Црника — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м разне исправке
Нема описа измене
Ред 14: Ред 14:
| zivotna_forma = -{P, NP}- (фанерофите и нанофанерофите)
| zivotna_forma = -{P, NP}- (фанерофите и нанофанерофите)
}}
}}
'''Црника''', чесмина ([[латински језик|лат]]. ''-{Quercus ilex}-'') је зимзелено [[дрво]] из [[род]]а [[храст|храстова]], породице -{[[Fagaceae]]}-.
'''Црника''', чесмина ([[латински језик|лат]]. ''-{Quercus ilex}-'') је зимзелено [[дрво]] из [[род (биологија)|рода]] [[храст|храстова]], породице -{[[Fagaceae]]}-.


==Распрострањеност==
==Распрострањеност==

Верзија на датум 2. октобар 2013. у 01:06

Црника, чесмина
Научна класификација
Царство:
Дивизија:
Класа:
Ред:
Породица:
Род:
Биномно име
Quercus ilex

Црника, чесмина (лат. Quercus ilex) је зимзелено дрво из рода храстова, породице Fagaceae.

Распрострањеност

Успева у Средоземљу. Аутохтона је врста у Хрватској. Расте у Далмацији, Истри и на острвима Хрватског приморја. Најважнија је врста средоземног зимзеленог шумског растиња. У различитим је стањима деградације од макије до љутих кршких приобалних камењара, попут голог дела острва Пага.

Изглед

Достоже висину од 10 до 20 метара, у зависности од станишта. Кора млађег дебла је сива и глатка. Изданци су длакави. Листови су јајолики или дугуљасти, 3-7 cm дуги, зашиљеног врха, равних ивица на одраслим примерцима или оштро тестерасти на изданцима. Одозго су тамнозелени и сјајни, а одоздо бело-длакави и кожасти. Петељка је кратка. Цветови једнополни, мушки у висећим ресама, женски појединачни Плод је жир, а сазрева у првој години. По више њих налазе се на заједничкој дршци, а стипуле су длакаве и чврсто прилегле уз купулу. Дрво је тешко и тврдо.

Еколошки захтеви

У млађем добу подноси пуно сенке, док старијим стаблима треба пуно светла. Добро подноси сушу. У подручју на коме црника углавном расте, у летњим месецима, понекад једва падне по која кап кише. Прилагодила се на сушу кожастим листовима, увученим порама, великом кореновом мрежом и др. Врло је осетљива на ниске температуре ваздухаа и тла. Поник не подносе температуре испод нуле, а камбијум стабиљке може поднети и до –25°C. Отпорна је на високе температуре. Нема велике захтеве према тлу. Изданачка способност из пања је велика. Стабла црнике генеративног порекла могу да доживе до 1000 година.

Слике


Спољашње везе