Википедија:Позивање на гласање — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 70: Ред 70:
*'''Агитовање''': Слање обавештења о дискусијама или гласањима на пристрасан начин који сугерише уреднику како би требало да гласа.
*'''Агитовање''': Слање обавештења о дискусијама или гласањима на пристрасан начин који сугерише уреднику како би требало да гласа.
*'''Лов на гласове''': Слање обавештења уредницима на основу њихових ставова или мишљења (која могу бити позната према корисничким кутијама, корисничким категоријама или ранијим изјавама у другим дискусијама),
*'''Лов на гласове''': Слање обавештења уредницима на основу њихових ставова или мишљења (која могу бити позната према корисничким кутијама, корисничким категоријама или ранијим изјавама у другим дискусијама),
*'''Тајно позивање''': Контактирање уредника путем канала ван Википедије (нпр. имејл) с намером да се убеде на учествовање у дискусији или гласању (осим ако не постоји неки посебан разлог за избегавање коришћења страница за разговор с корисником).

*Тражење подршке на неки други начин који није директна порука, на пример, коришћење прилагођеног потписа са промотивном поруком у вези са темом о којој се тренутно води дискусија или гласање.
[[Votebank|Vote-banking]] involves recruiting editors perceived as having a common viewpoint for a [[:Category:Wikipedia collaborations|group]], similar to a political party, in the expectation that notifying the group of any discussion related to that viewpoint will result in a numerical advantage, much as a form of prearranged vote stacking.
*'''Тајно позивање''': Contacting users off-wiki (by e-mail, for example) to persuade them to join in discussions (unless there is a specific reason not to use talk pages)
*Soliciting support other than by posting direct messages, such as using a custom signature with a message promoting a specific position on any issue being discussed.

Below are brief explanations of the most common types of inappropriate notification:


=== Спамовање и претерано постовање ===
=== Спамовање и претерано постовање ===

Верзија на датум 8. јануар 2012. у 22:10

Генерално гледано, сасвим је прихватљиво обавестити друге уреднике о дискусијама и гласањима у току, под условом да се то ради с циљем унапређења квалитета дискусије или гласања увећањем броја учесника како би се у дискусији постигао што шири консензус, или на гласању, што већи одзив гласача.

Међутим, обавештавање које се врши с намером да се утиче на исход дискусије или гласања сматра се недоличним и није допуштено зато што компромитује уобичајен процес постизања консензуса или гласања па се због тога сматра непожељним понашањем уредника.


  Обим   Порука   Корисници   Транспарентност
Одговарајући начин Умерено слање обавештења И Неутрална и Сви AND Отворено
Неодговарајући начин Масовно слање порука ИЛИ Пристрасна ИЛИ Само присталице ИЛИ Тајно
Термин Претерано слање порука („спамовање“)   Агитовање   Лов на гласове   Тајно позивање

Одговарајући начин обавештавања

Уредник који би хтео да привуче пажњу ширег броја информисаних, али непристрасних уредника на дискусију или гласање, може поставити поруку на једно или више следећих места:

  • На једном од Тргова.
  • На страници за разговор корисника поменутих у дискусији, нарочито оних на чије понашање има примедби у тој дискусији.
  • На страници за разговор корисника заинтересованих за тему дискусије, например, корисници који су учествовали у ранијим дискусијама на сличну или исту тему, који су познати као стручњаци за област у којој се налази тема дискусије (за историјске теме логично је звати неког ко је историчар, а не биолог или математичар). Корисници се не смеју бирати према њиховим ставовима према теми — на пример, не сме се слати обавештење само оним корисницима који су у претходном гласању подржавали брисање, или за које се зна да ће подржати брисање — обавештење се мора послати свим заинтересованим уредницима, без обзира на њихове ставове о теми у питању. Не шаљите обавештење претераном броју кориснике и не шаљите обавештење оним уредницима који су изразили жељу да не примају обавештења о дискусијама и гласањима. Увек проверите ко је изразио жељу да му се не шаљу обавештења на страници Википедија:Гласање/Корисници који не желе да примају обавештења.

Таква обавештења морају бити учтива, неутрална са неутралним насловом, јасно изложена и кратка. Уредник се увек може подробније обавестити о чему је реч кликањем на линк ка дискусији или гласању. Такође, ни у ком случају не користите бота за слање порука.

Неодговарајући начин обавештавања

Неодговарајуће обавештавање се генерално посматра као понашање које ремети нормалан рад на пројекту. Следећа понашања сматрају се као неодговарајући начин обавештавања, а други уредници их могу схватити као ремећење рада на Википедији:

  • Спамовање: Слање порука обавештења превеликом броју уредника, или уредницима који немају много везе са темом гласања или дискусије. Такође, спамовањем се може сматрати и слање порука уредницима који су се изјаснили да не желе да примају обавештења о гласањима или дискусијама.
  • Агитовање: Слање обавештења о дискусијама или гласањима на пристрасан начин који сугерише уреднику како би требало да гласа.
  • Лов на гласове: Слање обавештења уредницима на основу њихових ставова или мишљења (која могу бити позната према корисничким кутијама, корисничким категоријама или ранијим изјавама у другим дискусијама),
  • Тајно позивање: Контактирање уредника путем канала ван Википедије (нпр. имејл) с намером да се убеде на учествовање у дискусији или гласању (осим ако не постоји неки посебан разлог за избегавање коришћења страница за разговор с корисником).
  • Тражење подршке на неки други начин који није директна порука, на пример, коришћење прилагођеног потписа са промотивном поруком у вези са темом о којој се тренутно води дискусија или гласање.

Спамовање и претерано постовање

Indiscriminately sending announcements to editors can be disruptive for any number of reasons. If the editors are uninvolved, the message has the function of "spam" and is disruptive to that user's experience. More importantly, recruiting too many editors to a WP:dispute resolution can often make resolving the dispute impossible. Remember the purpose of a notification is to improve the dispute resolution process, not to disrupt it.

Агитовање

Campaigning is an attempt to sway the person reading the message, conveyed through the use of tone, wording, or intent. While this may be appropriate as part of a specific individual discussion, it is inappropriate to canvass with such messages.

Лов на гласове


Votestacking is an attempt to sway consensus by selectively notifying editors who have or are thought to have a predetermined point of view or opinion (which may be determined, among other ways, from a userpage notice, such as a userbox, or from user categorization), and thus encouraging them to participate in the discussion.

In the case of a re-consideration of a previous debate (such as a "no consensus" result on an AFD or CFD), it is similarly inappropriate to send an undue number of notifications specifically to those who expressed a particular viewpoint on the previous debate. For example, it would be votestacking to selectively notify a disproportionate number of "Keep" voters or a disproportionate number of "Delete" voters.

Posting an appropriate notice on users' talk pages in order to inform editors on all "sides" of a debate (e.g., everyone who participated in a previous deletion debate on a given subject) may be appropriate under certain circumstances on a case-by-case basis.

Тајно позивање

Because it is less transparent than on-wiki notifications, the use of email or other off-wiki communication to notify editors is discouraged unless there is a significant reason for not using talk page notifications. Depending on the specific circumstances, sending a notification to a group of editors by email may be looked at more negatively than sending the same message to the same group of people on their talk pages.

Како одговорити на обавештење обављено на погрешан начин?

The most effective response to quite recent, clearly disruptive canvassing is to politely request that the user(s) responsible for the canvassing stop posting notices. If they continue, they may be reported to the administrators' noticeboard, which may result in their being blocked from editing. Users with a prior history of disruptive canvassing, which they have previously been asked to discontinue, may be blocked immediately without further warning, if such an action is deemed to be necessary.

Други начини недозвољеног скупљања подршке

For other types of action which are inappropriate in the consensus-building process, see the policy on Consensus. Apart from canvassing, these include forum shopping (raising an issue on successive discussion pages until you get the result you want), sock puppetry and meat puppetry (bringing real or fictional outside participants into the discussion to create a false impression of support for your viewpoint), and tendentious editing.

Шаблони

Види још

Референце и напомене