Пређи на садржај

Prenumerant — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нова страница: '''Prenumerant''' (koji je platio preplatu; predbrojnik, pretplatnik, abonent<ref>{{Cite web|url=https://sr.wiktionary.org/wiki/abonent|title=abonent…
(нема разлике)

Верзија на датум 30. мај 2019. у 17:09

Prenumerant (koji je platio preplatu; predbrojnik, pretplatnik, abonent[1], abonirac arh.) je osoba koja kupuje knjigu preplatom u Srbiji, naročito u 18. i 19. veku. Imena prenumeranata štampana su na kraju knjige, što danas, između ostalog, omogućuje i sociološka istraživanja.

O prenumeraciji Vuk Stefanović Karadžić[2]> piše:"Istina da je prenumeracija, osobito kao što je danas kod nas, prava prošnja, i velika dosada, ne samo za skupitelje za prenumerante, nego i za spisatelje; ali kako još nemamo prave knjižne trgovine, a narod naš na malo mesta živi u velikim gomilama, nego ponajviše raštrkan nadaleko, ona je jedini način ne samo knjigu izdati na svet, nego je i po narodu razneti (mlogo naši čitatelja ima, koji bi bez prenumeracije teško čuli da je knjiga na svet izašča, a kamoli da bi je mogli dobaviti i kupiti). Kad se oni sami, videći ovu polzu i nuždu prenumeracije u današnjem stanju knjižestva našega, neki, pored svega truda i dosade, rado primaju sakupljanja prenumeranata, neki se prenumeriraju na knjige baš ako ji i ne čitaju, a neki se prenumeriraju na više knjiga nego što im treba samo da bi knjižestvo svoga roda potpomogli i spisateljima izdavanje knjiga olakšali".

Da bi izdavač saznao koliko ima sigurno zainteresovanih kupaca, on objavljuje "poziv na pretplatu" pomoću kog se budući kupci prijavljuju i nakon njenog objavljivanja, knjigu dobijaju po nižoj ceni. Tim sistemom izdavač zna sa kolikim tržištem raspolaže i ujedno finansira troškove štampe. Sam "Srpski rječnik" [3] (1818.) Vuka Stefanovića Karadžića na kraju sadrži spisak prenumeranata u kom ih je podelio na sveštenike i "ostale ljude" i navodi najpre imena sveštenika, a potom ostalih. Da bi skupio novac za objavljivanje rečnika morao je da zamoli čitaoce da se preplate na njegovo objavljivanje među kojima su bili rimokatolički župnik Petar Rakitić i grkokatolički paroh Konstantin Poturičić.[4]

Reference

  1. ^ „abonent — Викиречник”. sr.wiktionary.org. Приступљено 2019-05-30. 
  2. ^ „Vuk Stefanović Karadžić”. Biografija (на језику: српски). 2018-04-19. Приступљено 2019-05-30. 
  3. ^ Karadžić, Vuk Stefanović (1818). Lexicon serbico-germanico-latinum (на језику: руски). Gedruckt bei den P.P. Armeniern. 
  4. ^ Sremac, Radovan (30. 11. 2016). „Vuk Stefanović Karažić i Sidani”. radovansremac.rs. 

Bibliografija

1. Vraneš, Aleksandra. Od rukopisa do biblioteke: pojmovnik. Filološki fakultet, Beograd: 2006.

2. Ćosić, Pavle. Srpski rečnik sinonima. Prometej, Novi Sad: 2017.