Манастири Епархије тимочке

С Википедије, слободне енциклопедије

Манастири Епархије тимочке су део богате баштине Српског народа Јужне и источне Србији која се судбински везала за духовну, културну и просветну делатност и национално биће српског становништва ових области. Делећи судбину народа који их је градио, манастири изграђени на простору Јужне и источне Србије некада су се уздизали до божански лепог, или, пак, били рушени и спаљаивани, од бројних освајача овог дела Балкана. Њихови сачувани остаци и даље зраче божанском светлошћу која је окупљала народ да слави Бога и скупља снагу да опстане и манастире обнови, и тако у круг.[1]

Обнављајући многе старе светиње народ овог подручја Србије сачувао је византијске тековине Хришћанства зачетог на овом простору и православне законе и српску духовност. Зато, је сам чин упознавања са овим манастирима једнако важан за обнову порушених и изградњу нових на простору Јужне и источне Србије.

Значај[уреди | уреди извор]

Споменичко наслеђе са простора Јужне и источне Србије заузима значајно место у културној ризници Србије и Балкана. На територији која је у надлежности Епархије зајечарске и Завода за заштиту споменика културе Ниш налазе се осам општина (Бор, Кладово, Мајданпек Неготин, Бољевац, Град Зајечар, Књажевац и Сокобања) са 14 градских и 252 сеоска насеља.

Списак манастира[уреди | уреди извор]

Списак манастира Епархије тимочке
Слика Назив манастира Локација Подигнут Напомена
Буково Буково 13. век
Вратна Вратна 14. век
Свете Тројице Горња Каманица 1457.
Грлиште Грлиште 14. век.
Јеременчић Озрен 1392.
Короглаш Милошево 15. век
Крепичевац Крепичевац 15. век
Лапушња Јабланица 15. век.
Лозница - Црква Св. Архангела-Лозица Криви Вир 14. или 15. век
Манастирица Манастирица 14. век
Суводол Селачка 14. век

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Стоседамдесетпет година Тимочке епархије”. СПЦ Тимочка епархија 16. 2. 2009 -. Архивирано из оригинала 28. 08. 2021. г. Приступљено 16. 2. 2019. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]