Зоран Модли — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 41: Ред 41:
[[Категорија:Рођени 1948.]]
[[Категорија:Рођени 1948.]]
[[Категорија:Новинари]]
[[Категорија:Новинари]]
[[Категорија:Радијски водитељи из Србије]]
[[Категорија:Диџејеви]]
[[Категорија:Диџејеви]]
[[Категорија:Земунци]]
[[Категорија:Земунци]]

Верзија на датум 12. новембар 2011. у 13:34

Зоран Модли (22. април 1948., Земун) је српски новинар, радио диск џокеј, пилот и инструктор летења.

Биографија

Зоран Модли је један од најпознатијих српских радио новинара и диџејева. Почео каријеру диск џокеја почетком седамдесетих година двадесетог века у београдским дискотекама, практично увевши свој посао у Југославију, пошто у то време посао особе која пушта музику у дискотеци није сматран значајним. Издао је плочу „Зоран Модли и летећа дискотека“ и био је уредник једне рубрике у музичком магазину „Џубокс“. Модли је са Бором Ђорђевићем почетком 1975. године основао групу „Хајдук Станко и јатаци“, у којој је био певач, али су имали само један сингл, „На путу за Стамбол“.

Датотека:Modli.jpg
Омот албума Зорана Модлија „Летећа дискотека“
Датотека:Modli i Bora.jpg
Омот албума Зорана Модлија „Летећа дискотека“

Био је веома популаран радио водитељ током осамдесетих када је имао емисију „Вентилатор 202“ (кум је био Влада Јанковић Џет[1]). Модли се трудио да буде иновативан и први је водио емисију из авиона, док пилотира. Следећа иновација је била скупљање трака са демо снимцима. Ова емисија постаје поготово популарна и значајна за развој музике на овим просторима када почиње да објављује демо снимке нових група. Из његове „Демо топ листе“ су издвојени материјали који су издати од 1983. до 1985. године на три албума. Тако су своје прве композиције објавили састави као што су „Катарина II“ (касније ЕКВ), „Партибрејкерс“, „Rex Ilusivii“, „Денис и Денис“, „Густаф и његови добри духови“, „Карлови Вари“, „Доријан Греј“, „Психомодо Поп“, „Лаки Пингвини“, „Ла Страда“. Модли је одувек био склон новим технологијама и још 1979. године је доводио у емисију професора Владимира Ајдачића а касније почиње сарадњу са уредницима часописа за популаризацију науке „Галаксија“. У његовим емисијама се први пут чуло шкрипање и цврчање рачунарских програма када је Дејан Ристановић донео једну рутину за Спектрум на магнетској касети и пустио је у програм. Посебан ентузијазам је ова емисија изазвала почетком 1984.[2] године када су се у етар емитовали програми[3] за први домаћи рачунар у самоградњи „Галаксија“. Од тог момента његове радио рок енд рол емисије добијају, у то доба нов призвук високих технологија, он је за себе измислио назив радио-хакер. Каријера „Вентилатора“ се завршава 1987. године и посвећује се више каријери пилота на великим путничким авионима.

Емисију „Модулације“ Модли почиње на тада новооснованом радију „Пингвин“ у мају 1993. године. И овога пута уводи новине, емитује „Модул топ тен“ врх листу МОД датотека, рудиментарне рачунарски створене музике. Ова емисија се 1995. године сели на радио Београд 202, а 1996. године добија награду „Дискоболос“ за најбољу радио и ТВ емисију о рачунарима. Међутим, убрзо се опет враћа на радио „Пингвин“ уз нови назив „Модулације - The Next Generation“, али укратко потом прелази на радио МИП где остаје до 1999. године када се емисија гаси.

Од 2000. покреће емисију „Заир“ (Закон акције и реакције)] која је годину дана емитована на радију Београд 202 (данас емитује на радију Топ ФМ), а од 2002. године опет прави технолошки искорак јер се емисија спрема унапред у кућним условима и на рачунару, а прослеђује се мрежи локалних радио станица путем ЦД-а или интернетом, а може се преузети са интернет сајта. Од пролећа 2011. године емисије се могу скидати и као подкастови са Apple iTunes-a [4]. Повучени новим каналом дистрибуције, на листу ре-емитера у групу се укључује и Загребачки портал MojZagreb.info [5] тако да емитовање постаје и "интернационално".


Обзиром да није само радио диск џокеј већ и професионални пилот и инструктор летења, Модли пише и књиге које су намењене популаризацији пилотског позива, укупно 6 наслова.

Модли тренутно живи у Београду и пилот је у приватној авио компанији „Принц Авијација“, после више више од 20 година проведених у ЈАТ-у, где је управљао Боингом 727[6]. Такође води своју презентацију www.modli.rs која је од рачунарског часописа PC Press била проглашена међу 50 најбољих у 2001, 2003 и 2004. години.

Библиографија

  • Зоран Модли: "Крилата катедра", БИГЗ, Београд, 1979.
  • Зоран Модли: "Писте у ноћи", Техничка књига, Београд, 1986.
  • Зоран Модли: "Школа летења", Техничка књига, Београд, 1987., 1990.
  • Зоран Модли: "Више од игре: Flight Simulator 5", додатак часописа Рачунари, 1994.
  • Зоран Модли: "Слободно слетање, а богами и полетање!", Принц Ер, Београд, 1996.
  • Зоран Модли: "Професија стјуардеса", Народна књига - Алфа, Београд, 1998.

Занимљивости

Због карактеристичне боје гласа, у неколико домаћих филмова током 80-их појављује искључиво његов глас: „Хало такси“, „Тесна кожа“ и „Шећерна водица“.

Референце

Спољашње везе