Аналитичка геометрија — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Нема описа измене
Ред 1: Ред 1:
=='''Аналитичка геометрија'''==
=='''Аналитичка геометрија'''==
Аналитичка геометрија, такође се назива и координатна геометрија, раније позната као Декартова геометрија, је решавање геометрије кориштењем принципа алгебре. Обично се Декартов координатни систем користи за извођење једначина за површину, линију, криву линију и кружницу, најчешће у дводимензионалном и понекад у тродимензионалном простору.
Аналитичка геометрија, такође се назива и координатна геометрија, раније позната као Декартова геометрија, је решавање геометрије кориштењем принципа алгебре. У научним круговима се понекад спомиње да је име "'''аналитичка''' геометрија" неадекватно и да би се требала звати нпр. "'''алгебарска''' геометрија" јер се користи алгебарским правилима и записом. Обично се Декартов координатни систем користи за извођење једначина за површину, линију, криву линију и кружницу, најчешће у дводимензионалном и понекад у тродимензионалном простору.


==='''Важне области аналитичке геометрије'''===
==='''Важне области аналитичке геометрије'''===

Верзија на датум 15. март 2006. у 13:33

Аналитичка геометрија

Аналитичка геометрија, такође се назива и координатна геометрија, раније позната као Декартова геометрија, је решавање геометрије кориштењем принципа алгебре. У научним круговима се понекад спомиње да је име "аналитичка геометрија" неадекватно и да би се требала звати нпр. "алгебарска геометрија" јер се користи алгебарским правилима и записом. Обично се Декартов координатни систем користи за извођење једначина за површину, линију, криву линију и кружницу, најчешће у дводимензионалном и понекад у тродимензионалном простору.

Важне области аналитичке геометрије

  • векторски простор
  • дефиниција површине
  • проблеми удаљености
  • производ тачки (скаларни производ), за одређивање угла два вектора
  • унакрсни производ, за одређивање нормалног (вертикалног) вектора од два позната вектора (и такође њихову запремину)
  • проблеми пресека