Неоген — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нова страница: мини|д|Илустрација Неогенских животиња '''Неогенски период''' је јединица г…
 
Autobot (разговор | доприноси)
м Разне исправке; козметичке измене
Ред 1: Ред 1:
[[Датотека:Miocene.jpg|мини|д|Илустрација Неогенских животиња]]
[[Датотека:Miocene.jpg|мини|д|Илустрација Неогенских животиња]]
'''Неогенски период''' је јединица геолошког времена која се састоји од [[Миоцен|миоценске]], [[плиоцен|плиоценске]],плеистоценске и холоценска епохе . Неогенски период следи палеогенски период.
'''Неогенски период''' је јединица геолошког времена која се састоји од [[Миоцен|миоценске]], [[плиоцен]]ске, плеистоценске и холоценска епохе . Неогенски период следи палеогенски период.
У прошлости су се изрази неогенски систем и систем горњег терцијара користили како би описали данашњи неогенски период.
У прошлости су се изрази неогенски систем и систем горњег терцијара користили како би описали данашњи неогенски период.
Данас , међутим , постоји покрет међу геолозима (посебно морским геолозима специјализованим за неоген) да се садашњи геолошки период (квартар) укључи у неоген,док остали (посебно они специјализовани за геологију копна) инсистирају да квартар буде посебни период због другачијих налаза.Понешто збуњујућа терминологија и неслагање геолога о томе где треба повући хијерархијску међу је последица све финијег грануларитета како се налази приближавају садашњости ,и захваљујући томе што млађи Седиментарна налази обично представљају далеко већи извор података од оних старијих те указују на далеко већи број облика околине.Делећи [[Кенозоик|кенозојски]] еру на три (или два) периода (палеоген,неоген,квартар) уместо 7 епоха , периоде је нешто лакше упоредити са трајањем периода у мезозојској и палеозојској ери.
Данас , међутим , постоји покрет међу геолозима (посебно морским геолозима специјализованим за неоген) да се садашњи геолошки период (квартар) укључи у неоген, док остали (посебно они специјализовани за геологију копна) инсистирају да квартар буде посебни период због другачијих налаза. Понешто збуњујућа терминологија и неслагање геолога о томе где треба повући хијерархијску међу је последица све финијег грануларитета како се налази приближавају садашњости , и захваљујући томе што млађи Седиментарна налази обично представљају далеко већи извор података од оних старијих те указују на далеко већи број облика околине. Делећи [[Кенозоик|кенозојски]] еру на три (или два) периода (палеоген, неоген, квартар) уместо 7 епоха , периоде је нешто лакше упоредити са трајањем периода у мезозојској и палеозојској ери.



[[Категорија:Геолошке ере]]
[[Категорија:Геолошке ере]]

Верзија на датум 15. фебруар 2014. у 06:19

Датотека:Miocene.jpg
Илустрација Неогенских животиња

Неогенски период је јединица геолошког времена која се састоји од миоценске, плиоценске, плеистоценске и холоценска епохе . Неогенски период следи палеогенски период. У прошлости су се изрази неогенски систем и систем горњег терцијара користили како би описали данашњи неогенски период. Данас , међутим , постоји покрет међу геолозима (посебно морским геолозима специјализованим за неоген) да се садашњи геолошки период (квартар) укључи у неоген, док остали (посебно они специјализовани за геологију копна) инсистирају да квартар буде посебни период због другачијих налаза. Понешто збуњујућа терминологија и неслагање геолога о томе где треба повући хијерархијску међу је последица све финијег грануларитета како се налази приближавају садашњости , и захваљујући томе што млађи Седиментарна налази обично представљају далеко већи извор података од оних старијих те указују на далеко већи број облика околине. Делећи кенозојски еру на три (или два) периода (палеоген, неоген, квартар) уместо 7 епоха , периоде је нешто лакше упоредити са трајањем периода у мезозојској и палеозојској ери.