SMTP — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Исправка шаблона за језик
мНема описа измене
Ред 12: Ред 12:


==Klijentska strana protokola SMTP==
==Klijentska strana protokola SMTP==
Klijentska strana na [[TCP и UDP порт|portu]] 25 uspostavlja -{[[TCP]]}- konekciju sa serverskom stranom, ukoliko ne je ne uspostavi, pokušava ponovo. Nakon uspostavljanja konekcije prelazi se na proces [[sinhronizacija|sinhronizacije]] aplikacijskog sloja, tokom koje SMTP klijent navodi adresu pošiljaoca, posle čega počinje slanje poruke, oslanjajući se na uslugu pouzdanog transfera podataka protokola -{[[TCP]]}- .
Klijentska strana na [[TCP и UDP порт|portu]] 25 uspostavlja -{[[Трансмисиони контролни протокол|TCP]]}- konekciju sa serverskom stranom, ukoliko ne je ne uspostavi, pokušava ponovo. Nakon uspostavljanja konekcije prelazi se na proces [[sinhronizacija|sinhronizacije]] aplikacijskog sloja, tokom koje SMTP klijent navodi adresu pošiljaoca, posle čega počinje slanje poruke, oslanjajući se na uslugu pouzdanog transfera podataka protokola -{[[Трансмисиони контролни протокол|TCP]]}- .


Ukoliko ima još poruka postupak se ponavlja, ukoliko nema, prekida se konekcija.
Ukoliko ima još poruka postupak se ponavlja, ukoliko nema, prekida se konekcija.

Верзија на датум 26. мај 2013. у 23:09

SMTP (engl. Simple Mail Transfer Protocol) predstavlja osnovni protokol sloja aplikacija za elektronsku poštu, koji koristi uslugu pouzdanog transfera podataka protokola TCP. Kao i većina drugih protokola aplikacijskog sloja ima klijentsku i serversku stranu (koja se izvršava na serveru za elektronsku poštu onoga koji šalje i druga strana koja se izvršava na serveru).

Kada server salje poruku drugim serverima, on preuzima ulogu SMTP klijenta, a kad prima poruke ponaša se kao SMTP server.

Definisanje SMTP protokola

Protokol SMTP je definisan dokumentom RFC 2821. Iako originalni dokumetn SMTP RFC datira iz 1982. sam protokol se pojavio znatno ranije i znatno je stariji od HTTP protokola.

Opšte je prisutan na Internetu, budući da poseduje izuzetne osobine, iako mnogi smatraju da ima i arhaičnosti. SMTP ograničava tela svih poruka na sedmobitni ASCII, što razvojem multimedijalnih sadržaja dovodi do problema, budući da binarni mutimedijalni podaci moraju da se kodiraju u ASCII, da bi se preneli protokolom SMTP, posle čega se poruka ponovo dekodira.

Klijentska strana protokola SMTP

Klijentska strana na portu 25 uspostavlja TCP konekciju sa serverskom stranom, ukoliko ne je ne uspostavi, pokušava ponovo. Nakon uspostavljanja konekcije prelazi se na proces sinhronizacije aplikacijskog sloja, tokom koje SMTP klijent navodi adresu pošiljaoca, posle čega počinje slanje poruke, oslanjajući se na uslugu pouzdanog transfera podataka protokola TCP .

Ukoliko ima još poruka postupak se ponavlja, ukoliko nema, prekida se konekcija.

Vidi još

Reference

  • Umrežavanje računara od vrha do dna sa internetom u fokusu, Kurose-Ros, RAF-CET, 2005.