснована. У 19. веку велику пажњу привукао је зоотроп и постао је претеча анимације и филмова. Данашња анимација управо се заснива на зоотропу и осталим оптичким играчкама викторијаснког доба.

Конструкција зоотропа

Састоји се од бубња или цилиндра[5]који на једнаким размацима има прорез кроз који се гледа. Унутар њега се поставља дугуљасти папир са сличицама које имају фазу разних покрета. Окретањем бубња и гледањем кроз прорезе уочавају се живи покрети као једна непрекидна анимација.

Оптичке играчке

Извори