Џорџ Клинтон — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.2+) (Робот: измењено yo:George Clinton (Igbákejì Ààrẹ)
м r2.7.1) (Робот: додато ilo:George Clinton (bise presidente)
Ред 51: Ред 51:
[[fr:George Clinton (homme politique)]]
[[fr:George Clinton (homme politique)]]
[[he:ג'ורג' קלינטון]]
[[he:ג'ורג' קלינטון]]
[[ilo:George Clinton (bise presidente)]]
[[is:George Clinton]]
[[is:George Clinton]]
[[it:George Clinton]]
[[it:George Clinton]]

Верзија на датум 3. јул 2012. у 14:49

Џорџ Клинтон

Џорџ Клинтон (енгл. George Clinton; 26. јул, 1739 - 20. април, 1812) је био амерички војник и политичар који се сматра једним од очева оснивача Сједињених Држава. био је први Гувернер Њујорка, а затим четврти Потпредседник Сједињених Држава у периоду од 1805. до 1812, за време мандата председника Томаса Џеферсона и Џејмса Медисона. Он и Џон К. Калхун су једина два потпредседника који су служили под двојицом председника Сједињених Држава.

Рани живот и учешће у револуцији

Интересовање за политику Џорџа Клинтона је потекло од његовог оца, Чарлса Клинтона, који је био енглески имигрант и члан колонијалне скупштине Њујорка. Џорџ Клинтон је био брат генерала Џејмса Клинтона и стриц будућег гувернера Њујорка, Девита Клинтона.

Са 18 година је ступио у британску војску како би се борио у Француском и индијанском рату, и временом је стекао чин поручника. Касније је студирао права и постао чиновник у суду.

Био је познат по својој мржњи према лојалистима[1] и користио је заплену и продају њихове имовине како би спречавао пораст пореза. Био је пријатељ и подржавалац Џорџа Вашингтона, снабдевао храном трупе у Вали Форџу, пратио Вашингтона на прву инаугурацију, и организовао импресивну вечеру у ту част.

Политичка каријера

1759. је постављен за окружног чиновника у округу Алстер, Њујорк, што је положај који је држао наредне 52 године.[2] Био је члан Њујоршке провинцијске скушптине за округ Алстер од 1768. до 1776. Постао је први изабрани Гувернер Њујорка 1777, и поново је биран пет пута, све до 1795.

1783. у Добс Ферију, Клинтон и Вашингтон су преговарали са генералом сер Гајом Карлетоном о евакуацији британских трупа са њихових преосталих положаја у Сједињеним Државама. 1787. и 1788, Клинтон се јавно противио усвајању новог Устава Сједињених Држава. Херберт Сторинг је сматрао да се Клинтон крио иза псеудонима „Като“ као аутор анти-федералистичких есеја који су се појављивали у њујоршким новинама током дебата о ратификацији. Међутим, ауторство над овим текстовима је спорна тема. Клинтон је повукао своје примедбе након што је додата Повеља о правима.

1792. је изабран као кандидат за потпредседника испред настајуће Џеферсонове „републиканске“ партије. Иако су се републиканци придружили општој акламацији Вашингтоновог другог председничког мандата, противили су се наводно „монархистичком“ наступу потпредседника Џона Адамса. Клинтон је номинован уместо Томаса Џеферсона јер електори из Вирџиније не би могли да гласају за Вашингтона и за другог кандидата из Вирџиније. Клинтон је освојио 50 електорских гласова док је Адамс освојио 77.

Није се поново кандидовао за гувернера 1795. Није био ни на једној политичкој позицији док није изабран у Скупштину Њујорка 1800. и 1801. 1801. је поново изабран за гувернера, и служио је до 1804. Са 21. годином на дужности, он је гувернер са најдужим стажом у некој савезној држави.[3] Изабран је као потпредседнички кандидат уз председника Џеферсона на председничким изборима 1804, заменивши Арона Бера. Служио је као четврти Потпредседник Сједињених Држава, прво под Џеферсоном од 1805. до 1809, а затим под председником Медисоном од 1809. до своје смрти од срчаног удара 1812. Био је први потпредседник који је умро за време трајања мандата.

Напомене

  1. ^ AOC.gov
  2. ^ Револуционарни дан
  3. ^ CQ Guide to U.S. Elections

Референце

  • Kaminski, John P. George Clinton: Yeoman Politician of the New Republic. Madison House, 1993.

Спољашње везе