Пређи на садржај

Портал:Бициклизам/Изабрани чланак 1

С Википедије, слободне енциклопедије
Група на Ђиро д’Италија 1991
Група на Ђиро д’Италија 1991

Друмски бициклизам је најраспрострањенија форма бициклизма и један од популарнијих спортова у јавности. Најпопуларнија бициклистичка трка, Тур де Франс је треће најгледаније спортско такмичење, након Светског првенства у фудбалу и Летњих олимпијских игара. Овај вид бициклизма се одвија пре свега на путевима, асфалтираним или бетонираним површинама. Подразумева рекреативну вожњу, друмски бициклизам као спорт (трке) и примену бицикла за превоз путевима. Друмски бициклисти генерално поштују иста правила и законе као и други возачи који учествују у саобраћају. У контексту примене бицикла за превоз, мисли се на улогу у саобраћају, превоз на посао, разношење поште и новина и разоноду. Постоје разне врсте бицикала које се користе на путевима, од BMX бицикла преко MTB до друмских бицикла. Материјали од којих се праве су најчешће гвожђе, алуминијум, титанијум или угљенична влакна. Широм света најкоришћенији материјал је челик, јер је релативно јефтин, јак и пуно је лакше извршити поправке на бициклу израђеном од овог материјала.

Друмски бициклизам као организовани спорт настао је 1868. Прво Светско првенство одржано је 1893. а друмски бициклизам је део Олимпијских игара од 1896. године. У модерној форми, друмски бициклизам се развио при крају 19. века, највећу популарност имао је у Западној Европи: Француској, Белгији, Шпанији и Италији. Неке од првих европских бициклистичких трка спадају у највеће спортске догађаје. Те прве трке укључују: Лијеж—Бастоњ—Лијеж (покренут 1892), Париз—Рубе (1896), Тур де Франс (1903), Милано—Санремо и Ђиро ди Ломбардија (1905), Ђиро д’Италија (1909) и Трка око Фландрије (1913)

Трке у друмском бициклизму могу бити једнодневне (класици) и етапне, које се возе неколика дана. Најдуже и најважније су гранд тур трке, које трају три недеље. Део етапних трка су и хронометри, на којима бициклисти возе посебно и боре се против штоперице. У новијој историји, бициклисти су према својим способностима подељени у неколике групе: конкуренти за генерални пласман (најјачи возачи у тиму), спринтери (који се боре за што више етапних победа или победа на класицима), хронометраши и радници (возачи који раде за тимске лидере са циљем да им помогну у што бољем пласману на тркама. Кровна организација за бициклизам је Светска бициклистичка унија UCI.