Q. E. D. — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
м fixing dead links
Ред 17: Ред 17:
== Спољашње везе ==
== Спољашње везе ==
{{портал|Антички Рим}}
{{портал|Антички Рим}}
*[http://members.aol.com/jeff570/q.html Најраније познате употребе неких речи у математици]
*[http://web.archive.org/20000410195233/members.aol.com/jeff570/q.html Најраније познате употребе неких речи у математици]


__БЕЗКН__
__БЕЗКН__

Верзија на датум 3. новембар 2013. у 18:04

Q.E.D. је скраћеница латинског израза quod erat demonstrandum (дословно, што је требало доказати). Ова скраћеница се обично користи да назначи да је нешто дефинитивно доказано.

Q.E.D. се може написати на крају математичког доказа да покаже да је резултат неопходан да би доказ био комплетно постигнут. Употреба ове скраћенице потиче од конвенционалне форме доказа: почиње се са општим аксиомама, затим се користи дедуктивна логика да би се дошло до нових резултата, све док се не добије исказ који је требало доказати.

Такође се користи у физици да покаже да је концепт неопходан да би се дошло до решења претходно демонстриран. Данас се ова скраћеница не користи онако често као некада, јер се формална геометрија ређе предаје као засебан предмет, и јер професори данас слабије познају латински.

Историјска употреба

Q.E.D. је превод на латински грчког оригинала грч. ὅπερ ἔδει δεῖξαι, који су користили многи рани математичари, укључујући Еуклида[1] и Архимеда. Бенедикт де Спиноза је такође често употребљавао скраћеницу Q.E.D. у разним делима.

Модерна употреба и симболика

Данас се често као ознака за крај доказа користи симбол (испуњен црни квадрат), Халмосов симбол (по Полу Халмосу, који га је увео). Понекад се користи и (празан квадрат).

Извори

  1. ^ Елементи 2,5 добављено 16. јула 2005.

Спољашње везе