Широколисне и мешовите шуме умерених предела — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м разне исправке
Disambiguated: борБор (биљка)
Ред 1: Ред 1:
{{Биоми}}
{{Биоми}}
'''Широколисне и мешовите шуме умерених предела''', или често само '''умерене широколисне шуме''', представљају [[биом]] распрострањен у условима умерене и влажне [[клима|климе]], присутан на обе хемисфере. У широколисним листопадним шумама присутне су листопадне врсте [[дрво|дрвећа]] и покоја врста зимзеленог жбуна, у широколисним зимзеленим шумама присутно је зимзелено високо дрвеће, док се у мешаним шумама најчешће налазе листопадне врсте дрвећа из групе [[скривеносеменица]] и зимзелене врсте [[четинари|четинара]]. Најзаступљеније широколисне врсте дрвећа су [[храст]]ови, [[буква|букве]], [[јавор]]и и [[бреза|брезе]], а од четинара присутни су [[бор]]ови, [[смрча|смрче]] и [[јела|јеле]]<ref>[http://www.panda.org/about_wwf/where_we_work/ecoregions/about/habitat_types/selecting_terrestrial_ecoregions/habitat04.cfm World Wildlife Fund: Temperate Broadleaf and Mixed Forest Ecoregions], Приступљено 30. 4. 2013.</ref>.
'''Широколисне и мешовите шуме умерених предела''', или често само '''умерене широколисне шуме''', представљају [[биом]] распрострањен у условима умерене и влажне [[клима|климе]], присутан на обе хемисфере. У широколисним листопадним шумама присутне су листопадне врсте [[дрво|дрвећа]] и покоја врста зимзеленог жбуна, у широколисним зимзеленим шумама присутно је зимзелено високо дрвеће, док се у мешаним шумама најчешће налазе листопадне врсте дрвећа из групе [[скривеносеменица]] и зимзелене врсте [[четинари|четинара]]. Најзаступљеније широколисне врсте дрвећа су [[храст]]ови, [[буква|букве]], [[јавор]]и и [[бреза|брезе]], а од четинара присутни су [[Бор (биљка)|бор]]ови, [[смрча|смрче]] и [[јела|јеле]]<ref>[http://www.panda.org/about_wwf/where_we_work/ecoregions/about/habitat_types/selecting_terrestrial_ecoregions/habitat04.cfm World Wildlife Fund: Temperate Broadleaf and Mixed Forest Ecoregions], Приступљено 30. 4. 2013.</ref>.


== Распрострањеност биома ==
== Распрострањеност биома ==

Верзија на датум 1. јул 2013. у 05:06

Широколисне и мешовите шуме умерених предела, или често само умерене широколисне шуме, представљају биом распрострањен у условима умерене и влажне климе, присутан на обе хемисфере. У широколисним листопадним шумама присутне су листопадне врсте дрвећа и покоја врста зимзеленог жбуна, у широколисним зимзеленим шумама присутно је зимзелено високо дрвеће, док се у мешаним шумама најчешће налазе листопадне врсте дрвећа из групе скривеносеменица и зимзелене врсте четинара. Најзаступљеније широколисне врсте дрвећа су храстови, букве, јавори и брезе, а од четинара присутни су борови, смрче и јеле[1].

Распрострањеност биома

листопадна шума на Старој планини

Биом листопадних и мешовитих шума умереног предела присутан је у пределима са умереном климом на свим континентима, изузев Африке. Не представља континуирани географски појас, услед различитих промена климе. Са повећањем надморске висине, овај биом прелази у биом четинарских шума умереног предела (нпр. шуме јеле), а са повећањем континенталности у биом травних и жбунастих вегетација (нпр. шумо-степе у Панонској низији). Са повећањем маритимности, долази до прелаза у биоме тропских и суптропских шума.

Клима

Листопадне и мешовите шуме се у умереним климатским појасевима јављају на просторима са јасно одвојеним топлим и хладним периодом године, што условљава средњу годишњу температуру између 5,5°C и 15,6°C. Годишња количина падавина је уопштено говорећи већа од 600 mm, а обично и изнад 1500 mm. У неким областима, постоји и јасно изражен сушни период године — зими у источној Азији, или лети на планинама Медитерана (оромедитеран).

Вегетација

Типски описане, шуме овог биома су структуриране у четири спрата:

  1. спрат високог дрвећа;
  2. спрат ниског дрвећа;
  3. спрат жбуња и високих зељастих биљака;
  4. спрат приземних зељастих биљака.

Највећи биодиверзитет врста има спрат приземних зељастих биљака. Имена шумама (екосистемима у оквиру овог биома) дају се на основу спрата високог дрвећа, иако је он сачињен од најмањег броја врста. Тако, примера ради, постоје шуме букве (букове шуме), мешовите шуме букве и смрче, шуме ораха...

Галерија

Екорегиони у југоисточној Европи

У оквиру биома широколисних и мешовитих шума умереног предела, у југоисточној Европи јављају се следећи екорегиони:

Референце

Спољашње везе