Пређи на садржај

Смирај дана на Балкану (роман)

С Википедије, слободне енциклопедије
Смирај дана на Балкану
Корице првог издања књиге Смирај дана на Балкану
Настанак и садржај
АуторГордана Куић
Земља Србија
Жанр / врста делароман
Превод
Датум
издавања
1995.

Смирај дана на Балкану је трећи део саге Гордане Куић, српске књижевнице. Књига је први пут објављена 1995. године.[1] Сага представља причу о сефардским Јеврејима, као и повест о другим народима на подручју увек узбурканог Балкана. Ова трилогија прати судбину породице Салом - Кораћ током готово целог 20. века, од 1914. до 1990. године.[2] Смирај дана на Балкану је роман који је заокружио причу и затворио трилологију, једном тужном причом о љубавном троуглу. Радња се одвија на почетку ратова условљене распадом Југославије, као крај приче о Саломовима и Кораћима и крај животне приче Вере Кораћ.

О роману[уреди | уреди извор]

Главна тема романа Смирај дана на Балкану је љубав у брачном троуглу Вере Кораћ као и паралелне љубавне приче њених пријатељица.

То је роман и са интернационалном темом, будући да је Верин професионални живот (она је организатор семинара енглеског језика које држе познати амерички лингвисти за средњошколске професоре широм Југославије) повезан са бројним путовањима и галеријом ликова наших и страних интелектуалаца. Њихови сусрети и разговори сведоче о идејним и културолошким разликама, тачније о сукобу двеју цивилизација: западне (америчке) и источне (балканско-југословенске).

То је и друштвено-историјски роман о актуелним збивањима у Југославији почетком деведесетих, која наговештавају трагичан долазак новог рата. У том смислу, кулминациону тачку у фабули романа представља окупљање свих романескних ликова, различитих националноси и вероисповести, на једном месту у једном дану: велико славље поводом премијере балета који је заснован на истоименом роману главне јунакиње и изведен у Сарајеву, 1991. године, претвара се током ноћи у жесток сукоб и свеопшту тучу. У хумористичко-сатиричном тону, луксузни ресторан славља преображава се у "балканску крчму" раздора.[3]

Награде[уреди | уреди извор]

Редакција за културу Телевизије Београд и Вечерњих новости доделила је делу Смирај дана на Балкану Награду Златни бестселер 95.

Види још[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Smiraj dana na Balkanu”. sr.cobiss.net. Архивирано из оригинала 08. 05. 2021. г. Приступљено 8. 5. 2021. 
  2. ^ „Smisao poznavanja prošlosti je u predviđanju budućih nepogoda”. knjizara. Приступљено 8. 5. 2021. 
  3. ^ „vulkani”. Smiraj dana na Balkanu. Приступљено 8. 5. 2021. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]