Шаблон:Главна страна/Добар чланак

С Википедије, слободне енциклопедије

Чланак који се тренутно приказује: Аненербе

Амблем организације
Амблем организације

Аненербе (нем. Ahnenerbe) је била нацистичка организација, која се представљала као „друштво за истраживање древне германске историје и наслеђа предака“. Бавила се експериментима и изучавањем праисторије, археологије, паранормалних појава и мистицизма у циљу поткрепљивања „теорије аријевске расе“, а касније је постала саставни део паравојне организације Шуцштафел (познате и као СС). Аненербе су основали 1. јула 1935. године Хајнрих Химлер, Рихард Валтер Дар и Херман Вирт.

Под њеним окриљем су се од 1938. године до краја Другог светског рата спроводила сва археолошка истраживања. Због значајних финансијских средстава којима је организација располагала и бројних области којима се бавила, у њене редове је временом ступио велики број академика. Неки од резултата ове организације су: ископавање викиншког утврђења из 9. века, експедиције на Тибет, Блиски исток и бројна друга места широм света, заштита праисторијских локација у јужној Русији након немачке окупације ове територије итд. За време рата је прекинуто истраживање наслеђа, али су започети бројни други пројекти: антрополошки (у оквиру којих су мерене лобање логораша из Аушвица или погубљених руских комесара ради упоређивања са лобањама припадника аријевске расе), медицински (попут експеримената Сигмунда Рашера и Јозефа Менгелеа) и др. Аненербе се временом развијала, тако да је крајем рата успоставила контролу и над тотално несродним програмом „V-2“ на чијем челу је био Вернер фон Браун. Постоје тврдње да се организација бавила и истраживањем летећих тањира, мада за то не постоје чврсти научни докази.

Документација шаблона[прикажи] [уреди] [историја] [освежи]

Ово је шаблон-разводник којим се одређује који добар чланак ће бити приказан кога дана. Ови подаци се наводе након уводне линије шаблона, која гласи <noinclude>{{/док}}</noinclude>. Ту линију не треба дирати.

Додавање чланака[уреди извор]

Идеално је да се сваки чланак нађе у засебном реду, а начин дефинисања приказивања једног чланка од-до неког датума изгледа на пример овако:

{{ИЧ|Белорусија|11|19|25}}

притом параметри му имају следеће значење:

  1. ИЧ - име шаблона за приказ чланка
  2. Белорусија - назив изабраног чланка
  3. 11 - месец почетка приказивања (у овом случају новембар)
  4. 19 - почетни дан приказивања
  5. 25 - завршни дан приказивања

Дакле овај шаблон приказује Белорусију као изабрани чланак у периоду 19.11. - 25.11. укључујући оба ова датума. Битно је пазити да се не десе преклапања датума. Више информација се може видети на страници шаблона ИЧ.

Важно: Након што додате чланак за приказивање на главној страни, отидите на страну за разговор о чланку и ажурирајте (или додајте, ако већ није тамо) шаблон {{добар}}. Овај шаблон би требало да приказује све датуме појављивања на насловној страни.

Измена[уреди извор]

Када сте се упознали са начином рада ових шаблона, можете погледати код овог шаблона и по потреби извршити жељене измене.

Уколико желите да измените неки од шаблона који се користе за приказ чланака, то можете урадити у шаблону са именом „Шаблон:ИЧ-<име чланка>“. На пример, за Белорусију то је Шаблон:ИЧ-Белорусија. Категорија са свим овим шаблонима се зове Шаблони за ИЧ.


Архива[уреди извор]

Овде можете наћи архиву чланака који су били приказивани на овом шаблону: