Комити — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
мНема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Комити''' су припадници малих војних групација, наоружани чланови национално-ослободилачких комитета, или само националисточких. Још су се борци грчке [[Хетерија |Хетерије]]-као чланови национално-ослободилачког комитета у народу називали комитама. Израз је након оснивања [[ВМРО]]а и [[ВМОРО]]а везан углавном за борце, а затим колоквијално и ѕа српске четнике, чланове српског револуционарног комитета основаног 1903. Убрзо се израз комита везао за герилце, што су борци разник комитета управо и били, па се сваки герилац ма које фракције и нације почео називати тим именом. Тако је за време [[Борба за Македонију| Борбе за Македонију]] израз комита коришћен и за борце [[ВМРО]] (мада је и израз четници био у употреби), за српске четнике и за грчке [[андарти |андарте]]. Комитама су називани и српски одметници у Србији за време окупације 1915-1918. И у [[Црна Гора|Црној Гори]] су герилци за време окупације називани комитама али и одметничке чете након 1918. приврженици [[династија Петровић-Његош| династије Петровића-Његоша]]. Побуњеничке чете муслимана у [[Новопазарски санџак| Новопазарском санџаку]] такође су се називале комитама.<ref>Мала енциклопедија Просвета 2, Београд 1978, 281.</ref> Израз је коришћен и за четнике током [[Други светски рат| Другог светског рата]], као и за непредате четничке јединице након пораза покрета [[Драгољуб Михаиловић |Драгољуба Михаиловића]].
'''Комити''' су припадници малих војних групација, наоружани чланови национално-ослободилачких комитета, или само националисточких. Још су се борци грчке [[Хетерија |Хетерије]]-као чланови национално-ослободилачког комитета у народу називали комитама. Израз је након оснивања [[ВМРО]]а и [[ВМОРО]]а везан углавном за борце, а затим колоквијално и ѕа српске четнике, чланове српског револуционарног комитета основаног 1903. Убрзо се израз комита везао за герилце, што су борци разник комитета управо и били, па се сваки герилац ма које фракције и нације почео називати тим именом. Тако је за време [[Борба за Македонију| Борбе за Македонију]] израз комита коришћен и за борце [[ВМРО]] (мада је и израз четници био у употреби), за српске четнике и за грчке [[андарти |андарте]]. Комитама су називани и српски одметници у Србији за време окупације 1915-1918. И у [[Црна Гора|Црној Гори]] су герилци за време окупације називани комитама али и одметничке чете након 1918. приврженици [[Петровић-Његоши| династије Петровића-Његоша]]. Побуњеничке чете муслимана у [[Новопазарски санџак| Новопазарском санџаку]] такође су се називале комитама.<ref>Мала енциклопедија Просвета 2, Београд 1978, 281.</ref> Израз је коришћен и за четнике током [[Други светски рат| Другог светског рата]], као и за непредате четничке јединице након пораза покрета [[Драгољуб Михаиловић |Драгољуба Михаиловића]].


== Комити у Македонији ==
== Комити у Македонији ==

Верзија на датум 31. март 2013. у 23:47

Комити су припадници малих војних групација, наоружани чланови национално-ослободилачких комитета, или само националисточких. Још су се борци грчке Хетерије-као чланови национално-ослободилачког комитета у народу називали комитама. Израз је након оснивања ВМРОа и ВМОРОа везан углавном за борце, а затим колоквијално и ѕа српске четнике, чланове српског револуционарног комитета основаног 1903. Убрзо се израз комита везао за герилце, што су борци разник комитета управо и били, па се сваки герилац ма које фракције и нације почео називати тим именом. Тако је за време Борбе за Македонију израз комита коришћен и за борце ВМРО (мада је и израз четници био у употреби), за српске четнике и за грчке андарте. Комитама су називани и српски одметници у Србији за време окупације 1915-1918. И у Црној Гори су герилци за време окупације називани комитама али и одметничке чете након 1918. приврженици династије Петровића-Његоша. Побуњеничке чете муслимана у Новопазарском санџаку такође су се називале комитама.[1] Израз је коришћен и за четнике током Другог светског рата, као и за непредате четничке јединице након пораза покрета Драгољуба Михаиловића.

Комити у Македонији

Комити у Србији

Комити у Првом светском рату

Комити у Другом свјетском рату

Комити у Црној Гори

Извори

  1. ^ Мала енциклопедија Просвета 2, Београд 1978, 281.

Шаблон:Портал Македонија