Авалски торањ

С Википедије, слободне енциклопедије

Координате: Географску ширину није могуће обрадити као број:44_41_45.5_N_20_30_52.4_E_type:landmark_region:SER
Invalid arguments have been passed to the {{#coordinates:}} function

Торањ у изграњи (Сликано 19.07.2008)

Авалски телевизијски торањ (19651999) је некадашњи торањ на планини Авали, поред Београда срушен од стране НАТО алијансе 29. априла 1999. Тренутно се обнавља.

Историјат

Авалски торањ био је висок 202,87 метара. Један од најлепших ТВ репетитора у Европи и свету прорадио је, после петогодишње изградње, 1965. године. Ремек-дело архитектуре, једини торањ на свету који је за пресек имао једнакостранични троугао који је симболисао српски троножац за седење, пројектовали су архитекти Угљеша Богуновић и Слободан Јањић, као и конструктор, академик Милан Крстић. Изградња торња била је поверена грађевинском предузећу „Рад“ из Београда.

Стотинак грађевинара радило је непрестано уградивши више од 4.000 тона армираног бетона. Врхунац посла била је поставка 60 метара високе антене, тешке око 25 тона, коју су монтирали мајстори „Гоше“ из Смедеревске Паланке. Почетком маја 1965. године торањ је добио коначни изглед и постављене су телевизијске и радио антене. У то доба је био једини торањ са основом у облику једнакостраничног троугла.

Рушење

Наизглед „мршав“, на три ноге, које су се ослањале на темељне блокове укопане 1,4 метра у стену, торањ је одолевао зубу времена и налетима кошаве "шетајући" у пречнику и од једног метра. Све до 29. априла 1999. године, када су га бомбе НАТО пакта срушиле на стотинак квадрата његове некадашње терасе.

Симбол Београда

Авалски торањ је био један од заштитних знакова Београда. Путници који би друмом прилазили Београду знали би да су надомак града када би угледали Авалски торањ.

Обнова

Пошто је сматран једним од битних обележја Београда, донета је одлука да се торањ обнови, након чега су прикупљена средства и градња новог торња је отпочела крајем 2006. године. Међутим, и поред емотивних разлога за обнову Авалског торња, многи сматрају да је његов значај у телекомуникационом смислу веома дискутабилан. Такође, ни у време када је постојао, он није био адекватно искоришћен у туристичком смислу. Основано је и Друштво за обнову Авалског торња које учествује у прикупљању средстава за обнову.

Радови на обнови су почели 6. фебруара 2007. године. Укупна вредност обнове је процењена на око 8,5 милиона евра, од тога је влада Србије обезбедила око 6 милиона а град Београд је 8. маја 2008. дао РТС 80 милиона динара (око 1 милион евра) за изградњу торња[1].
Обновљени торањ би требао свечано да буде отворен на 10. годишњицу његовог рушења тј. 29. априла 2009.[2] Торањ ће имати два лифта и ресторан на 119. метру одноно видиковац на 122. метру висине. Укупна висина торња ће бити 202,87 метара.

Види још

Референце

Спољашње везе

Галерија

  1. ^ Решење о одобрењу средстава Радио-телевизији Србије, за покриће дела трошкова изградње Авалског торња, Акта градоначелника на Београд.орг, 8. мај 2008.
  2. ^ Отварање Авалског торња крајем априла идуће године, Политика, 25. октобар 2008.