Умри мушки са осветом — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.1) (Бот Мења: fi:Die Hard – Koston enkeli
м r2.7.1) (Бот Додаје: fa:جان سخت ۳
Ред 77: Ред 77:
[[en:Die Hard with a Vengeance]]
[[en:Die Hard with a Vengeance]]
[[es:Die Hard: With a Vengeance]]
[[es:Die Hard: With a Vengeance]]
[[fa:جان سخت ۳]]
[[fr:Une journée en enfer]]
[[fr:Une journée en enfer]]
[[he:מת לחיות 3]]
[[he:מת לחיות 3]]

Верзија на датум 19. јануар 2011. у 20:16

Умри мушки са осветом
Изворни насловDie Hard: With a Vengeance
Жанракција
РежијаЏон Мактирнан
СценариоРодерик Торп
Џон Хенсли
Главне улогеБрус Вилис
Самјуел Л. Џексон
Џереми Ајронс
Грејам Грин
МузикаМајкл Кејмен
Директор
фотографије
Питер Мензиз
МонтажаЏон Рајт
Продуцентска
кућа
20th Century Fox
Година1995.
Трајање131 min
ЗемљаСАД
Језикенглески
Буџет90.000.000 долара
Претходни
Следећи
IMDb веза

Умри мушки са осветом (енгл. Die Hard: With a Vengeance) је амерички акциони филм редитеља Џона Мактирнана из 1995. са Брусом Вилисом у улози агента Џона Маклејна. Овај филм је трећи наставак акцијског филмског серијала Умри мушки.

Радња

Упозорење: Следе детаљи заплета или комплетан опис филма!

Главни негативац у овом филму је Питер Криг (Џереми Ајронс), брат Ханса Грубера (Алан Рикман), који је, као и Ајронс био Енглез који глуми Немца). Ханс је био немачки криминалац којег је убио њујоршки полицајац Џон Меклејн (Брус Вилис) на крају првог филма. Иако се на почетку чини како Криг тражи освету за братову смрт, касније се испоставља да су посреди други мотиви.

Криг почиње свој крвави поход експлозијом бомбе у саобраћајној улици и каже полицији, називајући се "Сајмон", да Меклејн мора одшетати у Харлем носећи таблу на себи на којој пише "Мрзим црнце". Кад му пиштољом запрети један Афроамериканац, помаже му црнски активист и трговац Зјус Карвера (Самјуел Л. Џексон). Карвера склања Меклејна, не зато што се брине за њега, него јер је свестан да би бели полицајци кренули у поход ако један њихов заврши мртав. Сајмон сада захветава да овај "Добри Самаританац" постане део игре, хтео он то или не.

Сајмон је делом града поставио праве и лажне бомбе. Присиљава Меклејна и Карвера да почну играти игру звану "Сајмон каже", која се састоји од тога да им даје информацију о томе где су бомбе које они морају деактивирати.

Игра почиње код телефонске говорнице. Сајмон им задаје задатак који морају да реше како би деактивирали бомбу. Кад су решили, требају назавти 555 и одговорити у ордеђеном року или ће бомба експлодирати. Срећом, Сајмон није рекао "Сајмон каже" па ту није ни било бомбе.

Датотека:BruceWillisSLJphone.jpg
Зјус и Џон Меклејн слушају Сајмона на телефонској говорници

Меклејну је речено да има пола сата да оде до говорнице на станици подземне железнице код Вол Стрита. Како би дошао на време, меклејн узима ауто и пролази кроз Централ парк. Назива хитну службу како би му амбуланта кола помогла кроз градску гужву. Меклејн успева ући у влак у подземној железници у којем је сакривена бомба. Откида је са зида и баца кроз ппрозор железнице. Само Зјус стиже до говорнице. Сајмон му каже да ту мора бити и Меклејн. Још једна бомба експлодира.

За следећу бомбу морају употребити кругова од 3 галона и од 5 галона како би усули тачно 4 галона воде да би деактивирали бомбу у коферу.

"Шта је 21 од 41?". Зјус схваћа како су била 42 председника САД, али не може се сетити ко је био 21. председник, возач камиона каже Меклејну да је то био Честер А. Артур, како се зове и школа у коју је Сајмон наводно поставио бомбу. Међутим, Сајмон их је преварио и полиција не проналази бомбу.

Полиција је дотада мислила како је све то пренапухани чин освете. Али, заправо, је то само диверзија која је требала скренути позорност с правог Сајмоновог циља: пљачку резерви из складишта Федералне банке у Њујорку, у којој је спремљено злато више земаља, а има га више него у Форт Конксу. Полиција и отале агенције заузете су претраживањем хиљаду школа у Њујорку. То омогућава Сајмону и његовим источноевропским пријатењима да провале у трезор банке и побегну са камионима пун злата.

Меклејн и Карвера коначно схваћају план и сукобљавају се с бандом док ови утоварају плијен за брод за бекство. Двојца су заробљени и остављени на броду с огромном бомбом. У овом тренутку јављају си и осећаји код Меклејна, који Карверу признаје да је се опет удаљио од жене, а Карвера га наговара да је барем назове.

Успевају побећи тренутак пре него што је брод експлодирао. Сајмон их је оставио у уверењу да је бомба још на броду, те да је циљ свега уздрмати светску економију. Међутим, Меклејн схваћа како је то само још једна диверзија и да је злато спремљено на сигурно. Како пати од ужасне главобоље цели дан, Меклејн је успео добити аспирину од Сајмона. Карвера је успео уверити и Меклејна коначно назива супругу. Како се позив спаја, Меклејн узима једну таблету и погледа налепницу на кутији: открива како су таблете производене у Квебеку. Меклејн је присиљен оставити телефон како би се дао у потеру за Сајмоном, па оставља жену чекајући на везу. Трагови их воде до складишта у Канади где су Сајмон и његова банда однели злато. Тамо је Сајмонову банду ухватила канадска полиција, а Сајмон из хеликоптера напада Меклејна и Карвера. У коначном обрачуну Меклејн присиљава хеликоптер да се спусти и упућује задњи хитац који је послао Сајмона његовом покојном брату.

Зарада

Обављен 19. маја 1995., филм је у првом викенду зарадио 22 милиона долара и 100 милиона укупно у САД. Показао се као већи хит на спољном тржишту, назвајући најуспешнијем америчком филму у тој години. Укупно је филм зарадио 361.212.499 долара, а у 1995. године, завршио је на другом месту најуспешнијих филмова 1995., иза филма Тои сторија са 746 милиона долара.

Занимљивости

  • Умри мушки 3 је био први из серијала чија је радња не одвија за време божићних празника (иако се пар пута спомињу деда Мраз и Божић) и први у којем се Меклејн појављује као активни полицајац за значком. Осим тога, занимљиво је и то да по први пут скоро кроз цели филм има партнера, Зјуса Карвера. У Умри мушки сарадник Пауел је помагао Меклејну, али су се срели тек пред краја филма. У Умри мушки 2 у првој половини филма помоћник му је био контролер авио-саобраћаја, а у другој половини га замењује чувар куће. И трећи наставак следи исто, јер се партнер појављује након терористичке претње, а увучен је у радњу због Меклејнових поступака.
  • Главни протагонист из Хенслиовог сценарија Сајмон каже био је њујоршки полицајац Алекс Бредшоу, а лик који је постао Зјус Карвера била је жена. Филмски студио је тражио од Хенслија да промени Зјусову расу из црне у белу.
  • Филм је сниман под радним називом Умри мушки: Њујорк.
  • Како би избегли нереде током снимања сцена у Харлему, на плочи коју носи Меклејн је заправо писало "Мрзим све".
  • У коментару редитељ Мактирнан је рекао како се будући потпредседник САД Дик Чејни појављује у епизодниј улози.
  • Већина филма снимљена је у Чарлстону, Јужна Каролина, укључујући и сцене у подземној железници (које су снимане на сету) и сцене на мосту (које су снимане на мосту Копер).
  • У једној сцени Џон Меклејн одговара "Пушим цигаре и гледам Капетана Колкана" на Зјусово питање. Ово је рефрен песме "Flowers on the Wall". Песму пева и Брус Вилис у филму Петпарачке приче, у којем су он и Самјел Л. Џексон остварили значајне улоге.
  • У сцени с краја филма, док се Сајмон и његова екипа спремају напустити САД са златом, неко каже да ће камиони бити спремни за "...zwanzig Minuten", двадесет минута, на немачком. Међутим, у енглеским титловима пише "десет минута". То би и било тачно да је речено "zehn Minuten".

Спољашње везе