DSL — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот Додаје: cs:Digital Subscriber Line
Ред 3: Ред 3:


===Варијанте===
===Варијанте===
У литератури се ДСЛ технологије због разних варијанти називају иксДСЛ (-{''xDSL''}-). Постоје сљедеће варијанте: ХДСЛ, РАДСЛ, ВАДСЛ, ([[ВДСЛ]]), БДСЛ, ИДСЛ, СДСЛ и СХДСЛ.
У литератури се ДСЛ технологије због разних варијанти називају иксДСЛ (-{''xDSL''}-). Постоје следеће варијанте: ХДСЛ, РАДСЛ, ВАДСЛ, ([[ВДСЛ]]), БДСЛ, ИДСЛ, СДСЛ и СХДСЛ.


===Удаљеност од централе===
===Удаљеност од централе===

Верзија на датум 30. јун 2008. у 01:24

ДСЛ модем

ДСЛ (енгл. Digital Subscriber Line, DSL; у преводу: „дигитална претплатничка линија“) је технологија која омогућава дигиталну размену података, преко постојећих бакарних жица (кабловских парица) које долазе у домове као телефонска линија. За успостављање ДСЛ линије обавезан је ДСЛ модем. Брзина преузимања података (download) се креће од 128 kb/s до 24 Mb/s, у зависности од варијанте технологије која се користи. Код асиметричног начина слања и пријема података (АДСЛ) брзина слања (upload) је мања него брзина преузимања података, док су код симетричног начина (СДСЛ) брзине исте.

Варијанте

У литератури се ДСЛ технологије због разних варијанти називају иксДСЛ (xDSL). Постоје следеће варијанте: ХДСЛ, РАДСЛ, ВАДСЛ, (ВДСЛ), БДСЛ, ИДСЛ, СДСЛ и СХДСЛ.

Удаљеност од централе

Ако се повећава удаљеност од централе ниво сигнала у бакарној парици опада, тако да корисник који се налази даље од централе неће имати жељену брзину или у најгорем случају ДСЛ неће моћи да ради. Максимална удаљеност за АДСЛ је 5,5km.

Поређење брзина

  • Аналогни модем – највећа брзина 56 kb/s
  • ИСДН – дигитална технологија, највећа брзина 128 kb/s
  • ДСЛ – дигитална технологија, тренутно је у Србији највећа брзина 1,5 Mb/s