Бела детелина — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Враћене измене 178.221.42.218 (разговор) на последњу измену корисника Dungodung
Ред 20: Ред 20:


== Изглед ==
== Изглед ==
Корен је снажан и по типу осовински корен осовински.
'''[[Корен]]''' је снажан и по типу [[осовински корен|осовински]].

Стабло је голо и пузавица пузаво, на чворовима се укорењује. Дуго је до 40 -{cm}-. [[Подземно стабло]] је [[ризом]] који је грана разгранат.
'''[[Стабло]]''' је голо и [[пузавица|пузаво]], на [[чвор]]овима се укорењује. Дуго је до 40 -{cm}-. [[Подземно стабло]] је [[ризом]] који је [[грана|разгранат]].
Листови су троделни, са обично три [[лиска|лиске]] на којима постоји беличиста шара у облику знака '''>'''. Постоји и [[мутација]] која има четири лиске, а налажење овакве детелине [[сујеверје|сујеверни]] људи сматрају знаком долазеће среће. [[Лисна дршка|Лисне дршке]] су голе и врло дуге. Лиске су клинасто обрнутојајолике до елиптичне, дуге 1-3 -{cm}-, слабо усечене и скоро по читавом ободу назубљене, са слабо разгранатим бочним [[нерватура листа|нервима]]. [[Залистак|Залисци]] су кожасти, широки и јајоликог облика. Углавном су беличасти са црвенољубичастим или зеленим нервима.

Цвет]]ови образују главица (цваст)|главичасте цваст]]и на дугим дршкама, округле и растресите. Најчешће их чини 30-80 цветова који су након цветања оборени надоле. [[Круница]] је 8-13 -{mm}- дуга, бела или ружичаста, а након цветања мрка. [[Пчела|Пчеле]] воле цветове беле детелине и најчешћи узрок пчелињег убода у босо стопало је управо пчела која „пасе“ на овим цветовима. Цвета од [[април]]а до октобар октобра.
'''[[Лист]]ови''' су троделни, са обично три [[лиска|лиске]] на којима постоји беличиста шара у облику знака '''>'''. Постоји и [[мутација]] која има четири лиске, а налажење овакве детелине [[сујеверје|сујеверни]] људи сматрају знаком долазеће среће. [[Лисна дршка|Лисне дршке]] су голе и врло дуге. Лиске су клинасто обрнутојајолике до елиптичне, дуге 1-3 -{cm}-, слабо усечене и скоро по читавом ободу назубљене, са слабо разгранатим бочним [[нерватура листа|нервима]]. [[Залистак|Залисци]] су кожасти, широки и јајоликог облика. Углавном су беличасти са црвенољубичастим или зеленим нервима.
Плод је[махуна, спљоштеног изгледа и са три или четири [[семе]]на, који су у почетку наранџастожуте боје, а потом мрко обојени.

'''[[Цвет]]ови''' образују [[главица (цваст)|главичасте]] [[цваст]]и на дугим дршкама, округле и растресите. Најчешће их чини 30-80 цветова који су након цветања оборени надоле. [[Круница]] је 8-13 -{mm}- дуга, бела или ружичаста, а након цветања мрка. [[Пчела|Пчеле]] воле цветове беле детелине и најчешћи узрок пчелињег убода у босо стопало је управо пчела која „пасе“ на овим цветовима. Цвета од [[април]]а до [[октобар|октобра]].

'''[[Плод]]''' је [[махуна]], спљоштеног изгледа и са три или четири [[семе]]на, који су у почетку наранџастожуте боје, а потом мрко обојени.


== Станиште ==
== Станиште ==

Верзија на датум 6. јун 2014. у 00:51

Бела детелина
smrca
Научна класификација
Царство:
Дивизија:
Класа:
Ред:
Породица:
Потпородица:
Род:
Биномно име
Trifolium repens
листови беле детелине

Бела детелина (лат. Trifolium repens) је самоникла вишегодишња зељаста биљка из породице Fabaceae.

Изглед

Корен је снажан и по типу осовински.

Стабло је голо и пузаво, на чворовима се укорењује. Дуго је до 40 cm. Подземно стабло је ризом који је разгранат.

Листови су троделни, са обично три лиске на којима постоји беличиста шара у облику знака >. Постоји и мутација која има четири лиске, а налажење овакве детелине сујеверни људи сматрају знаком долазеће среће. Лисне дршке су голе и врло дуге. Лиске су клинасто обрнутојајолике до елиптичне, дуге 1-3 cm, слабо усечене и скоро по читавом ободу назубљене, са слабо разгранатим бочним нервима. Залисци су кожасти, широки и јајоликог облика. Углавном су беличасти са црвенољубичастим или зеленим нервима.

Цветови образују главичасте цвасти на дугим дршкама, округле и растресите. Најчешће их чини 30-80 цветова који су након цветања оборени надоле. Круница је 8-13 mm дуга, бела или ружичаста, а након цветања мрка. Пчеле воле цветове беле детелине и најчешћи узрок пчелињег убода у босо стопало је управо пчела која „пасе“ на овим цветовима. Цвета од априла до октобра.

Плод је махуна, спљоштеног изгледа и са три или четири семена, који су у почетку наранџастожуте боје, а потом мрко обојени.

Станиште

Најчешће расте на ливадама на већим надморским висинама, а има је и у парковима људских насеља.

Ареал

Расте у Европи, северној и западној Азији, северној Африци и Северној Америци, а одомаћила се и у Јужној Америци и источној Азији.

Значај

Бела детелина је корисна биљка из више разлога:

Литература

  • Мишић, Љ. & Лакушић, Р. 1990. Ливадске биљке. Завод за уџбенике и наставна средства. Београд.

Види још