Гро Харлем Брунтланд — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м Разне исправке
м r2.7.3) (Робот: додато ar:غرو هارلم برونتلاند
Ред 43: Ред 43:


[[af:Gro Harlem Brundtland]]
[[af:Gro Harlem Brundtland]]
[[ar:غرو هارلم برونتلاند]]
[[an:Gro Harlem Brundtland]]
[[an:Gro Harlem Brundtland]]
[[id:Gro Harlem Brundtland]]
[[id:Gro Harlem Brundtland]]

Верзија на датум 9. децембар 2012. у 14:06

Гро Харлем Брунтланд
Гро Харлем Брунтланд
Лични подаци
Датум рођења20. април 1939.
Место рођењаБерум, Норвешка

Гро Харлем Брунтланд, рођена 20. априла 1939, је норвешки политичар и лекар, и интернационални лидер политике одрживог развоја и јавног здравља.

Рођена у Беруму и образована за лекара на универзитету у Ослу (1963), магистрирала је у области јавног здравља на Харвард универзитету 1965. Била је норвешки министар за екологију 1976-79, и постала је први норвешки премијер (фебруар-октобар 1981). Њен кабинет био је међународно познат по томе што је имао 8 жена министара, од укупно 18 министара.

Брунтландова је била на челу Светске комисије за животну средину и развој (World Commission on Environment and Development - WCED), која се често наводи и као Брунтланд комисија. Комисија је развила врло утицајни политички концепт „одрживог развоја“, и подстакла широке јавне расправе, а резултат је био извештај „Наша заједничка будућност“, објављен априла 1987. Комисија је покренула Светски самит комисије за екологију и развој (UNCED), под вођством Мориса Стронга који је био значајан члан Брунтланд-комисије.

Брунтланд је постала норвешки премијер у два узастопна наврата: 9. мај 198616. октобар 1989, и 3. новембар 1990 - 25. октобар 1996, када ју је наследио Торбјорн Јагланд. Дала је оставку на место лидера Лабуристичке партије 1992.

Др. Гро Харлем Брунтланд је изабрана за генералног директора Светске здравствене организације маја 1998. На овој позицији, Брунтланд је установила далекосежни приступ јавном здрављу, установљавајући Комисију за Макроекономију и Здравље - на челу са Зефријем Захсом - прозивајући насиље главним проблемом јавног здравља. Брунтландовој је, 2003. године, часопис Сајентифик Америкен (Scientific American) одао признање њиховог Разборитог лидера године, за координацију брзог светског одговора на наглу појаву САРС синдрома (Severe acute respiratory syndrome|SARS). Наследио је 21. јула 2003 Јонг Вук Ли.

1994. је награђена Карловом наградом града Ахена.

Спољашње везе