Пређи на садржај

Sofija Pižurica

С Википедије, слободне енциклопедије
Софија Пижурица
Лични подаци
Име по рођењуСофија Пижурица
Датум рођења1976.
Место рођењаБеоград, СФР Југославија
Занимањеоперски певач
Музички рад
Активни период2001—данас
ЖанрОпера
ИнструментВокал

Sofija Pižurica (Beograd, 1976) je srpska operska pevačica. Prvakinja je Opere Narodnog pozorišta u Beogradu i solistkinja Madlenianuma.

U Beogradu je završila osnovne i poslediplomske studije na FMU u Beogradu u klasi prof. Biserke Cvejić, i to sa prosečnom ocenom 10.00, te je proglašena za studenta generacije i najboljeg studenta beogradskog univerziteta. Usavršavala se u Badenu (Austrija) i Bajrojtu (Nemačka). Dobitnik je brojnih nagrada, a tri godine je bila stipendista Bečkog „CEE Musiktheater“ koji potpomaže usavršavanje najperspektivnijih mladih umetnika centralne i istočne Evrope. Debitovala je kao student, 2001. godine, ulogom Mizete na sceni Narodnog Pozorišta u Beogradu. Godine 2005. uručena joj je godišnja nagrada Narodnog Pozorišta za ulogu Oskara u Verdijevom „Balu pod maskama“, a 2009. je dobila pohvalu za ulogu Norine u novoj produkciji opere „Don Paskvale“.

Trenutno je angažovana u Narodnom Pozorištu u Beogradu kao najmlađa prvakinja Opere.

Sofija Pižurica govori engleski, nemački, italijanski, španski i francuski jezik.

Repertoar Sofije Pižurice čine sledeće uloge:

- Pamina (Mocart, „Čarobna Frula“), - Adina (Doniceti, „Ljubavni napitak“), - Mizeta (Pučini, „Boemi“), - Gretel (Humperdink, „Ivica i Marica“), - Despina (Mocart, „Tako čine sve“), - Laureta (Pučini, "Đano Skiki), - Oskar (Verdi, „Bal pod maskama“), - Antonija i Đulijeta (Ofenbah, „Hofmanove priče“), - Mikaela (Bize, „Karmen“), - Grofica (Mocart, „Figarova ženidba“), - Suzana (Mocart, "Figarova ženidba), - Liu (Pučini, "Turandot"), - Norina (Doniceti, „Don Paskvale“), - Neda (Leonkavalo, „Pajaci“), - Sofi (Masne, „Verter“), - Cerlina (Mocart, „Don Đovani“), - Rita (Doniceti, „Rita“), - Koštana (Petar Konjović, "Koštana")

Postala je prvi doktor solo pevanja u Srbiji.

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]