Вјесник — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
Нема описа измене
Ред 13: Ред 13:


== Неки од Главних уредника Вјесника ==
== Неки од Главних уредника Вјесника ==
[[Слика:Redakcija Vjesnika 1940-1941.JPG|десно|мини|Плоча на кући у Назоровој улици у [[Загреб]]у у којој је било прво сједиште редакције „Вјесника“ 1940. и 1941. године.]]
* [[Шиме Бален]]
* [[Шиме Бален]]
* [[Јосип Врховец]]
* [[Јосип Врховец]]

Верзија на датум 15. август 2012. у 14:43

Датотека:Vijesnik 4. maja 1980.jpg
Насловна страна „Вјесника“ 4. маја 1980. године

Вјесник је политички дневни лист који излази у Загребу. Једна је од значајних издавачких кућа у Хрватској, која издаје низ других издања, а у време Социјалистичке Федеративне Републике Југославије имао је посебно велик значај.

Први број изашао је 24. јуна 1940. године, а лист се звао „Политички вијесник“. Заправо, приликом штампе је начињена правописна грешка, па је стајало погрешно „вијесник“ уместо „вјесник“. Лист је покренуо, тада илегални, Централни комитет Комунистичке партије Хрватске. Почетком 1941. године лист добија назив „Вјесник радног народа“.

Почетком Другог светског рата излазио је као месечник, тада назван „Вјесник Хрватског јединственог народно-ослободилачког фронта“, преселивши се у јесен 1941. године на ослобођену територију Кордуна, а 1942. године у засеок Томићи, код Дрежнице. У заглављу листа је од августа 1941. године стојала парола „Смрт фашизму - слобода народу“ која је касније прихватио читави Народноослободилачки покрет. Од 1943. године лист се штампао на планини Капели, поновно као недељник. Редакција се, сходно току рата, наставила селити, а у јануару 1945. године стиже у Сплит.

Од 11. маја 1945. године, под данашњим именом, „Вјесник“ излази као дневник. Тек се тада и службено у импресуму наводи име главног уредника, који је тада био Шериф Шеховић.

Шездесетих година шири се дописничка мрежа, лист се садржајно освежава, а тираж расте. Вјесникова кућа тада издаје часописе и ревије, од којих су најпознатији били „Вјесник у сриједу“ и „Старт“. Покреће се и акција „Плава врпца Вјесника“, награда за подухвате спашавања на мору.

Почетком седамдесетих година, лист достиже тираж од преко 100.000 примерака. Године 1990. долази у интересну сферу нове, ХДЗ-ове власти. Краће вријеме, 1992. године, лист је носио назив „Нови вјесник“.

Неки од Главних уредника Вјесника

Плоча на кући у Назоровој улици у Загребу у којој је било прво сједиште редакције „Вјесника“ 1940. и 1941. године.

Спољашње везе