Пређи на садржај

Разговор:Организовање (менаџмент)

Садржај странице није подржан на другим језицима
С Википедије, слободне енциклопедије

Definisanje pojma organizovanje[уреди извор]

Organizovanje je aktivnost menadzmenta koja obezbedjuje skladno povezivanje ljudi koji pribavljaju, rasporedjuju i koriste sredstva za rad i materijal u cilju uspesnog poslovanja preduzeca. Organizovanje se zasniva na podeli rada izmedju ucesnika u procesu poslovanja preduzeca. Na toj osnovi ukupvo poslovanje preduzeca rasporedjuje se na pojedine grupe radnika, a zatim i na pojedince. Time se postize specijalizovanje grupe i pojedinaca za odredjene poslove, cime se omogucuje povecanje efikasnosti ukupnog poslovanja. Medjutim, tako nastala podela rada nuzno iziskuje koordinaciju izmedju radnih grupa, ali i izmedju pojedinaca u radnim grupama, pa se u nadleznosti organizovanja javljaju i aktivnosti koordinacije. Efikasnost koordinacije obezbedjuje se postizanjem odgovarajuceg autoriteta rukovodilaca. To podrazumeva nadleznost rukovodilaca u koordiniranju posllova grupa i pojedinaca, ali i njihovu odgovornost za uspeh delova i celine preduzeca. Funkcija organizovanja predstavlja aktivnost svojstvenu preduzecu kao dinamickom poslovnom sistemu. Organozacioni sistem preduzeca deluje svojom unutrasnjom snagom, koja se podstice ciljevima njegovog poslovanja, a potice od ljudskog elementa u njegovoj strukturi. Preduzecu je svojstveno da stalvo usavrsava i razvija svoje poslovanje. Organizovanje se ispoljava i kao svesna priprema aktivnosti preduzeca i njena uliga dolazi do izrazaja neposredno po utvrdjivanju ciljeva poslovanja. A posto se ciljevi poslovanja preduzeca utvrdjuju u procesu planiranja, ove dve funkcije menadzmenta medjusobno se dopunjuju. Tako, posle planski utvrdjenih ciljeva, menadzment pristupa obezbedjenju usliva za skladno povezivanje ljudskih potencijala sa materijalnim elementima proiznodnje, To podrazumeva i aktivnosti na angazovanju potrebnih kadrova, na nabavci sredstava za proizvodnju, kao i na obezbedjenju sto povoljnije pozicije preduzeca na trzistu. Dobro organizovano preduzece uspesno posluje i stice sto veci profit na ulozeni kapital. Menadzment preduzeca koristi prganizovanje da sto efikasnije kombinuje ljudske i materijalne resurse, prilagodjavajuci se uslivena u okruzenju preduzeca. Pri tome narocito dolazi do izrazaja nastojanje menadzmenta da dobrim organizovanjem obezbedi sto povoljniji polozaj preduzeca na przistu, jer se tek u trzisnoj razmeni proverava opravdavost ukupnog poslovanja, pa time i organizovanja. Organizovanje, kao element menadzmenta, ispoljava se preko organizacione strukture i organozacionog oblika kao odgovarajuceg otelotvorenja aktivnosti skladnog povezivanja delova u celinu poslovnog sistema preduzeca.

Sadrzina funkcije organizovanja[уреди извор]

Iz definicije pojma organizovanje proistice sadrzaj ove funkcije kao jedne od aktivnosti menadzmenta. U procesu organizovanja poslovanja preduzeca menadzeri obavljaju veoma siroku lepezu aktivnosti, koje su nastavak funkcije planiranja. Obe ove funkcije cine skup aktivnosti na pripremi poslovanja preduzeca. Po utvrdjivanju ciljeva preduzeca i donosenju planova poslovanja, menadzment pristupa stvaranju organizacionih pretpostavki za njihovo efikasno ostvarivanje. Te pretpostavke sastoje se od siroke lepeze organizacionih aktivnosti, koje se zasnivaju na principu podele rada i koordinacije izmedju izvrsilaca parcijalnih zadataka. Osnovne aktivnosti u procesu organizovanja koje treba obaviti da bi se omogucilo efikasno ostvarivanje ciljeva poslovanja su sledece>

    - utvrdjivanje posebnih poslova koje treba obavljati
    - povezivanje poslova u zadatke i rasporedjivanje na zaposlene
    - grupesanje poslova i formiranje organizacionih jedinica
    - medjusobno uskladjivanje i objedinjavanje grupisanih poslova u jedinstven sistem
    - decentralizovanje poslova i ovlascenja

Navedene aktivnosti menadzmenta u procesu organizovanja poslovanja preduzeca predstavljaju slozene postupke zasnovane na principima efikasnosti i efektivnosti. To znaci da proces organizovanja treba izvesti tako da obezbedi blagovremeno i skladno obavljanje zadataka, kao i uspesnost poslovanja preduzeca. U procesu organizovanja neophodno je formirati unutrasnje ustrojstvo i odabrati odgovarajuci organizacioni oblik preduzeca. Pod unutrasnjim ustrojstvom podrazumeva se organizaciona struktura preduzeca, dok njegov organizacioni oblik predstavlja fizionomiju kojom se ispoljava u odnosu na okruzenje, a posebno na trziste.