Рихтерова скала магнитуде потреса — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот: Селим 1 међујезичких веза, које су сад на Википодацима на d:q38768
м Бот: исправљена преусмерења
Ред 1: Ред 1:
'''Рихтерова скала магнитуде потреса''', позната и као '''скала локалне магнитуде''', <math>M_L</math>, користи се као мера количине ослобођене енергије у [[хипоцентар|хипоцентру]], приликом настанка [[земљотрес]]а. То је [[логаритамска скала]], одређена на основу рачунања логаритма хоризонталне [[амплитуда|амплитуде]] највећег помераја и нулте амплитуде, на хоризонталном торзионом [[сеизмометар|сеизмометру]] типа Вуд-Андерсон. Тако, на пример, земљотрес магнитуде 5 степени Рихтерове скале има амплитуду помераја која је 10 пута већа од амплитуде потреса магнитуде 4 степена. Граница одређивања локалне магнитуде је око 6.8.
'''Рихтерова скала магнитуде потреса''', позната и као '''скала локалне магнитуде''', <math>M_L</math>, користи се као мера количине ослобођене енергије у [[хипоцентар|хипоцентру]], приликом настанка [[земљотрес]]а. То је [[логаритамска скала]], одређена на основу рачунања логаритма хоризонталне [[амплитуда|амплитуде]] највећег помераја и нулте амплитуде, на хоризонталном торзионом [[сеизмограф|сеизмометру]] типа Вуд-Андерсон. Тако, на пример, земљотрес магнитуде 5 степени Рихтерове скале има амплитуду помераја која је 10 пута већа од амплитуде потреса магнитуде 4 степена. Граница одређивања локалне магнитуде је око 6.8.


Иако се и даље користи, Рихтерова скала замењена је скалом магнитуде момента, која, у општем случају, даје исте вредности.
Иако се и даље користи, Рихтерова скала замењена је скалом магнитуде момента, која, у општем случају, даје исте вредности.

Верзија на датум 6. мај 2015. у 23:27

Рихтерова скала магнитуде потреса, позната и као скала локалне магнитуде, , користи се као мера количине ослобођене енергије у хипоцентру, приликом настанка земљотреса. То је логаритамска скала, одређена на основу рачунања логаритма хоризонталне амплитуде највећег помераја и нулте амплитуде, на хоризонталном торзионом сеизмометру типа Вуд-Андерсон. Тако, на пример, земљотрес магнитуде 5 степени Рихтерове скале има амплитуду помераја која је 10 пута већа од амплитуде потреса магнитуде 4 степена. Граница одређивања локалне магнитуде је око 6.8.

Иако се и даље користи, Рихтерова скала замењена је скалом магнитуде момента, која, у општем случају, даје исте вредности.

Види још