Разговор:Држава Палестина — разлика између измена

Садржај странице није подржан на другим језицима
С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
ImStevan преместио је страницу Разговор:Држава Палестина на Разговор:Палестина
ознака: ново преусмерење
Ред 1: Ред 1:
{{страница за разговор}}
#Преусмери [[Разговор:Палестина]]
== „Пуна“ држава ==

Из текста се стиче утисак да је Палестина од јуче постала држава равна свим другим и призната. Ипак то није тако. Не треба заборавити да је Савјет безбједности ОУН претходно одбио захтјев да буде пуноправни члан ОУН (што је пуно признање), па су ови ишли на варијанту да Генерална скупштина ОУН (чије резолуције нису правно обавезујуће) по неком свом овлашћењу додијели Палестину статус државе нечланице (чини ми се да су тако медији пренијели тај статус). Треба напоменути то, овако се стиче лажни утисак. --[[Корисник:Жељко Тодоровић|Жељко Тодоровић]] ([[Разговор са корисником:Жељко Тодоровић|разговор]]) 11:26, 1. децембар 2012. (CET) с. р.
:Поента је да одлука генералне скупштине УН значи међународно признање Палестине као државе, што значи да је Палестина сада права држава и де јуре и де факто, јер је и призната као држава а има и потпуну контролу над једним делом своје територије (Појасом Газе). Други део Палестине (Западна Обала) је и даље под окупацијом Израела, али Појас Газе је дефинитивно подручје потпуно суверене палестинске државе (а Газа је била фактички независна још од завршетка израелске окупације 2004. године). [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 11:39, 1. децембар 2012. (CET)
::Слажем се са Жељком. Ако си већ писао чланак, могао си мало погледати ен вики, гдје је то много љепше и детаљније објашљено. Ако се нешто не промијени у овом чланку, оспорићу му неутралност и тачност.--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 11:52, 1. децембар 2012. (CET)
:::Па не бих баш да гледам ен вики, јер тамо чланке пишу свакакви националисти са политичком агендом. Ако имаш неки извор (а да није ен википедија) који тврди да признање од стране генералне скупштине УН-а "није право признање", онда молим те покажи такав извор овде (а било би лепо да тај извор не буду ни изјаве израелских или америчких политичара). [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 11:54, 1. децембар 2012. (CET)

Да видимо шта пише у уводу нашег чланка:

{{цитат|Палестина је '''држава''' на Блиском Истоку. Проглашена је у егзилу 15. новембра 1988. године '''да би као суверена држава била призната од стране Генералне скупштине Уједињених Нација 29. новембра 2012. године.'''}}

А сада да видимо шта пише у референци (која иначе води на сајт генератора вијести, умјесто директно на извор)

{{цитат|Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je dvotrećinskom većinom '''unapređenje palestinskog statusa od entiteta posmatrača u državu posmatrača nečlanicu.'''}}

Дакле, ово је класични случај погрешног референцирања, јер нигдје не пише да је Палестина „призната као суверена држава од стране Генералне скупштине Уједињених Нација“. Можда да обновиш градиво из предмета [[ВП:БОИ]].--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 12:03, 1. децембар 2012. (CET)

:Па сад, без обзира шта сам претходно написао, за то сам користио чланак на ен википедији, где стоји ово: "This changed on 29 November 2012 when the UN General Assembly passed resolution 67/19 by a vote 138 in favor to 9 against (with 41 abstentions),[17] changing Palestine's "entity" status to "non-member state" and implicitly recognizing its sovereignty." Извор за чланак на ен Википедији је следећи: http://www.reuters.com/article/2012/11/29/us-palestinians-statehood-idUSBRE8AR0EG20121129 Убацићу ту референцу у наш чланак и проблем је решен, зар не? [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 12:13, 1. децембар 2012. (CET)
::Па не баш. Ројтерс каже да је тим потезом Генерална скупштина имплицитно или [[de facto]] признала суверенитет Палестине (дакле не и [[de iure]]). Биће најбоље да се држиш онога што пише у референци.--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 12:23, 1. децембар 2012. (CET)
:::Види, пре писања овог чланка сам прочитао више извора и то што пише у чланку је оно што се из свих тих извора може прочитати и закључити. Погледај на пример ово: http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:408291-Palestinska-drzavnost-sve-bliza-realnosti (ту стоји да је генерална скупштина изгласала "унапређење палестинског статуса од ентитета посматрача у државу посматрача"). Значи, све до сада је Палестина била "ентитет", а сада је призната као држава, а пошто је "држава посматрач" у УН-у то значи да је и суверена држава, јер државе које нису суверене не могу бити посматрачи у УН-у (посматрачи у УН-у нису на пример америчка држава Флорида или немачка држава Баварска јер нису суверене државе иако су државе). Стварно не видим шта је спорно у овим изворима и у чланку. Ево, нађи ти неке изворе где детаљније пише у какву је то државу унапређен статус Палестине. [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 12:44, 1. децембар 2012. (CET)

И ево још цитата одавде: http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:408291-Palestinska-drzavnost-sve-bliza-realnosti

*"Izraelski premijer Benjamin Natanijahu ocenio je, s druge strane, da priznanje palestinske državnosti u UN neće doprineti ostvarenju cilja Palestinaca da imaju svoju domovinu."

*"Do sada su Palestinu priznale 132 zemlje članice UN, a podršku Palestincima za status sličan Vatikanu u GS UN, osim Kine i Rusije, daju Indija, Francuska, Španija, Danska, Austrija, Norveška, Švajcarska. Glasovi u EU su podeljeni, dok se protive SAD, Kanada i Izrael."

*"Izraelski premijer je rekao da Palestinci neće imati državu dok ne priznaju Izrael kao jevrejsku domovinu i smatra da se mir može postići samo pregovorima, a ne unilateralnim potezima."

*"Osvrćući se na veliku podršku sveta palestinskom zahtevu, Netanijahu tvrdi da on „neće izmeniti ništa na terenu, neće približiti, već udaljiti osnivanje palestinske države“"

Дакле, шта су закључци? Палестина сада има статус какав има и Ватикан (призната суверена држава која није чланица УН-а већ само посматрач). Премијер Израела је такође оценио да ово означава "признање палестинске државности у УН-у", а то што он тврди да ово неће "ништа променити на терену" никако није негација признања палестинског суверенитета од стране УН-а. Пошто Израел држи један део Палестине под окупацијом а други под блокадом, јасно је да пун суверенитет Палестине "на терену" зависи од воље Израела, али међународно признање палестинске државности и суверенитета је сада готова ствар. [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 13:01, 1. децембар 2012. (CET)

Генерална скупштина није ниједним закључком, одлуком или резолуцијом експлицитно признала суверенитет Палестине. Она то и не може да уради, јер би тиме морала да призна и границе те суверене државе, а границе су у великој мјери спорне. Једини облик експлицитног признања би било пуноправно чланство у УН. Твоји аргументи су класично оригинално истраживање.

Велики дио овог чланка се поклапа са чланком [[Палестинска Народна Самоуправа]].--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 13:33, 1. децембар 2012. (CET)

:Ни Ватикан није пуноправни члан, па не можемо рећи да није суверена држава. Само чланство није једина потврда суверенитета, јер нпр. Швајцарска дуго није била члан, па није довољно рећи да није била суверена држава због тога. Територије које су део већ признате државе су друга прича, а Израел је у УН признат без територије Палестине, а сада смо видели да је и Палестина држава посматрач, дакле готово исти статус као Ватикан. --[[Корисник:Aca Srbin|Аца Србин]] ([[Разговор са корисником:Aca Srbin|разговор]]) 13:38, 1. децембар 2012. (CET)

== Предлог увода ==
Мој предлог увода:

{{цитат|'''Палестина''' (званично '''Држава Палестина''') је проглашена држава на Блиском Истоку. Проглашена је у егзилу 15. новембра 1988. године. Палестина у Уједињеним Нацијама има статус државе посматрача нечланице, а као суверену државу до сада су је признале 132 чланице УН.}}

Чланак такође треба преименовати у Држава Палестина јер је то званични назив.--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 13:27, 1. децембар 2012. (CET)
:Заборавио си да се државе не именују овдје званичним именом, већ географски, описно. --[[Корисник:Жељко Тодоровић|Жељко Тодоровић]] ([[Разговор са корисником:Жељко Тодоровић|разговор]]) 13:34, 1. децембар 2012. (CET) с. р.
::Не знам, по мени је боље '''Држава Палестина''' него '''Палестина (држава)''', али нећу инсистирати на преименовању. Ниси се изјаснио о предлогу увода?--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 13:41, 1. децембар 2012. (CET)
:::Ne slažem se sa opisom "proglašena država". Kao što sam već rekao, Palestina ima potpunu kontrolu nad Pojasom Gaze, što znači da je mnogo više od nečega što je samo proglašeno. [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 16:10, 1. децембар 2012. (CET)
::::Шта кажеш на ''де факто држава''? Или можда ''делимично призната држава''?--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 16:42, 1. децембар 2012. (CET)
:::::А да буде само ''држава''? Мада се могу сложити и са ''делимично призната држава''. [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 17:02, 1. децембар 2012. (CET)

Палестина и јесте делимично међународно призната држава и тако и треба да стоји у уводу, као што стоји и за неке остале државе са делимичним признањем - Косово, Абхазија итд. Мислим да би ову вишезначну [[Палестина]] требало пребацити на [[Палестина (вишезначна одредница)]], а да наслов Палестина директно води на државу као што је то случај са свим таквим међународно-правним ентитетима. --[[Корисник:НиколаБ|НиколаБ]] ([[Разговор са корисником:НиколаБ|разговор]]) 17:13, 1. децембар 2012. (CET)

Онда се слажете са овим уводом?

{{цитат|'''Палестина''' (званично '''Држава Палестина''') је делимично призната држава на Блиском Истоку. Проглашена је у егзилу 15. новембра 1988. године. Палестина у Уједињеним Нацијама има статус државе посматрача нечланице, а као суверену државу до сада су је признале 132 чланице УН.}}
--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 17:15, 1. децембар 2012. (CET)

:Код овог самопроглашења ја бих додао још да се то десило у Алжиру од стране ПЛО и Националног већа, а да је овим гласањем сада у УН у ствари добила и међународно-правни легитимитет --[[Корисник:НиколаБ|НиколаБ]] ([[Разговор са корисником:НиколаБ|разговор]]) 17:23, 1. децембар 2012. (CET)
::Може се убацити и то. Можеш ли формулисати предлог, па да се усагласимо и усвојимо нови увод?--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 17:26, 1. децембар 2012. (CET)

''Палестина (званично '''Држава Палестина''') је делимично призната држава на Блиском Истоку. Службено је настала унилатералним усвајањем декларације о независности коју су 15. новембра 1988. у егзилу у Алжиру донеле Палестинска ослободилачка организација и Национално веће Палестине. Међународно-правни статус признат јој је у новембру 2012. након гласања у Генералној скупштини УН, када је Палестини додељен статус државе посматрача у Уједињеним Нацијама (са 138 гласова за, 9 против и 41 суздржани).'' Ја бих то овако некако формулисао у уводу --[[Корисник:НиколаБ|НиколаБ]] ([[Разговор са корисником:НиколаБ|разговор]]) 17:49, 1. децембар 2012. (CET)

::Ја се слажем са оба предлога увода. [[Корисник:PANONIAN|<font color="blue">'''PANONIAN'''</font>]] [[Разговор са корисником:PANONIAN|<font color="red">'''(разговор)'''</font>]] 17:54, 1. децембар 2012. (CET)
:::Слажем се и већ сам замијенио увод.--''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;"> в и н д</span>]]</font>'' 18:11, 1. децембар 2012. (CET)

== Име ==

Чланак '''[[Палестина (држава)]]''' требало би преименовати у '''Држава Палестина''', то је званичан назив државе ..боље је „Држава Палестина“ него „Палестина (држава)“ -- [[Корисник:MilanKovacevic|MilanKovacevic]] ([[Разговор са корисником:MilanKovacevic|разговор]]) 00:17, 28. јануар 2016. (CET)

== Наслов ==
Покрећем расправу о преименовању чланка у [[Палестина]], док би његов садржај прешао на [[Палестина (вишезначна одредница)]]. Као актуелна држава, Палестина полаже право на скраћено име без заграда или било каквих додатака, као и чињеницу да је као такву признаје више од половине држава чланица УН (међу којима и Србија), чији је и члан-посматрач. — [[Корисник:‎Ruach Chayim|‎רוח חיים]] ([[Разговор са корисником:Ruach Chayim|разговор]]) 17:10, 20. јул 2023. (CEST)

:Слажем се. [[ВП:ИМЕ]] каже да је први принцип препознатљивост:
:: ''Наслов чланка мора да буде препознатљиво име теме, тако да и лаик (нестручњак) за ту област може да пронађе страницу. Препознатљив наслов је онај који се најчешће користи у поузданим изворима на српском језику.''
:У нашем језику, кад неко каже ”Палестина”, то се односи на овај чланак, не на историјску област у време Турака и Британаца.
:Узгред буди речено, исти принцип за који се залажем код Тајвана.
:— '''[[Корисник:Ђидо|<span style="color:OliveDrab;">Ђидо</span>]]''' (<span style="color:OliveDrab;">[[Разговор са корисником:Ђидо|разговор]]</span>) 18:09, 20. јул 2023. (CEST)

{{коментар}} Од мене подршка за измену — [[Корисник:ImStevan|<font color="#3941ad" face="Franklin Gothic Medium">IмSтevan</font>]] [[Разговор са корисником:ImStevan|<sup><small><font color="#3941ad" face="Franklin Gothic Medium">разговор</font></small></sup>]] 20:15, 20. јул 2023. (CEST)

:Каква неупућеност, и каква самовоља... Страшно! Уосталом, википедија бити демократија! <span style="font-family:Century Gothic;text-shadow:1px 1px 3px #999;">[[User:CarRadovan|<span style="color:black;">'''Радован'''</span>]] [[User talk:CarRadovan|<span style="color:red;">⁂</span>]]</span> 23:16, 1. август 2023. (CEST)

Верзија на датум 1. август 2023. у 23:16

„Пуна“ држава

Из текста се стиче утисак да је Палестина од јуче постала држава равна свим другим и призната. Ипак то није тако. Не треба заборавити да је Савјет безбједности ОУН претходно одбио захтјев да буде пуноправни члан ОУН (што је пуно признање), па су ови ишли на варијанту да Генерална скупштина ОУН (чије резолуције нису правно обавезујуће) по неком свом овлашћењу додијели Палестину статус државе нечланице (чини ми се да су тако медији пренијели тај статус). Треба напоменути то, овако се стиче лажни утисак. --Жељко Тодоровић (разговор) 11:26, 1. децембар 2012. (CET) с. р.[одговори]

Поента је да одлука генералне скупштине УН значи међународно признање Палестине као државе, што значи да је Палестина сада права држава и де јуре и де факто, јер је и призната као држава а има и потпуну контролу над једним делом своје територије (Појасом Газе). Други део Палестине (Западна Обала) је и даље под окупацијом Израела, али Појас Газе је дефинитивно подручје потпуно суверене палестинске државе (а Газа је била фактички независна још од завршетка израелске окупације 2004. године). PANONIAN (разговор) 11:39, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Слажем се са Жељком. Ако си већ писао чланак, могао си мало погледати ен вики, гдје је то много љепше и детаљније објашљено. Ако се нешто не промијени у овом чланку, оспорићу му неутралност и тачност.--В и к и в и н д 11:52, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Па не бих баш да гледам ен вики, јер тамо чланке пишу свакакви националисти са политичком агендом. Ако имаш неки извор (а да није ен википедија) који тврди да признање од стране генералне скупштине УН-а "није право признање", онда молим те покажи такав извор овде (а било би лепо да тај извор не буду ни изјаве израелских или америчких политичара). PANONIAN (разговор) 11:54, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Да видимо шта пише у уводу нашег чланка:

Палестина је држава на Блиском Истоку. Проглашена је у егзилу 15. новембра 1988. године да би као суверена држава била призната од стране Генералне скупштине Уједињених Нација 29. новембра 2012. године.

А сада да видимо шта пише у референци (која иначе води на сајт генератора вијести, умјесто директно на извор)

Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je dvotrećinskom većinom unapređenje palestinskog statusa od entiteta posmatrača u državu posmatrača nečlanicu.

Дакле, ово је класични случај погрешног референцирања, јер нигдје не пише да је Палестина „призната као суверена држава од стране Генералне скупштине Уједињених Нација“. Можда да обновиш градиво из предмета ВП:БОИ.--В и к и в и н д 12:03, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Па сад, без обзира шта сам претходно написао, за то сам користио чланак на ен википедији, где стоји ово: "This changed on 29 November 2012 when the UN General Assembly passed resolution 67/19 by a vote 138 in favor to 9 against (with 41 abstentions),[17] changing Palestine's "entity" status to "non-member state" and implicitly recognizing its sovereignty." Извор за чланак на ен Википедији је следећи: http://www.reuters.com/article/2012/11/29/us-palestinians-statehood-idUSBRE8AR0EG20121129 Убацићу ту референцу у наш чланак и проблем је решен, зар не? PANONIAN (разговор) 12:13, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Па не баш. Ројтерс каже да је тим потезом Генерална скупштина имплицитно или de facto признала суверенитет Палестине (дакле не и de iure). Биће најбоље да се држиш онога што пише у референци.--В и к и в и н д 12:23, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Види, пре писања овог чланка сам прочитао више извора и то што пише у чланку је оно што се из свих тих извора може прочитати и закључити. Погледај на пример ово: http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:408291-Palestinska-drzavnost-sve-bliza-realnosti (ту стоји да је генерална скупштина изгласала "унапређење палестинског статуса од ентитета посматрача у државу посматрача"). Значи, све до сада је Палестина била "ентитет", а сада је призната као држава, а пошто је "држава посматрач" у УН-у то значи да је и суверена држава, јер државе које нису суверене не могу бити посматрачи у УН-у (посматрачи у УН-у нису на пример америчка држава Флорида или немачка држава Баварска јер нису суверене државе иако су државе). Стварно не видим шта је спорно у овим изворима и у чланку. Ево, нађи ти неке изворе где детаљније пише у какву је то државу унапређен статус Палестине. PANONIAN (разговор) 12:44, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

И ево још цитата одавде: http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:408291-Palestinska-drzavnost-sve-bliza-realnosti

  • "Izraelski premijer Benjamin Natanijahu ocenio je, s druge strane, da priznanje palestinske državnosti u UN neće doprineti ostvarenju cilja Palestinaca da imaju svoju domovinu."
  • "Do sada su Palestinu priznale 132 zemlje članice UN, a podršku Palestincima za status sličan Vatikanu u GS UN, osim Kine i Rusije, daju Indija, Francuska, Španija, Danska, Austrija, Norveška, Švajcarska. Glasovi u EU su podeljeni, dok se protive SAD, Kanada i Izrael."
  • "Izraelski premijer je rekao da Palestinci neće imati državu dok ne priznaju Izrael kao jevrejsku domovinu i smatra da se mir može postići samo pregovorima, a ne unilateralnim potezima."
  • "Osvrćući se na veliku podršku sveta palestinskom zahtevu, Netanijahu tvrdi da on „neće izmeniti ništa na terenu, neće približiti, već udaljiti osnivanje palestinske države“"

Дакле, шта су закључци? Палестина сада има статус какав има и Ватикан (призната суверена држава која није чланица УН-а већ само посматрач). Премијер Израела је такође оценио да ово означава "признање палестинске државности у УН-у", а то што он тврди да ово неће "ништа променити на терену" никако није негација признања палестинског суверенитета од стране УН-а. Пошто Израел држи један део Палестине под окупацијом а други под блокадом, јасно је да пун суверенитет Палестине "на терену" зависи од воље Израела, али међународно признање палестинске државности и суверенитета је сада готова ствар. PANONIAN (разговор) 13:01, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Генерална скупштина није ниједним закључком, одлуком или резолуцијом експлицитно признала суверенитет Палестине. Она то и не може да уради, јер би тиме морала да призна и границе те суверене државе, а границе су у великој мјери спорне. Једини облик експлицитног признања би било пуноправно чланство у УН. Твоји аргументи су класично оригинално истраживање.

Велики дио овог чланка се поклапа са чланком Палестинска Народна Самоуправа.--В и к и в и н д 13:33, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Ни Ватикан није пуноправни члан, па не можемо рећи да није суверена држава. Само чланство није једина потврда суверенитета, јер нпр. Швајцарска дуго није била члан, па није довољно рећи да није била суверена држава због тога. Територије које су део већ признате државе су друга прича, а Израел је у УН признат без територије Палестине, а сада смо видели да је и Палестина држава посматрач, дакле готово исти статус као Ватикан. --Аца Србин (разговор) 13:38, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Предлог увода

Мој предлог увода:

Палестина (званично Држава Палестина) је проглашена држава на Блиском Истоку. Проглашена је у егзилу 15. новембра 1988. године. Палестина у Уједињеним Нацијама има статус државе посматрача нечланице, а као суверену државу до сада су је признале 132 чланице УН.

Чланак такође треба преименовати у Држава Палестина јер је то званични назив.--В и к и в и н д 13:27, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Заборавио си да се државе не именују овдје званичним именом, већ географски, описно. --Жељко Тодоровић (разговор) 13:34, 1. децембар 2012. (CET) с. р.[одговори]
Не знам, по мени је боље Држава Палестина него Палестина (држава), али нећу инсистирати на преименовању. Ниси се изјаснио о предлогу увода?--В и к и в и н д 13:41, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Ne slažem se sa opisom "proglašena država". Kao što sam već rekao, Palestina ima potpunu kontrolu nad Pojasom Gaze, što znači da je mnogo više od nečega što je samo proglašeno. PANONIAN (разговор) 16:10, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Шта кажеш на де факто држава? Или можда делимично призната држава?--В и к и в и н д 16:42, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
А да буде само држава? Мада се могу сложити и са делимично призната држава. PANONIAN (разговор) 17:02, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Палестина и јесте делимично међународно призната држава и тако и треба да стоји у уводу, као што стоји и за неке остале државе са делимичним признањем - Косово, Абхазија итд. Мислим да би ову вишезначну Палестина требало пребацити на Палестина (вишезначна одредница), а да наслов Палестина директно води на државу као што је то случај са свим таквим међународно-правним ентитетима. --НиколаБ (разговор) 17:13, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Онда се слажете са овим уводом?

Палестина (званично Држава Палестина) је делимично призната држава на Блиском Истоку. Проглашена је у егзилу 15. новембра 1988. године. Палестина у Уједињеним Нацијама има статус државе посматрача нечланице, а као суверену државу до сада су је признале 132 чланице УН.

--В и к и в и н д 17:15, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Код овог самопроглашења ја бих додао још да се то десило у Алжиру од стране ПЛО и Националног већа, а да је овим гласањем сада у УН у ствари добила и међународно-правни легитимитет --НиколаБ (разговор) 17:23, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Може се убацити и то. Можеш ли формулисати предлог, па да се усагласимо и усвојимо нови увод?--В и к и в и н д 17:26, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Палестина (званично Држава Палестина) је делимично призната држава на Блиском Истоку. Службено је настала унилатералним усвајањем декларације о независности коју су 15. новембра 1988. у егзилу у Алжиру донеле Палестинска ослободилачка организација и Национално веће Палестине. Међународно-правни статус признат јој је у новембру 2012. након гласања у Генералној скупштини УН, када је Палестини додељен статус државе посматрача у Уједињеним Нацијама (са 138 гласова за, 9 против и 41 суздржани). Ја бих то овако некако формулисао у уводу --НиколаБ (разговор) 17:49, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Ја се слажем са оба предлога увода. PANONIAN (разговор) 17:54, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]
Слажем се и већ сам замијенио увод.--В и к и в и н д 18:11, 1. децембар 2012. (CET)[одговори]

Име

Чланак Палестина (држава) требало би преименовати у Држава Палестина, то је званичан назив државе ..боље је „Држава Палестина“ него „Палестина (држава)“ -- MilanKovacevic (разговор) 00:17, 28. јануар 2016. (CET)[одговори]

Наслов

Покрећем расправу о преименовању чланка у Палестина, док би његов садржај прешао на Палестина (вишезначна одредница). Као актуелна држава, Палестина полаже право на скраћено име без заграда или било каквих додатака, као и чињеницу да је као такву признаје више од половине држава чланица УН (међу којима и Србија), чији је и члан-посматрач. — ‎רוח חיים (разговор) 17:10, 20. јул 2023. (CEST)[одговори]

Слажем се. ВП:ИМЕ каже да је први принцип препознатљивост:
Наслов чланка мора да буде препознатљиво име теме, тако да и лаик (нестручњак) за ту област може да пронађе страницу. Препознатљив наслов је онај који се најчешће користи у поузданим изворима на српском језику.
У нашем језику, кад неко каже ”Палестина”, то се односи на овај чланак, не на историјску област у време Турака и Британаца.
Узгред буди речено, исти принцип за који се залажем код Тајвана.
Ђидо (разговор) 18:09, 20. јул 2023. (CEST)[одговори]

 Коментар: Од мене подршка за измену — IмSтevan разговор 20:15, 20. јул 2023. (CEST)[одговори]

Каква неупућеност, и каква самовоља... Страшно! Уосталом, википедија бити демократија! Радован 23:16, 1. август 2023. (CEST)[одговори]