Педагошки музеј (Београд) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м Разне исправке
Ред 53: Ред 53:
{{Портал|Београд}}
{{Портал|Београд}}
{{Commonscat|Dimitrije Putniković}}
{{Commonscat|Dimitrije Putniković}}

{{Музеји у Београду}}

* {{Cite web
* {{Cite web
| url = http://www.pedagoskimuzej.org.rs/
| url = http://www.pedagoskimuzej.org.rs/

Верзија на датум 14. април 2012. у 00:41

Педагошки музеј у Београду основан је 24. новембра 1896. године и представља једну од најстаријих музејских установа у Србији. Основало га је Друштво учитеља Србије са задатком да сакупља и чува наставна средства и све друго што има педагошке и историјске вредности за основне школе и учитеље. Лоциран је од 1969. године у згради београдске Реалке у непосредној близини Калемегдана у улици Узун Миркова бр. 14.

Табла на улазу у Педагошки музеј у Београду

Историјат музеја

Д. Ј. Путниковић оснивач Педагошког музеја у Београду
Зграда Педагошког музеја у Београду данас
Рељеф оснивача Педагошког музеја у Београду на згради музеја
Спомен плоча на згради Педагошког музеја у Београду посвећена Д. Ј. Путниковићу

За време студијског боравка у Прагу 1894/95. године, са циљем да проучи организацију и уређање просветног система Чешке, учитељу Димитрују Ј. Путниковић посебну пажњу је привукла очигледна настава и наставна средства. Схватио је што је касније говорио и писао:

да се у пракси показало, да без наставних средстава учитељ само намучи и себе и ђаке своје, а опет му је успех несигуран.

Када се вратио у земљу дошао је на идеју да се у Београду оснује Школски музеј као референтну установу за перманентно образовање учитеља и унапрђивање очигледне наставе. Учитељско удружење је 24. новембра 1896. године на седници Главног одбора донело одлуку да "прима Школски музеј као своју установу", бира управу Школског музеја (данас Педагошки музеј у Београду) на челу са Димитријем Путниковићем као оснивачем.

До отварања прве изложбе, 3. августа 1898. године у просторијама основне школе на Западном Врачару, настала велика и интензивна активност око формирања и организације музеја, обезбеђење простора, прикупљања и формирања збирки. На изложби је било приказано око 3.500 експоната а формиран је и фонд од 5.000 динара за пословање музеја, захваљујући донацијама просветних институција из Чешке, Аустроугарске, Немачке, Француске, Русије, Белгије, Румуније и Бугарске. Иако су збирке овог музеја потпуно уништене у току оба светска рата музеј је обнављен и данас постоји као Педагошки музеј у Београду са сталном изложбеном поставком Десет векова српске школе.

Музеј сада

Основна делатност Педагошког музеја данас је проучавање историје школства, просвете и педагогије у Србији, сакупљање и чување предмета и документације, стручна и научна обрада прикупљене грађе као и презентација резултата истраживања. У музеју се данас чува преко 50.000 предмета, докумената, књига, фотографија, ђачких радова и др., а разврстан је на следеће фондове и збирке:

Сектор за школску опрему, прибор и наставна средства из свих наставних области садржи збирке планова и макета школских зграда, намешаја, школског и ђачког прибора, печата, звона, збирке наставних средстава свих предмета као и богату збирку дечјих ликовних радова од средине 19. века до данас.

Сектор за архивски материјал и документацију садржи збирке рукописних примерака школских закона и осталих прописа, наставних планова и програма, записика школа и других органа управљања, збирке школских књига, документацију рада удружења просветних радника, заоставштина истакнутих просветних радника и педагога као и богату фото-документацију.

Сектор за уџбеничку и педагошку литературу садржи збирку уџбеника и приручника из свих наставних области и за све нивое образовања, периодику, збирке закона и допунску литературу.

Сектор за документацију васпитно-образовних установа и медијатеку садржи документациони материјал који се односи на предшколске установе, све ступњеве и врсте школа, народно просвећивање, све облике ваншколског образовања и образовања одраслих, ученичке, студентске и наставничке организације, домове ученика и студената као и збирке свих медија који се односе на просвету.

Издавачка делатност

Педагошки музеј има значајну издавачку делатност која се односи на школство и просвету. У едицији Историја школства и просвете код Срба објављена су следећа издања:

  • Школство и просвета код Срба у средњем веку,
  • Школство и просвета код Срба у Војводини у 18. веку,
  • Школство и просвета у Србији у 19. веку.

У едицији Монографије објављене су књиге:

  • Ректори Лицеја, Велике школе и Универзитета,
  • Министри просвете Србије 1811-1918. и Министри просвете Краљевине СХС и Краљевине Југославије 1918-1941.

Види још

Литература

  1. Путниковић, Драгољуб М.; (2007). Библиографија радова Димитрија Ј. Путниковића (на језику: (језик: српски)). Београд: Педагошки музеј. ISBN 978-86-82453-03-1.  Непознати параметар |coauthors= игнорисан [|author= се препоручује] (помоћ)

Спољашње везе

Шаблон:Музеји у Београду

  • „Pedagoški muzej Beograd (Zvanična prezentacija)” (на језику: (језик: српски)). Pedagoški muzej Beograd. 2007. Приступљено 19. okrobar 2010.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)
  • „Ustanove kulture - Pedagoški muzej” (на језику: (језик: српски), (језик: енглески) и (језик: немачки)). Grad Beograd. Приступљено 19. okrobar 2010.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)
  • „Muzeji” (на језику: (језик: српски), (језик: енглески) и (језик: немачки)). Grad Beograd. Приступљено 22. okrobar 2010.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)