Термистор — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот: Селим 31 међујезичких веза, које су сад на Википодацима на d:q175973
м уклоњена категорија Мерење помоћу геџета HotCat
Ред 49: Ред 49:
[[Категорија:Електроника]]
[[Категорија:Електроника]]
[[Категорија:Електротехника]]
[[Категорија:Електротехника]]
[[Категорија:Мерење]]
[[Категорија:Сензори]]
[[Категорија:Сензори]]

Верзија на датум 1. септембар 2013. у 22:57

мини
мини

Термистор је тип отпорника чији се електрични отпор мијења са промјеном температуре. Због те особине, налази примјену као сензор (осјетило) температурних промјена.

Нажалост, овисност отпора о температури је не-линеарна, што отежава кориштење термистора. Са друге стране, осјетљивост је велика и на мале промјене температуре. Због тих особина, термистори се највише користе тамо гдје је потребно тестирање горње и доње граничне температуре, а не за мјерење исте.

Термистор је сачињен од пулупроводног материјала, обично неке врсте металног оксида.

Начин употребе

мини

Термистор се може поставити у отпорни мост или напонски дјелитељ. Код напонског дјелитеља (на слици), промјена отпора са температуром доводи до промјене излазног напона, што се лако регистрира са волтметром или даље обрађује са аналогно-дигиталним претварачем.

Врсте

Главна подјела је на термисторе са позитивним (позитивни температурни коефицијент, ПТК) и негативним (НТК) температурним коефицијентом. Ако се отпор повећава са повећањем температуре, то је ПТК термистор. У супротном случају имамо НТК термистор.

Само-загријавање и уништење

мини

При ниским температурама, и врло мале струје кроз термистор могу да произведу довољно топлине да долази до повишења температуре истог и смањења отпора. Ово смањење отпора узрокује још већу струју кроз термистор, и долази до ефекта лавине, који може да уништи термистор (у најгорем случају) или да доведе до погрешног мјерења.

Због ових потешкоћа, термистор треба бити редно (серијски) повезан са обичним отпорником у напонски дјелитељ или мост, и струја кроз термистор треба бити минимизирана.

Добре особине

  • мале димензије
  • ниска цијена
  • велика осјетљивост на промјене температуре
  • брза реакција

Лоше особине

  • Нелинеарна Р-Т карактеристика
  • Ограничен температурни опсег
  • Грешке мјерења, могуће уништење, због само-загријавања

Литература

  • Robert N. Bateson, Introduction to Control System Technology, 6th edition, Prentice Hall, ISBN 0-13-895483-6, стране 288 и 289.

Спољашње везе