Пређи на садржај

Корисник:Jana835/песак

С Википедије, слободне енциклопедије

Поњо на литици[уреди | уреди извор]

Овај артикал је о јапанском анимираном филму.

Датотека:Поњо.png
‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ Постер филма Поњо
Поњо на литици
Датотека:Узета са сајта FilmArtGallery
Филмски постер
Жанрдечији фим
ТворацХајао Мијазаки
РежијаХајао Мијазаки
СценариоАтуши Окуи
ПродуцентТошио Сузуки
Главне улогеТомоко Јамагучи Казушиге Нагашима Јуки Амани Џорџ Токоро Јуриа Нара Хироки Дои Руми Хигари Акико Јано Казуко Јошијуки Томоко Нараока
МузикаЏо Хисаши
Графичка обрадаТакеши Сејама
Продуцентска
кућа
Студио Гхибли
ДистрибутерТохо
Година2008.
Трајање101 минута
ЗемљаЈапан
Језикјапански
Буџет¥3.4 biliona (долара34 miliona)

Поњо [1] [2]је Јапански анимирани филм који је написао и режирао Хаjaо Мијазаки.Анимирао га је Студио Гхибли ,а дистрибуирао га је Тохо. То је осми филм који је Mијазаки режирао за Студио Гхибли и уједно његов десети филм .Филм приповеда о авантурама Поњо-а, златне рибице која одлучује да побегне из океана. На њеном путу јој помаже петогодишњи дечак по имену Сосуке, који је проналази након што је испала на обалу, заробљена у стакленој тегли. Како њихово пријатељство расте, Поњо изражава жељу да постане људска девојчица.

Филм је првобитно објављен у Јапану 19. јула 2008. Био је велики комерцијални успех, зарадио је преко 204 милиона долара широм света и постао осми аниме филм свих времена. Добио је похвале за своје узбудљиве теме, визуелни дизајн и истовремено привлачност према малој деци и целој публици.

Филмски заплет[уреди | уреди извор]

Фуџимото, чаробњак који је некада био човек, живи у океану са својом ћерком Брунхилдом и њеним бројним сестрама, рибицама са људским лицима. Током излета у подморници, Брунхилде се искрада. Након тога бива заробљена у стакленој посуди и испливава на обалу рибарског града, где је проналази петогодишњи дечак Сосуке. Он јој даје име Поњо и обећава јој да ће је заштитити.

Фуџимото, мислећи да је Брунхилде киднапована, шаље таласне духове да је врате, остављајући Сосукеа сломљеног срца. Поњо жели да постане човек и почиње да се трансформише захваљујући Сосукеовој крви. Фуџимото је враћа у рибљи облик и зове своју супругу, Гран Мамаре. Уз помоћ сестара, Поњо поново користи магију да постане човек, што узрокује цунами. Враћа се Сосукеу, који је одушевљен, а његова мајка Лиза јој дозвољава да остане.

Гран Мамаре стиже и уверева Фуџимота да ако Сосуке положи тест, Поњо ће моћи да живи као човек. Следећег дана, Сосуке и Поњо откривају да је њихова околина прекривена водом и крећу у потрагу за Лизом, користећи магијом увећан чамац. Поњо се касније враћа у рибљи облик, а Фуџимото их проналази и води у старачки дом где се састају са Гран Мамаре.

Она пита Сосукеа да ли ће волети Поњо без обзира на њен облик, а он потврђује. Поњо се одриче својих магичних моћи да би постала човек. Након што је Сосуке пољуби, трансформација је завршена и равнотежа природе је обновљена. Фуџимото прихвата избор своје ћерке, а Поњо и Сосуке радосно настављају свој живот заједно.

Глумци филма[уреди | уреди извор]

Име карактера Јапански гласовни глумац[3] Енглески гласовни глумац[4]
Поњо (ポニョ) Јури Нара Ноах Сајрус
Сōсуке (宗介) Хироки Дои Франки Јонас
Лиса (リサ, Риса) Томоко Jaмагучи Тина Феј
Коичи (耕一) Казушиге Нагасхима Мат Дејмон
Гран Мамаре (グランマンマーレ) Jуки Амами Кејт Бланчет
Фујимото (フジモト) Георге Токоро Лиам Неесон
Сестре од Поњоа Акико Јано
Токи (トキ) Казуко Јошијуки Клорис Личмен
Јошие (ヨシエ) Томоко Нараока Бeти Baјт
Кумико (クミコ) Еми Хираока Лили Томлин

Продукција[уреди | уреди извор]

Развој[уреди | уреди извор]

Град Томоноура који је инспирисао сцене за Поњоа

Хајао Мијазаки, инспирисан продуцентом Тошијем Сузукијем да креира филм за децу, почео је да развија „Поњо” након успеха „Покретног дворац” (2004)[5]. Инспирисан боравком у приморском граду Томоноура, Мијазаки се ослањао на окружење из стварног света и дела Нацуме Сосекија, посебно „Капија“[5], за идеје о лику и окружењу. У овом периоду појавио се концепт олујног мора и стварање лика Поњоа [6].

Посета Тејт Бритаин и слика „Офелија” Џона Еверета Милеа подстакли су Мијазакија да створи стил анимације Студија Гхибли. У сарадњи са Кацујом Кондоом, која је радила на филму „Хоусе Хунтинг“, одлучили су се за традиционални приступ анимацији за „Поњо“, наглашавајући чврсте, једноставне линије и анимацију кадар по кадар, чак и за сложене сцене као што су Једрењаци.

Продукција је почела у мају 2006, са Кондоом као супервизором анимације. Утицаји из опере Рихарда Вагнера „Дие Валкуре[7]су очигледни у Поњовом рођеном имену, Брунхилде, и музици.Што се тиче анимације Мијазаки је хтео да бродови буду кадар по кадар [5],за разлику од његовог претходног филма Принцеза Мононоке [5]. Лик Сосуке је заснован на Мијазакијевом сину, Гору Мијазаки[8]. Иако је Мијазаки желео да направи наставак „Поњоа“, Тошио Сузуки га је убедио да уместо тога направи „Ветар се диже[9].

Музика[уреди | уреди извор]

Поњова истоимена тематска песма, "Поњо на литици", објављена је уочи филма 5. децембра 2007. године,коју изводе Фујиоке Фујимакија (дуо који чине Такааки Фујиока и Наоиа Фујимаки који су познати по свом андерграунд бенду Марицханс из 1970-их ) и осмогодишња Нозоми Охаши. Ушао је у првих 100 на Орицон Викли Цхартс 14. јула, затим се попео на 24 место 21. јула, затим на 6. место 28. јула, а након објављивања филма заузео је 3. место 4. августа[10]. До краја 2008. био је рангиран као 14. најпродаванији сингл на Орицон Годишњој листи. Охасхи је такође била најмлађа учесница 59. НХК Кохаку Ута Гассен, која је са 11 година срушила рекорд Цутеове Маи Хагиваре. Након тога, Охаши је објавила да се њен бенд са Фујиока Фујимаки распушта[11].

Јонас и Сајрус су снимили поп верзију теме преведену на енглески како би се повезали са енглеским издањем филма. Тема се игра у другој половини завршних шпица енглеске верзије .[12]

Мијазакијев стални сарадник Џо Хисаиши је компоновао песме за Поњо. Албум је објављен на компакт диску у Јапану од стране Токума Јапан Комуникације[13],у Јужној Кореји од стране Пони Канјон Кореа и широм Европе од немачке издавачке куће Колосеум[14], добио је велику штампу на Западу , укључујући позитивне критике [15][16].

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Јапан[уреди | уреди извор]

Филм је објавио Тохо 19. јула 2008. у биоскопима широм Јапана на 481 екран — што је рекорд за домаћи филм[17][18][19][20]. Зарадио је 10 милијарди јена (91 милион долара) у првом месецу објављивања[21], и укупно 15,0 милијарди јена (153,1 милион долара) од 9. новембра 2008. године[22][23].Токио Аниме Фаир изабрао је Поњо-а за анимацију 2008. године, како је откривено у саопштењу за јавност Аниме Вести Нетворк-а.Филм је објављен на ВХС и ДВД-у од стране Валт Дизни Студија Кућног Ентертаинмента 3. јула 2009. и на Блу-реју 8. децембра 2009[24]. године.Поњо је био последњи филм Студија Гхибли и последњи аниме у целини који је објављен на ВХС-у, и први филм Студија Гхибли који је објављен на Блу-реју.[25]

Интернационално[уреди | уреди извор]

Поњо је пуштен у САД и Канади 14. августа 2009. од стране Валт Дизни Слика и Кенеди/Маршал Компаније, отварајући широко издање у 927 биоскопа широм Америке, што је далеко најшире издање за филм Студија Гхибли икада у САД, у поређењу са другим Мијазакијевим филмовима (Зачарани град је отворен у 26 биоскопа, Покретни дворац отворен је у 36 биоскопа, а Принцеза Мононоке је отворена у 38 биоскопа)[26].Енглеску синхронизацију филма режирали су Јохн Лассетер, Бред Левис и Петер Сохн из Пиксара, а продуцирали Франк Марсхалл, Хајао Мијазаки, Јохн Ласетер, Стеве Алперт и Кетхлен Кеннеди . Енглески сценарио је написала Мелиса Матисон.[27][28]

У јулу 2009. било је више предпројекција филма у Калифорнији. Мијазаки је држао говор на Калифорнијском универзитету у Берклију и на Комик-Кон-у у Сан Дијегу[29].

Валт Дизни Студио Хоме Ентертаинмент објавио је филм на ДВД-у и Блу-рају 2. марта 2010. године[30][31]. ГКИДС је поново издао филм на Блу-рај и ДВД-у 17. октобра 2017, у складу са новим уговором са Студиом Гхибли[32].

Поњо је пуштен у југоисточној Азији 1. јануара 2009. године.[33]Филм је поново објављен од 25. до 28. марта 2018. године, поводом 10. годишњице[34].

Рецепција филма и признања[уреди | уреди извор]

Критички одговор[уреди | уреди извор]

Поњо има око 174 критика на сајту Буђави Парадајз од којих је 91% позитивно, са просечном оценом 7,6/10. Критике на веб страници кажу: „Иако није Мијазакијев најбољи филм, Поњо је визуелно запањујућа бајка која је слатко поетична за децу и Мијазакијеве фанове свих узраста[35].“На Метакритиксу, филм има просечну оцену од 86 од 100, на основу 29 рецензија, што указује на „универзално признање“[36].

Јапан Тајмс је дао филму четири од пет звездица, похвалио његове једноставне тематске елементе и визуелну шему и упоредио филм са Мијазакијевом класичном анимацијом Мој комшија Тоторо[37].

Аниме Дајет је навео квалитет превода, истичући: „Прича и срж филма су пренети више него адекватно кроз професионалну синхронизацију и то није стало на путу чистом одушевљењу и радости које је Мијазаки желео да пренесе.“ Наводећи „мале проблеме са темпом“, Поњу је дао оцену од 88%[38].

Критичари на Међународном филмском фестивалу у Венецији су углавном имали високе похвале[39][40].Венди Иде из Тајмса је рекла да је Поњо „хаотичан и бујан као прича коју прича хиперактивно дете“, и дала му 4 звездице од 5.[41] Роџер Еберт из Чикаго Сунце Тајмса дао је филму четири од четири звездице, рекавши да „Постоји реч која може да опише Поњоа, а та реч је магична. "[42]

Награде[уреди | уреди извор]

Филм је друго место на Дентсуовој листи „Хит производа из 2008. у Јапану“, после Ви конзоле[43].

Поњо је био учесник на шестдесетом међународног филмског фестивала у Венецији.[44] Добио је посебно признање на Болоњском фестивалу, због „високог уметничког и експресивног квалитета анимације који може да да форму дивној машти светског мајстора кинематографије“.[45]

Године 2009. Поњо је освојио пет награда на 8. годишњој Токио Аниме Награде. Награде су укључивале "Аниме године" и "Најбољи домаћи играни филм". Мијазаки је добио награду за најбољу режију и најбољу оригиналну причу, а Нобору Јошида награду за најбољу уметничку режију.[46]

Филм је освојио награде за анимацију године и изузетна музичка достигнућа на 32.награди Јапанске академије.[47]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „"Ponyo on the Cliff by the Sea". (Саопштење). 2008. Архивирано из оригинала 22. јануара 2019. Приступљено 22. јануара 2019. 
  2. ^ „"Encore Films "PONYO ON THE CLIFF BY THE SEA". Архивирано из оригинала 23. јануара 2019. Приступљено 22. јануара 2019. 
  3. ^ „映画「崖の上のポニョ」公式サイト - 作品のクレジット”. (на јапанском). Студио Гхибли. Архивирано из оригинала 19. јануара 2016. Приступљено 10. 3. 2024 . 
  4. ^ „"Ponyo". Walt Disney Studios Home Entertainment.”. Архивирано из оригинала 2. јуна 2009. Приступљено 10. 3. 2024. 
  5. ^ а б в г „Ghibli 2009,”. p. 16. 
  6. ^ „"Comic-Con '09: Capone Chats With The Mighty Hayao Miyazaki about his Latest, PONYO!!". Ain't It Cool News.”. из оригинала 5. августа 2009. Приступљено 3. 8. 2009. 
  7. ^ „崖の上のポニョ公式サイト キーワード”. (на јапанском). Студио Гхибли. Архивирано из оригинала 01. 01. 2016. Приступљено 21. 07. 2008 . 
  8. ^ „Архивирано из оригинала 6. децембра 2008. Приступљено 20. 5. 2010.”. 
  9. ^ „"Producer: Miyazaki Wanted to Make 'Ponyo on the Cliff by the Sea II' Instead of The Wind Rises". Anime News Network.”. 1. 3. 2014. Архивирано из оригинала 20. 12. 2015. Преузето 02. 03. 2014. 
  10. ^ „ポニョ主題歌、ジブリ曲で歴代最高3位&「ツトム君」以来約32年ぶり快挙”. (на јапанском). Орицон. Архивирано из оригинала 6. децембра 2008. Приступљено 3. 8. 2008 . 
  11. ^ „"Nozomi Ōhashi shines as little star of 59th Red and White Singing Contest". Јапан Тодаи. Архивирано из оригинала 5. јуна 2011. Приступљено 15. 1. 2009. 
  12. ^ „"Noah Cyrus, Frankie Jonas - Ponyo on the Cliff by the Sea Album Reviews, Songs & More". из оригинала 17. јула 2023, преузето 17. јула 2023. 
  13. ^ „Movie Music UK: Ponyo on the Cliff".”. 16. август 2008. Архивирано из оригинала 6. фебруара 2011. Приступљено 19. 10. 2010. 
  14. ^ „"Ponyo on the Cliff by the Sea CAS 8508.2". Колосеум Мјузик Ентертаинмент. 2. 2. 2009. Архивирано из оригинала 18. 07. 2011. Приступљено 04. 08. 2010. 
  15. ^ „"Ponyo on the Cliff by the Sea OST (Korea Version)".”. Архивирано из оригинала 8. октобра 2012. Приступљено 4. 8. 2010. 
  16. ^ „"Ponyo on the Cliff by the Sea".”. Филмтракс. 22. јул 2008. Архивирано из оригинала 05. 03. 2010. Приступљено 20. 5. 2010. 
  17. ^ „"Animator Miyazaki's new film hits screens in Japan". Архивирано из оригинала 1. августа 2008. Приступљено 19. 7. 2008 . 
  18. ^ „"'Ponyo' a taste of magic". Дејли Иомиури Онлине. Архивирано из оригинала 30. 5. 2012. Приступљено 19. 07. 2008 . 
  19. ^ „"『崖の上のポニョ』"千尋超え"目指し順風な船出". Вапајети Јапан. Архивирано из оригинала 7. септембра 2008. Приступљено 21. 7. 2008 . 
  20. ^ „"Ponyo" opening leaves room for debate".”. Варајети Азија. Архивирано из оригинала 26. јула 2008. Приступљено 22. 7. 2008 . 
  21. ^ „「崖の上のポニョ」観客動員、41日間で1000万人突破”. (на јапанском). Јомиури Онлине. Архивирано из оригинала 5. септембра 2008. Приступљено 15. 11. 2015. 
  22. ^ „"boxofficemojo". Архивирано из оригинала 7. јуна 2011. Приступљено 20. 5. 2010. 
  23. ^ „"'Ponyo on the Cliff by the Sea' brings in 15 billion yen during opening weekend". Јапан Вести Преглед. Архивирано из оригинала на датум 28. 07. 2008 . 
  24. ^ „"スタジオジブリNEWリリースラインナップ". Ново издање Студио Гхибли]. Дизни. Архивирано из оригинала 15. августа 2010. Приступљено 4. априла 2024. 
  25. ^ „"Ponyo BD to ship in Japan with English subs on December 8",Anime News Network”. 31. август 2009. Архивирано из оригинала 26. фебруара 2023. Приступљено 4. 4. 2024. 
  26. ^ „"Miyazaki's Ponyo Brings in US$1.2 Million on Friday". Аниме Вести Нетворк. 15. 8. 2009. Архивирано из оригинала 17. 08. 2009. Приступљено 15. 08. 2009. 
  27. ^ „"Ponyo Dated for August 14 in U.S. Theaters".”. Гхибли'с. 24. 3. 2009. Архивирано из оригинала 27. 3. 2009. Приступљено 25. 3. 2009. 
  28. ^ „"Disney picks up Ponyo for an August Release".”. Архивирано из оригинала 09. 10. 2012. Приступљено 28. 07. 2011. 
  29. ^ „. "Hayao Miyazaki, Anime Master, to Visit San Diego Comic-Con - NYTimes.com". Нју Јорк Тајмс. Архивирано из оригинала 29. 01. 2014. Преузето. 
  30. ^ „"Ponyo Blu-ray Review". Бурк, Крис (6. март 2010).ИГН. Архивирано из оригинала 17. јула 2023. Приступљено 17. јула 2023. 
  31. ^ „"Ponyo Brings the Magic of Miyazaki to DVD and Blu-ray on March 2nd". 10. децембар 2009. Архивирано из оригинала 17. јула 2023. Приступљено 17. јула 2023. 
  32. ^ „"Gkids, Studio Ghibli Ink Home Entertainment Deal". The Hollywood Reporter. Archived”. из оригинала 3. 8. 2017. Приступљено 03. 08. 2017 . 
  33. ^ „"Encore Films "PONYO ON THE CLIFF BY THE SEA". Архивирано из оригинала 23. јануара 2019. Приступљено 22. јануара 2019. 
  34. ^ „"Ponyo to Kickoff Studio Ghibli Fest 2018",Bandai Namco Entertainment Inc.”. из оригинала 15. јула 2023. Приступљено 15. јула 2023. 
  35. ^ „"Ponyo (2009)". Rotten Tomatoes”. из оригинала 20. октобра 2023. Приступљено 25. октобра 2023. 
  36. ^ „"Ponyo". Metacritic.”. Архивирано из оригинала 1. јула 2010. Приступљено 1. априла 2022. 
  37. ^ „"It's kids' play for anime king".”. Јапан Тајмс. 11. јул 2008. Архивирано из оригинала 07. 09. 2011. Приступљено 28. 07. 2008.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |date= (помоћ)
  38. ^ „"Review: Ponyo Dub, 88%". Аниме Дијета. 27. јул 2009. Архивирано из оригинала 12. 6. 2010. Приступљено 18. 08. 2009. 
  39. ^ „"Ponyo on Cliff by the sea - Recensioni dalla Critica - Trovacinema - Repubblica". La Repubblica (на италијанском). Архивирано из оригинала 12. септембра 2008. Приступљено 4. 9. 2008 . 
  40. ^ „"65ª Mostra internazionale del Cinema". Архивирано из оригинала 8. септембра 2008. Приступљено 4. 9. 2008. 
  41. ^ „"Ponyo On The Cliff By The Sea".”. Vendi Ide Tajms. Лондон. Архивирано из оригинала 16. јуна 2011. Приступљено 1. 9. 2008 . 
  42. ^ „"Miyazaki's magical friendship: A little boy and a goldfish". Chicago Sun-Times. Archived”. из оригинала 6. маја 2022. Приступљено 1. априла 2022. Роџер Елберт. 
  43. ^ „"This year's Big in Japan: consumers rank 2008's attention-grabbing products". Архивирано из оригинала 6. децембра 2008. Приступљено 15. 11. 2015. 
  44. ^ „David Gritten Published: 12:01AM BST August 31, 2008 (August 31, 2008)”. Лондон: телеграф. Архивирано из оригинала 2. септембра 2008. Приступљено 20. 5. 2010. 
  45. ^ „"Future Film Festival Digital Award at 65th Venice Film Festival". Фестивал будућег филма. Архивирано из оригинала 3. маја 2009. Приступљено 14. 10. 2008. 
  46. ^ „'Ponyo' tops anime awards”. Шилинг, Марк, Варајети (20. фебруар 2009.). 
  47. ^ „"Ponyo, DMC Won Japan Academy Awards on Friday".”. 23. 2. 2009. Архивирано из оригинала 19. 1. 2016. Приступљено 17. 07. 2009. 

Спољни линкови[уреди | уреди извор]