Пређи на садржај

Датотека:Saint Ephraimof bishop of Pereyeslav.jpg

Садржај странице није подржан на другим језицима
Ово је датотека са Викимедијине оставе
С Википедије, слободне енциклопедије

Оригинална датотека(450 × 623 пиксела, величина датотеке: 28 kB, MIME тип: image/jpeg)

Опис измене

Опис
English: Saint Ephraim bishop of Pereyeslav, later monk at Kyiv Caves monastery, where his relics are preserved.
Українська: Єфре́м Переясла́вський ( XI ст. — 1105, Переяслав) — церковний діяч, святий 11-12 століть, єпископ Переяслава, пізніше Київський митрополит. Був єпископом Переяславський. 1089 року освятив церкву св. Михайла (Переяславського). Ініціатор та надхненик будівництва багатьох церков та монастирів. Після смерти Івана III на митрополичий престіл обирають Переяславського єпископа Єфрема. Був другим після Святого Іларіона українцем на митрополичій кафедрі. Римська орієнтація проявилася тоді в українській Церкві знаменним кроком — заведенням в 1090-тих роках суто латинського свята — перенесення мощів св. Миколи (теплий Микола), незнаного ні в одній східній Церкві, крім київської. Переклав для Феодосія Печерського Студійський монастирський устав. 1096 року Митрополит Єфрем дав Суздальському монастирю церкву св. Дмитрія з селами. Помер 28 січня 1096 (1105) року. Спочатку був похований у переяславській Михайлівській кафедральній церкві, згодом як святий перенесений до Ближніх печер. Історичні літописи свідчать, що він — фундатор лікарняної справи на Русі XI—XII століть. Єфрем першим розробив монастирський статут, виходячи з положень якого будував громадські лазні, безкоштовні лікарні для бідних і мандрівників, стаціонарні відділення для важкохворих. У Переяславі, куди його було призначено єпископом, «Єфрем заложи строение банное и врачеве», що підтверджує Никонівський літопис. Ціла мережа лікувальних закладів існувала при монастирях на принципах християнського милосердя і протягом семи століть служила людям. Із благословення батьків церкви і міста, Переяслав-Хмельницька ЦРЛ носить ім'я святого Єфрема, а в центрі медмістечкака нащадків зустрічає в білокам'яному вбранні пам'ятника і осяює хресним знаменням він сам. «Не сотвори зла, не придет зло к тебе», — висічено на скульптурі.
Датум ca. 19th cen or earlier
Извор Kyiv Caves Lavra, Ukraine
Аутор Unknown Orthodox icon painter, Ukraine

Лиценцирање

Public domain

Овај рад је такође у јавном власништву у државама са роком ауторства за живота аутора плус 70 година или мање.


Морате такође ставити ознаку за јавно власништво у Сједињеним Државама да би се знало зашто је овај рад у јавном власништву у Сједињеним Државамa. Имајте на уму да у неколико држава ауторска права трају дуже од 70 година: у Мексику 100 година, Јамајка 95 година, Колумбији 80 година, а у Гватемали и Самои 75 година. Ова слика можда није у јавном власништву у овим државама, оне не примењују правило краћег рока. Ауторско право такође важи за Французе који су страдали у Француској за време Другог светског рата (више информација), Русе који су учествовали у Великом отаџбинском рату или су постхумно рехабилитовани (више информација).

Историја датотеке

Кликните на датум/време да бисте видели тадашњу верзију датотеке.

Датум/времеМинијатураДимензијеКорисникКоментар
тренутна20:54, 29. мај 2009.Минијатура за верзију на дан 20:54, 29. мај 2009.450 × 623 (28 kB)Roman Z{{Information |Description={{en|1=Saint Ephraim bishop of Pereyeslav, later monk at Kyiv Caves monastery, where his relics are preserved.}} |Source=Kyiv Caves Lavra, Ukraine |Author=Unknown Orthodox icon painter, Ukraine |Date=ca. 19th cen or earlier |Per

Следећа страница користи ову датотеку:

Глобална употреба датотеке

Метаподаци