Креч — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 23: Ред 23:


== Гашени креч ==
== Гашени креч ==
Добија се гашењем живог креча. Креч се гаси на тај начин што се сандук за гашење најпре напуни извесном количином живог креча, па се затим долива [[вода]]. Креч се распада и гаси развијајући [[температура|температуру]] од око 150 -{°C}-, због чега је обавезно мешање извесним алатом. Користи се као [[грађевински материјал]] за прављење [[малтер]]а. Његова хемијска формула је -{'''Ca(OH)2'''}-
Добија се гашењем живог креча. Креч се гаси на тај начин што се сандук за гашење најпре напуни извесном количином живог креча, па се затим долива [[вода]]. Креч се распада и гаси развијајући [[температура|температуру]] од око 150 -{°C}-, због чега је обавезно мешање извесним алатом. Користи се као [[грађевински материјал]] за прављење [[малтер]]а. Његова хемијска формула је -{'''Ca(OH)2'''}-, а запреминска маса (густина) од 1.300 до 1.540 -{[[kg]]/[[m]]}-³.


===Примена===
===Примена===


Примењује се за унутарашње и спољашње кречење, дезинфекцију минерално везаних подлога, заштиту [[воће|воћака]] од [[инсекти|инсеката]], као везиво за кречне и креч/цемент [[малтер]]е. Паропропустан је и велике покривне моћи.
Примењује се за унутарашње и спољашње кречење, дезинфекцију минерално везаних подлога, заштиту [[воће|воћака]] од [[инсекти|инсеката]], као везиво за кречне и продужне (кречно/цементне) [[малтер]]е. Паропропустан је и велике покривне моћи.
[[Густина]] гашеног креча износи: 1,30 -{kg/dm³}-.


Потрошња се креће од 0,3 - 0,4 -{kg/m²}-, а може се разређивати с водом у односу 1:4 за ретку смесу до 1:2 за густу смесу.
Потрошња се креће од 0,3 - 0,4 -{kg/m²}-, а може се разређивати с водом у односу 1:4 за ретку смесу до 1:2 за густу смесу.


Складишти се тако да се у посуду улије мало воде да прекрије површину (да креч не долази у контакт са [[ваздух]]ом), и на тај начин се може чувати неограничено дуго, али је потребно чувати га од смрзавања.
Складишти се тако да се у посуду улије мало воде да прекрије површину (да креч не долази у додир са [[ваздух]]ом), и на тај начин се може чувати неограничено дуго, али је потребно чувати га од смрзавања.


== Хидратизовани гашени креч ==
== Хидратизовани гашени креч ==
Да би се добио креч у праху гашење живог креча врши се индустријски, са врло мало воде, али довољно да све [[честица|честице]] буду угашене. Хидратизивани креч се пакује у папирним врећама од 50 -{kg}-.
Да би се добио креч у праху гашење живог креча врши се индустријски, са врло мало воде, али довољно да све [[честица|честице]] буду угашене. Такав креч више није опасан, а пошто је у виду финог белог праха, лак је за манипулацију. Хидратизивани креч се пакује у папирним врећама од 5, 10, 25 или 50 -{kg}-. Запреминска маса (густина) 481 -{[[kg]]/[[m]]}-³.<ref>http://www.simetric.co.uk/si_materials.htm Густине грађевинских материјала (на енглеском)</ref>


== Хидраулични креч ==
Хидраулични креч добија се печењем кречњака са већом количином глинених примеса, на температури испод тачке синтеровања (600 – 800 °-{C}-).
Добија се печењем [[лапоровити кречњак|лапоровитих кречњака]] са (кречњаци са већом количином глинених примеса - тзв. „хидрауличних фактори“ - SiO2, Al2O3, Fe2O3), на температури испод границе топљења („тачке синтеровања“ 600 – 800 °-{C}-). Такав креч је по особинама на прелазу између обичног креча и [[портланд цемент]]а.<ref>Архитектонске конструкције I, Петар Крстић, Научна Књига Београд 1950, страна 65</ref> У зависности од удела глине, овај креч може бити мање или више хидрауличан.


'''Особине:''' после мешања са водом и излагања [[ваздух]]у одређено време, може да очврсне и под водом.
'''Особине:''' после мешања са водом и излагања [[ваздух]]у одређено време, може да очврсне и под водом.
Ред 44: Ред 44:
*[[Клачина]]
*[[Клачина]]
*[[Кречана]]
*[[Кречана]]

== Извори ==
{{reflist}}


[[Категорија:Грађевински материјали]]
[[Категорија:Грађевински материјали]]

Верзија на датум 25. јул 2012. у 17:00

Креч (калк, вапно, јапно) је грађевински и грађевинско-везивни материјал.

Живи креч (CaO)

Добијање

Добија се печењем кречњака и доломита, на температури испод тачке синтеровања (1000 до 1200 °C), у цилиндричним ротационим пећима и високим пећима и то са прекидним и непрекидним радом.

Особине

Након печења може бити у грумену или самлевен у прах прљаво беле боје, лак и хидроскопан.

Хемијски назив је калцијум оксид (CaO), и зависно од процентуалног учинка калцијум оксида према ЈУС-у прописане су три класе живог креча:

  1. класа треба да садржи минимум 98% CaO
  2. класа треба да садржи минимум 95% CaO
  3. класа треба да садржи минимум 90% CaO

Од осталих једињења у живом кречу јављају се:

Запреминска маса живог креча је од 800 до 1.300 kg/m³ (у зависности од крупноће - што је агрегат ситнији, то је већа и запреминска маса, јер садржи мање ваздушних џепова).

Гашени креч

Добија се гашењем живог креча. Креч се гаси на тај начин што се сандук за гашење најпре напуни извесном количином живог креча, па се затим долива вода. Креч се распада и гаси развијајући температуру од око 150 °C, због чега је обавезно мешање извесним алатом. Користи се као грађевински материјал за прављење малтера. Његова хемијска формула је Ca(OH)2, а запреминска маса (густина) од 1.300 до 1.540 kg/m³.

Примена

Примењује се за унутарашње и спољашње кречење, дезинфекцију минерално везаних подлога, заштиту воћака од инсеката, као везиво за кречне и продужне (кречно/цементне) малтере. Паропропустан је и велике покривне моћи.

Потрошња се креће од 0,3 - 0,4 kg/m², а може се разређивати с водом у односу 1:4 за ретку смесу до 1:2 за густу смесу.

Складишти се тако да се у посуду улије мало воде да прекрије површину (да креч не долази у додир са ваздухом), и на тај начин се може чувати неограничено дуго, али је потребно чувати га од смрзавања.

Хидратизовани гашени креч

Да би се добио креч у праху гашење живог креча врши се индустријски, са врло мало воде, али довољно да све честице буду угашене. Такав креч више није опасан, а пошто је у виду финог белог праха, лак је за манипулацију. Хидратизивани креч се пакује у папирним врећама од 5, 10, 25 или 50 kg. Запреминска маса (густина) 481 kg/m³.[1]

Хидраулични креч

Добија се печењем лапоровитих кречњака са (кречњаци са већом количином глинених примеса - тзв. „хидрауличних фактори“ - SiO2, Al2O3, Fe2O3), на температури испод границе топљења („тачке синтеровања“ 600 – 800 °C). Такав креч је по особинама на прелазу између обичног креча и портланд цемента.[2] У зависности од удела глине, овај креч може бити мање или више хидрауличан.

Особине: после мешања са водом и излагања ваздуху одређено време, може да очврсне и под водом.

Види још

Извори

  1. ^ http://www.simetric.co.uk/si_materials.htm Густине грађевинских материјала (на енглеском)
  2. ^ Архитектонске конструкције I, Петар Крстић, Научна Књига Београд 1950, страна 65